Bilişim Dünyası 19 ŞUBAT 2017 / 15:47

Hedef; 5G’de küresel bir yetkinlik merkezi olmak

Türk Telekom’un araştırma ve geliştirme alanında faaliyet gösteren iştiraki Argela tarafından tasarlanan ve milli 5G teknolojilerinin geliştirmesi için faaliyet gösterecek 5G Mükemmeliyet Merkezi; Başbakanı Binali Yıldırım, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan’ın katılımları ve Türk Telekom CEO’su Paul Doany ile Argela CEO’su Bülent Kaytaz’ın ev sahipliğinde Ankara’da açıldı. Türkiye’nin ilk 5G mükemmeliyet merkezi niteliğinde olan ve dünya standartlarında bir laboratuvar olarak tasarlanan merkez, Türkiye’nin 5G üzerine teknoloji üreten ve ihraç eden bir ülke olması yolunda önemli bir adım olarak tanımlanıyor. Merkez, Argela çatısı altında, 5G teknolojilerini geliştirmenin yanında, bu teknolojileri ticari kullanıma sunmayı ve ihraç etmeyi de hedefliyor. 5G Mükemmeliyet Merkezi; ABD’de Silikon Vadisi’nde bulunan Open Networking Lab. ile işbirliği içinde çalışıyor ve çift yönlü teknoloji transferi de söz konusu olacak.
 
5G’de lider üretici olunacak
5G Mükemmeliyet Merkezi’nin açılışında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, 2015 yılında 4G ile zaman kaybetmemek için 5G’ye geçme kararı verdiklerini, ara kademe olarak 4.5G ile işe başladıklarını belirterek, 5G’ye hazırlık çalışmalarını da mükemmeliyet merkezinde başlattıklarını söyledi. Başbakan Binali Yıldırım, “5G Mükemmeliyet Merkezi’nde yapılacak çalışmalar, teknoloji testleri ve bunlardan elde edilecek sonuçlarla, ülkemiz uluslararası arenada daha fazla söz sahibi olacak ve Türkiye, yakın gelecekte 5G teknolojilerinin lider üreticilerinden biri olacak” dedi.
Türkiye’nin teknoloji üreten ve ihraç eden bir ülke olmasına katkı sağlamak üzere önemli yatırımlar gerçekleştirdiklerini dile getiren Türk Telekom CEO’su Dr. Paul Doany; “Bu merkez, Türkiye’nin 5G’ye geçişinde ihtiyaç duyacağı teknolojilerin geliştirilmesine ev sahipliği yapacak. Bu alanda yerli ve milli teknolojilerin geliştirilmesi, ülkenin ekonomik refahı ve kamu kurumlarının güvenliği açısından büyük önem taşıyor. Bu amaçla, dünya 5G standartlarını belirleyen konsorsiyumlarda da aktif görev alarak Türkiye’yi temsil ediyoruz” bilgisini verdi. Doany, sözlerine şöyle devam etti:
 
5G odaklı projelere destek
“5G Mükemmeliyet Merkezi, milli 5G teknolojilerini geliştirmenin yanı sıra, siber güvenliğinin ve iletişim altyapılarının millileştirilmesi için de hizmet verecek. Merkezimiz, uluslararası teknoloji şirketleri için rol model, üniversiteler ve öğrenciler için cazip bir araştırma sahası olacak. Argela mühendislerinin yanı sıra 13 farklı üniversiteden 30’dan fazla öğretim üyesinin işbirliği ile faaliyetlerini sürdürecek olan merkez, 5G üzerine projesi olan girişimci, öğrenci ve akademisyenlere, projelerini 5G altyapıları üzerinde test ederek geliştirme imkânı da sunacak. Argela tarafından devlet kurumları ve bakanlıklar için ulusal ve güvenli bir altyapı tasarlıyoruz. Akıllı şehirlerin, akıllı belediyelerin, akıllı hastanelerin ve akıllı havaalanlarının olduğu bir döneme geçiş yapıyoruz. İştiraklerimiz ile birlikte şehirlerin, binaların, nesnelerin ve hizmetlerin “akıllı” hale gelmesi için, gerekli olan milli şebekeleri biz geliştiriyoruz.”
 
Özgün ve güvenli çözümler
Merkezde ilk etapta ağ altyapısını millileştirmek üzere geliştirilen MİLAT, milli baz istasyonu ULAK, programlanabilir radyo erişim ağı ProgRAN, entegre kamu iletişim platformu Argela EKİP ve ağların performansının analizi ADLS – LTE Bonding (birleştirme) yetenekleri, gerçek sistemler üzerinde çalışacak şekilde ziyaretçilere gösteriliyor.
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics