Bilişim Dünyası 13 AĞUSTOS 2016 / 12:48

Haritalar sizi şaşırtmasın

Sistemine kayıtlı 850 bin işyeri verisini Apple, Bing, Google, Facebook, Foursquare ve Yandex gibi platformlara ve bunların dijital haritalarına yerleştiren Yellow Pages, bu işyeri verisinin yaklaşık yüzde 60’ının coğrafi kodlamasını ‘’manuel’’ olarak, yani otomatik koordinatlama kullanmadan, tek tek doğrulayarak tamamladı. “Doğru yerde olmayan firmanın harita platformlarında hiç olmaması daha iyi’’ yorumunu yapan Yellow Pages Genel Müdürü Semin Özmoralı, şu ayrımlara işaret etti:
“KOBİ’lerin dijital haritalarda doğru noktalarda bulunabilmesi, günümüz rekabet koşullarında çok önemli. Bu hizmetlerle KOBİ’lerin dijital bulunabilirliklerini yükseltiyoruz.  Yellow Pages’ın Dijital Haritalar ekibi çok deneyimli. Bu ekip Türkiye’de kullanılan harita programlarından Apple, Bing, Google ve Yandex’in kendilerine göre kullanım avantajları ve dezavantajları olduğunu belirtiyor ve deneyimlerini hem firmalarla hem kullanıcılarla paylaşıyor. Örneğin Apple Haritalar; Türkiye’de harita özelliğinde fazla gelişmemiş olmasına rağmen, son zamanlarda önemli çalışmalar yapıyor. Türkiye’deki diğer harita platformlarında karşılaşılan yanlış işaretlenmiş POI’ler konusunda elini sıkı tutuyor. Apple, Dünya Geliştiriciler Konferansı WWDC’de toplu taşıma güzergahlarını göstermeyi iOS 9 ile birlikte aktif edeceğini duyurdu. Apple Haritalar, mobil cihazlar üzerinden sesli yol tarifi de yapabiliyor ve son olarak Türkiye’de trafik bilgisini aktif ederek, online harita uygulaması yarışında iddialı olduğunu gösterdi. Microsoft’un harita platformu ise Bing Maps HERE’ın sağladığı haritaları kullanıyor. Bing’in mobil platformlarda bir harita ve navigasyon programı yok. Bing Maps’i sadece web tarayıcı ve Windows işletim sistemi üzerinden kullanabiliyorsunuz. Bing Maps’in en iyi olduğu konu, Türkiye’deki posta kodlarını doğru göstermesi. Google Maps de yaklaşık 4 yıldır verilerini güncellemiyordu, ama geçtiğimiz günlerde sessiz sedasız bir şekilde haritalarını güncelledi. Halen 2015 yılı verileriyle güncelleme yapılmasa da, birçok eski cadde, sokak ve yerleşim yeri adları düzeltildi. Bu güncellemenin getirdiği en büyük yenilik ise 3D yapı görümlerinin gelmesi. Genelde İstanbul’da aktif olan bu özelliğin, haritaların güncellenmesi ile birçok yere gelmesi bekleniyor. Yandex’in Türkiye pazarına girmesi ile, Yandex.Navigasyon da Türkiye’de en çok kullanılan harita/navigasyon uygulamaları arasına girdi. Yandex.Haritalar‘ın uydu görünümleri çok yeterli değil. Google gibi toplu şekilde değil, parça şeklinde sadece kendince önemli gördüğü yerlerin uydu görüntülerini ekliyor ve güncelliyor. Yol bilgisi/navigasyon özellikleri açısından ise daha iyi. Ancak, son zamanlarda POI konusunda mükerrer veri yayınlaması da kullanıcılardan şikayet alıyor.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN