Bilişim Dünyası 07 HAZİRAN 2010 / 09:49

Güvenlikte yeni odak casus yazılımlar

Impeks Koordinatörü Faruk Kekevi, "Bireysel güvenlikte en önemli unsur casus yazılımlar olmalı" diyor.


GuvenlikteKullanıcıların güvenliği açısından büyük önem taşıyan güvenlik yazılımları, yeni dönemde gelişen ve farklılaşan tehditlere yönelik olarak kabuk değiştiriyor. Virüslerden bilgi hırsızlığına uzanan ve casus yazılımlarla farklılaşan tehditler için çok yönlü çözüm sunabilen teknolojiler önem kazanıyor. Bilişim Güvenliği Derneği kurucularından Impeks Koordinatörü Faruk Kekevi’ye göre de son kullanıcıların güvenliğinde en önemli unsur gelinen noktada artık casus yazılımlar. Güvenlik yazılımlarının içinde mutlaka casus yazılımları engelleyecek programlamaların bulunması gerektiğine dikkat çeken Kekevi, bu konuda kullanıcıların da yeterli bilinç düzeyinde olmadığına dikkat çekti. Pek çok çözümde antivirüs programlarının yanı sıra casus yazılım önleyici programların da yer aldığının belirtildiğini ancak bulunmadığını ve kullanıcının da bunu fark edemediğini dile getiren Kekevi, "Bu konuda bilincin yükselmesi çok önemli, içerisinde casus yazılımları da adresleyen programlar kullanılmalı. Diğer taraftan farklı motorların bir arada çalıştığı çözümler de performans düşüklüğüne yol açabilmekte ve güvenlik yazılımlarında kullanıcılar için en korkutucu sorunu yaşatmakta. Performansı etkilemeden farklı motorların içinde çalışmasına olanak sağlayan yeni bir teknolojiyi 2009 yılının başında kendisi de bir teknoloji şirketi olan Amerikan menşeyli Sunbelt Software geliştirdi. Casus yazılımları da adresleyen bu çözüm, kullanıcıları da riskten uzaklaştıracak bir alternatif sunuyor" diye konuştu. 

 

 


Güvenlikte farklı bir yaklaşım
Kendilerinin dağıtıcısı olduğu Sunbelt Software’in casus yazılımlara yönelik çözüm sunan bir şirket olarak Türkiye’de farklı ürünleri ile bilindiğini belirten Kekevi, şirketin yeni duyurduğu Vipre Güvenlik Serisi ile bir internet güvenlik platformu oluşturduğunu kaydetti. Avrupa ve Amerika’da serinin kullanıldığını ifade eden Kekevi, "Yeni bir ürün olmasına rağmen Avrupa’da satış listelerine girdi. Seri iki kategoriden oluşuyor. Birincisi antivürüs ve casus yazılım önleyici programlardan oluşuyor; ikincisi ise antivirüs, casus yazılım önleyici, güvenlik duvarı, web filtreleme gibi bir bilgisayarın güvenliği için gerekli olan tüm araçları içeren bir internet güvenlik platformu" dedi.


Güvenlik yazılımlarında bir başka önemli noktanın da programda kullanıcı önüne gelen ve kullanıcının bilmediği için yanlış da cevaplayabildiği sorular olduğunu belirten Kekevi, "Vipre Serisi’nde bu tür soru cevaplar yok. Bu güvenlik yazılımı kur ve unut tipinde yapılmış bir akıllı yazılım" dedi.
Güvenlik konusunda farkındalık yaratacak çalışmalara ihtiyaç var
Güvenlik için farkındalık yaratma çalışmasının Türkiye’de olmadığına dikkat çeken Kekevi, e-dönüşüm eylem planında bu başlıklı maddenin henüz başlanmamış eylemlerde kaldığını da kaydetti. Yurtdışında güvenlik konusunda çok yoğun çalışmalar yapıldığını belirten Kekevi, "Bilgisayar kullanıcılarına casus yazılımlar anlatılıyor, bilinç geliştiriliyor. Bizde ise Bilişim STK’larında güvenlik ara bir alan olarak kaldı" dedi.
 
 


 

ETİKETLER : Sayı:774
YORUMLAR
Kadir Elibol 07 HAZİRAN 2010 / 19:26 0 0
Kekevi' ye katılıyorum. Türk İnternet kullanıcısı AB ülkeleriyle karşılaştırıldığında zavallı durumda. Bu fırsattan güvenlik programı üreticileri yararlanıyorlar, Türkiye' de çok satan ürünler güvenlik sağlamaktan çok uzaklar, pazar istismar ediliyor, herhangi bir denetim, ya da standart olmayınca cebine reklam parasını koyan istediği programı kaliteli ürün iddiası ile satıyor ve başarılı da oluyor. Casus programlar çok önemli, tüm bilgilerimiz çalınıyor. Milli bir mesele olan bu konu için, diğer ülkelerde olduğu gibi halkın bilinçlendirilmesi ve satışa sunulan güvenlik programlarına kontrollerin konulması gerekir. X program çok satıyor, herkes kullanıyor, alıyorsunuz, anti-casus özelliği olduğunu iddia ediyor, ama sadece ekran var, motor yok! Kullanıcı nasılsa anlamıyor, satıcı cebini dolduruyor. Hükümetin İnterneti teşvik ettiği kadar, sanayi ürünlerinde olduğu gibi güvenlik programlarındaki standartlarını da sağlaması lazım.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics