Bilişim Dünyası 08 OCAK 2017 / 03:45

Hedef ALS'den sorumlu yeni genleri saptamak

Barrow Neurological Institute (Barrow Nöroloji Enstitüsü) ve IBM Watson Health, ‘Lou Gehrig hastalığı’ olarak da bilinen Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) ile bağlantılı yeni genleri saptayan çalışmalarının sonuçlarını duyurdu. Bu sonuçlar, ALS odaklı araştırmacılara bu hastalıkla mücadele için yeni ilaç hedeflerinin ve tedavilerinin geliştirilmesine dair öngörüler sağlıyor. Söz konusu keşif, beynin gizemli yönlerini açığa çıkarmak ve bilim insanlarına daha önce hiç bilinmeyen veriler sağlamak amacıyla, yapay zekânın en ileri biçimi olan IBM Watson ile gerçekleştirildi.
Barrow Nöroloji Enstitüsü, Gregory W. Fulton ALS Araştırma Merkezi yöneticisi ve ALS araştırmacısı Dr. Robert Bowser, “ALS, açığa çıkarılması bakımından en karmaşık hastalıklardan biri ve tedavisi yok. IBM Watson for Drug Discovery çözümünün kullanılmasının, ALS için yeni ve daha etkili tedaviler belirlememize olanak tanımasını umuyoruz” dedi.

İlaç geliştirme adına hız sağlıyor
ALS; istemli kas hareketlerini kontrol eden hücrelerin öldüğü, felce ve nihayetinde ölüme yol açan ilerleyici ve dejeneratif bir hastalık. ALS'nin nedenleri henüz bilinmiyor ve FDA onaylı tek bir ilacı bulunuyor. Çoğu insan, semptomların başlangıcından itibaren 3-5 yıl içinde ALS'den hayatını kaybederken, her yıl yaklaşık 6 bin kişiye ALS tanısı konuyor.
Watson for Drug Discovery, aylar içinde insan genomu içerisinde yer alan yaklaşık bin 500 genin tamamını sıraya koydu ve hangi genlerin ALS ile ilişkili olabileceği hakkında tahminlerde bulundu. Daha sonra Barrow ekibi, Watson'ın kanıta dayalı tahminlerini inceledi ve hastalıkla bağlantılı olduğu kanıtlanmış ve ilk 10'da yer alan genlerden sekizini buldu. Ayrıca bu çalışma, ALS ile bağlantılı beş gen buldu. Dr. Bowser da, "Bin 500 proteine ve gene ayrı ayrı bakmak çok zamanımızı alırdı. IBM Watson for Drug Discovery ise güçlü veri tabanı sayesinde başka şekilde elde edemeyeceğimiz yeni ve özgün bilgileri bize sağladı" dedi.
Pazara yeni sunulan Watson for Drug Discovery; araştırmacıların, yeni ilaç hedeflerini ve alternatif ilaç endikasyonlarını belirlemesine yardımcı olmayı hedefleyen bulut tabanlı bir sistem. IBM Watson Health için PharmaD Sağlık Yöneticisi Yardımcısı Dr. Tina Moen, "Geleneksel araştırma yöntemleri, veri bilim insanlarının ve araştırmacılarının, dünya çapına yayılmış olan ve şu anda sayısı milyarları bulan belge arasından ilgili öngörüleri bulmasına ve bunlara ayak uydurmasına yardımcı olma konusunda hızla yetersiz hale geliyor. Watson for Drug Discovery ise ilgili şirketlere, ilaç keşfine giden yolları çok daha hızlı saptamasına yardımcı olabiliyor” yorumunu yaptı.
 
 
ETİKETLER : IBM Watson Health 1104

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics