Bilişim Dünyası 30 EKİM 2011 / 11:56

Harita, fotoğraf ve trafikte ‘ilk’ler

Yandex, gerçek trafik bilgisi ile, sokak ve caddelerin panoromik görüntülerini kullanıcılarına sunmaya başladı. Bu hizmetlerin herbirinin Türkiye’de bir ilk olduğunu söyleyen Yandex CEO’su Arkady Volozh, Yandex arama yapısının arka planında büyük bir mühendislik olduğunu belirtti. Daha detaylı haritaları ve Türkiye’de bir ilk olan panoromik görüntüleri internet kullanıcılarına sunmaya başladıklarını vurgulayan Yandex Türkiye Harita Servis Müdürü Serhad Akkoç ise şunları söyledi:
“Bu yapı için fotoğraf çekimi yapan çok sayıda aracımız var. Arama sonucunun linkini veya panoromik fotoğrafı arkadaşınıza gönderebiliyor, sosyal medyada paylaşabiliyorsunuz. Eskiden sadece harita varken, şimdi fotoğraflar da var. Bu yapıda haritalar daha gelişmiş ve panoromik görüntüleri sunuyoruz. Hatta web tarihinde bir ilk olarak, denizden çekilmiş panoramalarımız da var. Karadeniz kıyısına kadar çekim yaptık ve bunu diğer arama motorlarında bulamazsınız. Yandex haritaları, Harita Genel Komutanlığı tarafından onaylı.”
Şu anda tüm İstanbul ve Ankara için panoroma görüntüler var ve panorama görüntüleriyle 5 bin km’lik kapsama alanı söz konusu. Bu görüntüler şehirlerin merkezi noktalarını, turistik alanlarını da içeriyor. Hedef, zaman içinde Türkiye’nin diğer şehirlerini bu yapıya eklemek. Çekimleri yapan çok sayıda araç, denizden çekim için de botlar var. Akkoç, 6 bin km yolda 600 bin fotoğraf çektikleri, 5 farklı açıyı kombine etmeyi gerektiren bir teknoloji ile bunlardan 150 bin panoromik görüntü yaratıldığı bilgisini paylaştı. Bu harita ve panoromik görüntü yapısı, Yandex’in faaliyet gösterdiği Rusya, Kazakistan, Belarus’ta kullanılıyor. Türkiye’de bu yapıya girecek daha çok şehir olduğunu belirten Akkoç, şöyle devam etti:

Gizlilik kurallarına tam uyum
“Bu uygulama, mobil araçlarda da çok iyi görünüyor. Panoromik görüntülerde araç plakalarını, insan yüzlerini düzenlemelere uyum adına bulanıklaştırıyoruz. Bir algoritmamız var, yüzün, plakanın nerede olduğunu tanımlayabilen farklı bir teknoloji bu ve orayı bulanıklaştırıyor. Bu sistemi de kendimiz yaptık. Ayrıca Rusya’da panoromik görüntüdeki bir binaya tıklayarak, içinde hangi şirketler olduğunu görebilirsiniz. Bu listeleme ücretsizdir. Ama listede farklı renkte veya ön sırada yer almak için Yellow Pages’takine benzer uygulama var ve bunun için bir bedel ödeniyor. Haritamızın kullanımı geliştikçe, bu yapı da Türkiye’de hayata geçebilecek. Rusya’da 9 farklı mobil platformda çalışan bu uygulama, Türkiye’de ilk etapta iki platformda çalışıyor ve yenileri de olacak.”
Yandex’in bir diğer ‘ilk’i de, trafik bilgilendirme uygulaması. Bunun da kendi özel teknolojilerinin eseri olduğunu vurgulayan Arkady Volozh, gerçek zamanlı trafik durumunu gösterdiklerini belirtti ve şu detayları paylaştı: “Mobil cihazlardaki GPS sinyallerini, yani kişilerin rotalarını sistemimiz takip ediyor, bilgiyi paylaşıyor. Trafiğin yoğun olduğu noktaları böylece görebiliyoruz. Bu sinyallerde de gizliliği koruyoruz. Hepsi anonim. GPS bilgisi ve zaman bilgisini alıyoruz, o kadar. Sunucularımızda bu aldığımız veriyi her 10 saniyede bir yeniliyoruz, ama kullanıcılara 4 dakikada bir yenilenmiş görüntü sunuyoruz. Bunu Rusya’da yaptık ve ülkemiz dışında ilk çalışmamız Türkiye oldu.”
ETİKETLER : Sayı:844

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics