Bilişim Dünyası 04 HAZİRAN 2013 / 10:58

Havayolu taşımacılığı sayısal sisteme geçiş yaptı

Turkish Cargo ve Mars Hava ve Deniz Kargo “e-konşimento” uygulamasına geçti.

“e-freight” ismiyle ithalat ve ihracat için gerekli tüm belgelerin sayısal ortamda iletilmesini sağlayan sistem, IATA (Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği) üyesi tüm havayolu ve taşıyıcı firmalar tarafından kullanılacak. 1 Nisan tarihinde resmen yürürlüğe giren “e-awb (e-konşimento)” sistemi, ithalat ve ihracat işlemlerinin sayısal ortamda çok daha hızlı ilerlemesini sağlayan e-freight sisteminin en önemli ve ilk adımı. Sistem, Türkiye’de Turkish Cargo ve Mars Hava ve Deniz Kargo tarafından uygulanıyor. Sayısal sisteme geçiş sürecinde 25 Mart tarihinde, aralarında Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Hollanda, Dubai, İngiltere, Hong Kong ve Seul'un de bulunduğu 9 ülkede pilot uygulama başlatılan sistem ile ilgili maddeleri oluşturmak adına IATA tarafından oluşturulan 21 uluslararası firmanın yer aldığı komitede, Türkiye'den Turkish Cargo ve Mars Hava ve Deniz Kargo yer aldı. Yeni sayısal sistem ile amaçlanan, işlemleri daha hızlı ilerleterek olası hataları önceden tespit edip sorunsuz bir süreç sağlamak. Sistem ayrıca gereksiz evrak sarfiyatının önüne geçerek çevreyle dost bir tutum sergiliyor.
Mars Hava ve Deniz Kargo adına konuşan Genel Müdür Selmin Kahraman konuyla ilgili şunları söyledi:

"Bu sistem ile işlemler artık çok daha hızlı. Evraklarda bulunan hatalar, yük teslim edilmeden fark edilebildiği için hem zamandan tasarruf etmiş hem de olası mağduriyetleri engellemiş oluyoruz. Üstelik konşimentolar kağıda basılmadığından proje, hem çevre dostu hem de IATA'nın maliyetleri düşürme beklentisini ciddi anlamda karşılayan bir yatırım olma özelliğine sahip. Bu projenin hazırlık çalışmaları yaklaşık 6 yıl sürdü ve bu süre zarfında, kullanılan mevcut sistemleri projeye uygun hale getirmek için önemli çalışmalar gerçekleştirildi."

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN