Bilişim Dünyası 21 KASIM 2016 / 10:25

Hedef Türk Cumhuriyetleri ve Orta Avrupa ülkeleri

Mia Teknoloji, yurtdışı pazarlara açılma konusundaki çalışmalarını hızlandırdı. Mia Teknoloji Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü A. Gökhan Beltekin, ‘Yüzde 100 Yerli Modeli Hedefli Üretim’ anlayışıyla hareket ettiklerini kaydederek Ar-Ge ve inovasyon firması olmalarının yerli ve terzi modeli sistem geliştirmelerine olanak sağladığını vurguladı. 
Firmanın kuruluş hikayesini anlatarak konuşmasına başlayan A. Gökhan Beltekin, Mia Teknoloji’nin 2006 yılında 3 bilgisayar mühendisi arkadaşın bir araya gelerek kurulduğunu söyledi ve “Öncelikle yeni teknolojiye duyulan merak ve para kazanma savaşı, zamanla yerini idealist bir  düşünceye  ve ülkeye hizmet odağına taşıdı. Bugüne kadar da kesintisiz olarak büyüme gösterdik. Kamu ve özel sektörün; bilişim ihtiyaçlarına yönelik özel çözümler, sistemler geliştiren ve sunan bir Ar-Ge ve inovasyon firması olarak hizmet veriyoruz” ifadesini kullandı. Beltekin, Mia’nın sunduğu faaliyet alanlarını şöyle sıraladı: Biyometrik Kimlik Tanımlama ve Denetim Sistemleri, Biyometrik Güvenlik Denetim Sistemleri
Yüz tanıma, Görüntü İşleme ve Analiz Teknolojileri, Akıllı ve Güvenli Tesis, Bina ve Kampüs Çözümleri, Sağlık Bilişim Sistemleri, e-Kimlik Projeleri, Ödeme ve Kart Çözümleri, Fiziksel ve Çevre Güvenlik Teknolojileri, Entegrasyon Projeleri, Donanım ve Elektronik Kart Üretim Teknolojileri. “Yabancı sermayeli  firmaların Türkiye pazarındaki acımasız rekabetine ancak kaliteli hizmet ve yeni çözümlerle karşılık verebilmekteyiz” diyen Beltekin,  devletin verdiği teknoloji desteklerinin de bu konuda son derece önemli olduğuna dikkat çekti.
 
Kamu çalışan ve yöneticilerine ciddi görevler düşüyor 
A. Gökhan Beltekin, kamu ile yakın çalıştıklarını vurgulayarak “Kurumlara ilk önce çözümlerimizi anlatmaktayız. Takdir edersiniz ki sektörel olarak birçok firma erezyona uğradı. Bu nedenle ilk önce firma yeterli mi, sonra gerçekten çözüm doğru mu süreçlerini geçmemiz gerekiyor. Bu süreçler bizim için uzun görünse de keyifle hizmet ediyoruz. Çünkü bizi ve firmamızı farklı kılan; çözümlerin ‘Eşit’ koşullarda, test ortamlarında görülmesini sağlamamız.  Bunun hem bizi hem de ülkemizi kalkındıracağını düşünmekteyim. Rekabetin, ticaretin en önemli gelişim aracı olduğunu düşünmekteyiz. Bu konuda kamu çalışan ve yöneticilerine de ciddi görevler düştüğü inancındayım. Doğru hizmet ve ürünün, doğru fiyata alınması bilincinin hızla oluşması gerekmekte” değerlendirmesini yaptı. ‘Birlikte öğrenebilirlik’ felsefesi etrafında toplanmış ve üreten, hizmet eden bir ekibe sahip olmalarının, Mia’nın en önemli ayrıcalığı olduğunun altını çizen Beltekin, kendilerini öne çıkaran diğer unsurları şöyle aktardı: “Biz müşteri odaklı projeler üreten bir firmayız. Güvenilir referanslara sahibiz. Yenilikçi, çözüm odaklı yaklaşımla ve ‘Yüzde 100 Yerli Modeli Hedefli Üretim’ anlayışıyla hareket ediyoruz. Ar-Ge ve inovasyon firması olmamız yerli ve terzi modeli sistem geliştirmemize olanak sağlıyor. Ankara merkezli geniş destek hizmetlerine sahibiz. Türkiye'nin her yerinde 7/24 çalışan sistemlerimiz mevcut. ‘7/24 Çağrı Merkezi’miz bulunuyor.”
 
Hedefimiz yerel çözüm ortaklarıyla yurt dışı pazarına hizmet sunmak
Mia Teknoloji’nin hedefleri arasında yurt dışı pazarı olduğunu da işaret eden Beltekin, “Bu konuda devletin destekleri, teşvikleri konularını yakınen takip etmekteyiz. Yurt dışı ekonomi toplantılarına, bilişim etkinliklerine katılarak eksikliklerimizi gidermeye çalışıyoruz. Bu süreçte ürünlerimizin tanınması ve firma çözümlerimizin takdir görerek kamu ve özel sektör tarafından kullanılması nedeniyle yurt dışı firmalarıyla ikili görüşmeler yapmaya başladık. Hedefimiz yerel çözüm ortaklarıyla yurt dışı pazarına hizmet sunmak. Yazılımlarımızı Türk Cumhuriyetleri ve Orta AB ülkelerine satabiliriz” dedi. Herkesin kolayca erişebileceği, kullanabileceği sistemler ve programlar sunmanın yanı sıra bilişim sektörü içinde verilen hizmetlerle, ilgili eğitimlerle bilgisayar kullanıcılarının düzeyini artırmanın amaçları arasında olduğunu söyleyen Beltekin, konuşmasına şöyle devam etti: “Çalışanlarımıza uygun koşullar sunarak gelecek endişesi taşımadan firmamızda çalışmaya devam etmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Güvenlik ve özel projelerde rol almak istiyoruz. Tarımsal gelişim süreci içerisinde hayvan, bitki gibi üretim teknolojilerinin izlenmesi, kayıt altında tutulması, yardımların ve kullanılan ürünlerin finansal ve kaynaksal olarak izlenmesi için gerekli olan biometri, kart, GPRS, GPS teknolojilerini sunmayı hedefliyoruz. Ülke içerisindeki doğal veya yapay olarak oluşan felaket senaryoları projelerinde rol alabiliriz. Enerji ve sağlık sektörüne çözümlerimizi sunmak ve entegrasyon süreçlerinde olmak istiyoruz. AB ve Dünya Bankası projeleri bizim için çok önemli. e-Devlet projelerinde danışmanlık ve yapılanma hizmetlerini kamuya sunmak önceliklerimizden.”
Mia Teknoloji’nin ekip ruhuyla; kamuya, özel sektör ve entegratör firmalara, çözümler üretip sunan bir Ar-Ge firması olarak yoluna devam edeceğinin altını çizen Beltekin, “Bugüne kadar yapmış olduğumuz projelerde ciddi bir altyapı ve tecrübe kazandık. Sağlık bilişiminde 6 üniversite hastanesinin tüm otomasyonunu yapmaktayız. Bu hizmetleri 7/24 destekle Türkiye genelinde veriyoruz. Yurt ve kampüs çözümlerimiz sektörde önemli bir yer tutuyor. Kriminal çözümler ve biometrik geçiş sistemleri konusunda da herkesin sürekli kullandığı çözümlerin üreticisi ve hizmet veren firması olmaktan gurur duymaktayız. Kütüphaneler ve eğitim çözümlerinin içerisindeyiz; bu da eğitime ve gençlere yakın olmamızı sağlıyor. Türkiye genelinde veya bölgesel kampüs yönetimlerinde; sınavların yüz tanımayla yapılması da güvenlik ve geçiş sistemlerinde gelinen son noktalardan birisi oldu. ‘Akıllı ve Güvenli Şehir’ kapsamında Ar-Ge ve çözüm konularında çalışmalar yapmaya devam edeceğiz. Bilişim pazarının ülkesel olarak büyümesi, bu sektörde çalışanlar için ne kadar önemli ise ülke ekonomisi ve yurt dışı pazarı için de o kadar önem taşımakta” açıklamasını yaptı. A. Gökhan Beltekin, ideallerine vurgu yapıp konuşmasını şöyle tamamladı: “Milli teknoloji ile milli standartları oluşturup bilişim sektöründe kaliteden ödün vermeden, kurumsal ihtiyaçlara yönelik esnek hizmet vermek aynı zamanda yüksek teknolojiyi zamanın ötesinde takip ederek küresel ve bölgesel alandaki çözümlerin altına imza atmak istiyoruz. ‘Güvenlik milli olmalı’ düşüncesini şiddetle savunmaktayız. Milli güvenlik konularında öncü olmaktan, Ar-Ge çalışmalarıyla dünya standartlarında teknolojiyi ülkemize ve dünyaya kazandırmak amacıyla çalışan bir firmanın genel müdürü olmaktan, ülkemize hizmet etmekten son derece mutlu ve huzurluyum.” 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics