Bilişim Dünyası 23 TEMMUZ 2016 / 17:55

Hayvanseverlerin yeni buluşma noktası

Moofio, hayvan sahibi ve hayvansever herkes için buluşma noktası olmayı hedefliyor. Aynı zamanda Moofio, Türkiye’nin evcil hayvanlar ve sahipleri için geliştirilmiş kapsamlı bir mobil sosyal ağı. AppStore’dan ücretsiz indirilebilen uygulama ile evcil hayvanların da kendilerine ait sosyal medya hesapları olabiliyor. Uygulama içinde sahiplendirme, eş bulma, kayıp hayvan ilanı, misafir ev bulma gibi, evcil hayvanlar ve sahiplerinin hayatlarını kolaylaştırmayı amaçlayan fonksiyonlar da var. Moofio’nun hedef ve planlarından bahseden Moofio kurucu ortaklarından Can Aksoy, sorularımızı yanıtladı.
 
Dilay Sağbili
 
Moofio'nun kurulma fikri nereden çıktı?
Ben ve diğer kurucu ortaklarımız Efe Demirbağ ve Tuğrul Çetintaş, zaten hayvan sahibi olan kişileriz. Evcil hayvan sahibi olmamızın etkisiyle, bu alanda hayvan sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılayacak ve onların birbirleri ile hem sosyalleşmelerini hem de birbirlerine yardım etmelerini sağlayacak bir platform olmadığının farkına vardık. Araştırmalar yaptığımızda, internetin önemli içerik kaynaklarından birinin evcil hayvanlar olduğunu gördük ve buna evcil hayvan sektörünün potansiyeli de eklenince, bizim için ciddi bir iş fikri ortaya çıkmış oldu. Öncelikle Moofio için geniş çaplı bir iş planı çıkardık, sonrasında Efe ve ben işlerimizden ayrılarak zamanımızın tamamını Moofio’ya ayırdık. Yaptığımız ilk şey doğru ekibi kurmak oldu. Bizim dışımızda yazılım, tasarım ve metin yazarından oluşan dinamik bir ekip oluşturduk. Tuğrul ise bize olan katkılarını işi haricindeki sürelerde yerine getirdi ve getirmeye devam ediyor. Ben pazarlama tarafında, Efe ürün, Tuğrul da finans tarafında uzmanız. Bir de yazılım ve tasarım ekibimiz var.
 
Yakın dönem planlarınız ve hedefleriniz neler? Bu uygulama hangi platformlarda çalışıyor?
Moofio şu an sadece iOS uyumlu telefonlarda kullanılabiliyor. Eylül ayı içerisinde Android cihazlarda da yer alacak. Hedefimiz hayvan sahibi veya hayvansever herkese ulaşabilmek. Orta vadede hedefimiz de evcil hayvanların mama, kum, aksesuar gibi ihtiyaçlarına yönelik ürünlerin bulunduğu bir e-ticaret platformunu uygulamamıza entegre etmek. En büyük hedefimiz ise Türkiye’den dünya çapında bir sosyal medya markası çıkarmak.  
 
Moofio alanında tek mi, yoksa küresel bazda ve Türkiye'de benzerleri var mı?
Türkiye ve dünyada başka evcil hayvan sosyal ağları mevcut; fakat biz bu sosyal ağları insan sosyal ağlarının makyajlı versiyonları olarak görüyoruz. Bizim Moofio’yu yaratmamızdaki amaç hayvan dostlarımıza özel, onların hayatını kolaylaştırmak ve onların sosyalleşmelerini sağlamaktı. Şu ana kadar eklediğimiz ve önümüzdeki dönemde ekleyeceğimiz fonksiyonlarla bu konuda başarılı olduğumuzu düşünüyorum.
 
Kullanıcılara ne gibi içerikler sunuyorsunuz?
Sosyal ağlarda amaç; içerikleri kullanıcıların üretmesi. Bu sebeple Moofio olarak biz içerik üretmiyoruz. Kullanıcılar bizim sunduğumuz özellikler vasıtasıyla kendi içeriklerini üretip paylaşıyorlar. Bu sayede kullanıcılara hem daha orijinal hem daha fazla seçenekli içerikler sunulmuş oluyor. Evcil hayvanı veya hayvanları olan, sahiplenmeyi düşünen veya sadece hayvansever olan herkes Moofio’da hesap açabilir.
 
Üyelik oluşturulduğunda “Kokladıkların” ve “Koklayanlar” kısmı var. Bunlar ne anlama geliyor?
Bu espri aslında İngilizce’deki “sniffing” teriminden geliyor. Uygulamanın İngilizce versiyonunda da bu bölümler Sniffers ve Sniffing olarak var. Yani ‘takip ettiklerim’ ve ‘beni takip edenler’. Burada tamamen pet jargonunu kullanmaya özen gösterdik.
 
Kullanıcıların karşılaştığı bir sorun karşısında nasıl destek sağlıyorsunuz?
Kullanıcılarımız bir sorun yaşadıklarında bize support@moofio.com e-posta adresinden ulaşabiliyorlar, uygulamada yer alan ‘’Destek’’ butonundan da bu adrese direkt olarak e-posta gönderebiliyorlar. Gelen e-postalara en geç 12 saat içerisinde dönüş sağlıyoruz ki genellikle bu süreyi minimumda, yani 2 saatin altında tutmaya gayret gösteriyoruz. Buna ek olarak Moofio’da bize ait bir hesap da mevcut. Düzenli içerik kontrolü yaparken, kullanıcıların karşılaştığı sorunları tespit etmemiz durumunda bu hesap vasıtasıyla kullanıcılara mesaj göndererek de destek sağlayabiliyoruz.
 
Yenilik ve güncellemelerden kullanıcıları nasıl haberdar ediyorsunuz?
Bu konuda AppStore, uygulama sahiplerine oldukça yardımcı olan bir yapıya sahip. Her güncellemede yapılan değişiklik ve yenilikleri AppStore’daki uygulama sayfanızda sunma imkanı veriyor. Bunun haricinde, sosyal ağlarımızdan ve uygulamaya gönderilen anlık bildirimlerle kullanıcılarımızı yenilik ve güncellemelerimizden haberdar edebiliyoruz. Facebook, Instagram ve Twitter’da güncel içerikler paylaşıyor, bu içeriklerimizin hem eğlenceli hem de bilgilendirici olmasına dikkat ediyoruz. Ayrıca şu an tüm hayvanseverlerin fayda sağlayabileceği bir blog üzerinde de çalışıyoruz. Yakın zamanda o da aktif hale gelecek.
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics