Bilişim Dünyası 16 ARALIK 2013 / 08:08

Hedef; bölgesel bir teknoloji şirketi olmak

Proline, “Güvenli Şehir” ve “Akıllı Devlet” kavramları başta olmak üzere farklı başlıklardaki yetkinliklerini bölgeye yaygınlaştırmayı planlıyor.

Sistem bütünleştiricisi kimliğinin yanı sıra kent güvenlik sistemlerinde kullanılan akıllı yazılımlar, coğrafi bilgi sistemleri ve biyometrik çözümler konularında çalışan Proline, Ar-Ge ve inovatif çözümleri ile ön plana çıkan teknoloji şirketleri arasında yer alıyor. T.C. elektronik pasaport ve elektronik kimlik projelerinde de yer alan şirket, hastanelerde 1 Aralık’tan itibaren hayata geçirilen parmak damar izi uygulamasının da çözüm sağlayıcıları arasında. Son dönemde Ar-Ge çalışmalarıyla geliştirdiği çözümleri ile de dikkat çeken şirketin hedefinde oluşturduğu “Güvenli Şehir” ve “Akıllı Devlet” kavramları çerçevesinde projelerini olgunlaştırarak bölge ülkelere yaygınlaştırmak var. Proline olarak kendi yazılımları ve çözümlerini geliştirerek kamu ve özel sektörün kullanımına sunduklarını belirten Proline İcra Kurulu Başkanı Mehmet Doğanyiğit, “Türkiye’de bir Ar-Ge merkezi olarak faaliyet gösteriyoruz. Katar’da da üç buçuk senedir operasyonlarımız devam ediyor. Bugüne kadar şirket olarak sunduğumuz en büyük farklılık ise Ar-Ge yetkinliğimiz ile saha bilgimizi birleştirebilme gücümüz oldu. Bu da bizi farklılaştırıyor” diye konuştu. Son dönemde düzenledikleri etkinlikler ile kanaat önderliğini yaptıkları biyometri konusunda yaklaşık dört senedir çalışmalarını sürdürdiklerini de ifade eden Doğanyiğit, “Bu çalışmalarımıza yüz tanıma, parmak damar izi, avuç damar izi gibi yeni fonksiyonları da ekledik. SGK uygulamamızda farkımız ise bu sistemi bir Türk şirketi olarak kendi mühendislerimiz vasıtasıyla sunuyor olmamız ve tüm aşamalar için yetkinliğin bizde olması” dedi.

Büyük veri analitiği ve sosyal medya analizine özel çözüm
Proline olarak sosyal medya tarafında da iki yıl süren Ar-Ge çalışması sonucu veri toplama, anlamlandırma ve yorumlama konusunda “Meaminds” adında tek bir platformda bütünleşik bir çözüm ortaya koyduklarını belirten Doğanyiğit, “Bizim akıllı aramalar, otomatik anlamlandırma konusunda çalışmalarımız olmuştu. Sadece sosyal medya analizi takibi değil kendi içerisinde çeşitli algoritmalalarla verinin anlamlandırılıp ilişkisel olarak da müşteriye sunulması konusunda çalışıyoruz. “Meaminds” ile marka ve eğilimlere yönelik olarak da yaptığımız çalışmalarımız mevcut. Bunların yanı sıra sosyal medya takibi ve coğrafi bilgi sistemlerinin kullanımı noktasında veriyi mekansal bazda gösterme ve sunma gibi çalışmalarımız da var” şeklinde konuştu.

“Farklı başlıklarda çalışmalarımız devam edecek”
Proline olarak bir strateji değişikliği ile üç senedir dönüşüm sürecinde olduklarını ifade eden Doğanyiğit, bu yıl ve önümüzdeki dönem hedeflerini de şöyle özetledi: “Dönüşüm sürecimizin meyvelerini 2013 yılı içinde almaya başladık. Hedeflerimize stratejik anlamda ulaşma açısından bizim için iyi bir yıl oldu. Sektörün ortalamasının üzerinde de bir büyüme sağladık. 2014’te de 2013 yılı içindeki stratejimizi devam ettirmek istiyoruz. Mobil dönüşüm, M2M, büyük veri analitiği,sosyal medya,coğrafi bilgi sistemleri başlıkları ve akıllı devlet, güvenli şehir konseptlerimize yönelik olarak yapacağımız çalışmalar olacak. Hedefimiz;Türkiye ve Türkiye’nin içinde bulunduğu bölgede faaliyet gösteren bir teknoloji şirketi olmak. Bunun ilk adımını da Katar’da gerçekleştirdik. Katar üzerinden çözümlerimizi bölgeye sağlıyoruz. Diğer taraftan yurtdışında da SGK benzeri kurumlarla görüşerek kurmak için çalışıyoruz.

“2014’te bünyemizde kuluçka merkezi kurmayı planlıyoruz”

Proline olarak 2014’te hayata geçirmeyi planladıkları farklı bir projeye de değinen Mehmet Doğanyiğit, şunları kaydetti:
“Üniversiteler ile yaptığımız temaslarımızda, gençlerin ortaya çıkan fikirleri ürüne dönüştürme noktasında sorun yaşadıklarını gördük. Sermayeye ulaşma ve proje yönetimi konusunda problemler var. Biz bu tür iyi fikirleri ve yetenekli arkadaşları bünyemize dahil ederek, bir kuluçka merkezi oluşturmayı planlıyoruz. Ticarileşme sürecine kadar bir destekten söz ediyoruz. Bu yapı bizim ekosistemi büyütmek ve niteliğini artırmak adına yaptığımız sosyal sorumluluk tarafındaki bir adım olacak.”
ETİKETLER : Sayı:950

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics