Bilişim Dünyası 04 ŞUBAT 2013 / 08:30

Hepimiz aynı ülkede mi yaşıyoruz?

Türkiye’nin BT pazarıyla ilgili çelişkili ifadeler 2013 öngörülerinde gün yüzüne çıktı. Kamu, sivil toplum örgütleri ve özel sektör temsilcilerinin verdiği görüşler halen ortak bir dil oluşturamadığımızı gözler önüne serdi.

Açıklamalar bir araya getirildiğinde görüldü ki pazar büyüklüğü, büyüme hızları, pazarın hangi parçalardan oluştuğu gibi konular sis bulutunun ardında kalmaya devam etti. Eğer önümüzdeki yıllarda da sektör ve bağlı kurumlara olarak benzer söylemleri oluşturamazsak 2023 hedefleri yalnızca bir rüya olarak kalacak.

Bilişim alanındaki STK ve şirket yöneticileri Türkiye bilişim pazarının büyüklüğüne yönelik farklı açıklamalarda bulunuyorlar. Türkiye bilişim sektörü yetkililerinin ortak bir rakamda buluşamaması, sektörün gerçek büyüklüğünün de ortaya konmasını engelliyor. Yetkililerin farklı yayınlarda yer alan 2012 yılı değerlendirme-lerinde durgun görünen Türkiye bilişim pazarının 2013 yılında yüzde 5 ila 6 arasında büyüyeceği öngörüleri yer alıyor. Ancak çelişkili rakamlar, gelecek öngörülerini sisler arasına gömdü. O rakamlara göz atalım.

Bazı yayınların haberlerinde hükümetin 2013 yılı hedeflerine yer verildi. Bilgi teknolojileri pazarının 2013’te bir önceki yıla göre yüzde 10 oranında büyüyerek 11,6 milyar dolara ulaşacağı belirtilirken, haberleşme pazarının yüzde 6,5 büyümeyle 18 milyar doları bulacağı açıklandı. Farklı bir haberde, EITO rakamları refere edilerek 2012’de 6,5’luk büyüme ile pazarın 29 milyar dolara ulaşacağı bilgisi yer aldı. Donanım, yazılım ve bilişim hizmetleri alanının; 2012’de 7 milyar dolara; 2011’de 22 milyar dolara ulaşan telekom pazarının ise; 2012’de 23 milyar dolara yükseleceği ifadesine yer verildi. Böylece ilk çelişkili rakamlar ortaya çıkmaya başladı.
2012 yılında birçok etkinliğin açılış konuşmasında açıklamalarda bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın sözleri dikkat çekiyor. Zira Yıldırım’ın verdiği rakamlara göre, 2013 yılında bilişim pazarı 50 milyar doları aşacak. BThaber’de de bilişim pazarı büyüklüğünü irdelediğimiz haberimizde bu rakamın İnterpromedya araştırmalarına göre oldukça yüksek olduğuna dikkat çekmiştik. Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Ufuk Güneş ise aynı sayfalarda bilişim sektörünün 2012 yılında 34 milyar dolara ulaştığı bilgisini verdi.

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) rakamlarına göreyse 2012 yılında BT pazarı 31 milyar dolara ulaştı. Bu rakamın yüzde 23’ünü yazılım, yüzde 43’ünü donanım ve yüzde 34’ünü de BT hizmetleri oluşturdu. Oysa Bakan Binali Yıldırım’ın verdiği rakamlarda yüzde 10 büyümeyle 50 milyar doların aşılacağı belirtiliyordu. Ayrıca YASAD Başkanı’nın verdiği bilgilere göre, 34 milyar dolar büyüklüğe ulaşan BT pazarının yaklaşık 2 milyar doları yazılım ve hizmet sektöründen oluşacak.

Görüşler arasında fikirlerini beyan eden İnternet Geliştirme Kurulu Başkanı Serhat Özeren, Türkiye’nin 2023 hedefinden söz ederek, 160 milyar dolarlık BT pazar hedefini gerçekleştirmek için her yıl yüzde 15’lik büyümeye ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Özeren’e göre BT pazarı önümüzdeki yıl yüzde 15 oranında büyüyecek. Yine Özeren ile Yıldırım’ın verdiği rakamların çeliştiği ortaya çıkıyor.

Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) Başkanı Faruk Eczacıbaşı da görüş karmaşasını daha açıklar bir beyanda bulunarak, “Önceki yıllarda ortalama yüzde 10’larda büyümelerin geriye gittiğini ve geçtiğimiz yılın yüzde 6-7’ler mertebesinde büyüme ile sonlanacağını düşünüyoruz. Bu da bizi, 30 milyar dolar düzeylerinde bir yerde tutacak. 2023 hedefine doğru önümüzde 10 yıl ve gerçekleştirilmesi gereken bir 130 milyar dolarlık açık var ki, kapatılması oldukça zor görünüyor” dedi.

Türkiye Bilişim Sektörü Derneği (TÜBİDER) Yönetim Kurulu Başkanı Erkin Fındık da büyüme öngörülerindeki çelişkilere bir yenisini ekledi. Fındık, 2013’ün zor bir yıl olacağını öngörerek bilgi teknolojileri pazarında yüzde 5 ila 6 arasında, artan rekabet nedeniyle de haberleşme alanında yalnızca yüzde 2 ila 3 büyüme öngördüğünü açıkladı.

Özel sektörün pazara bakış açısında da benzer karmaşa görülüyor. KoçSistem Genel Müdürü Mehmet Nalbantoğlu’nun “IDC Turkey” raporunu referans verdiği görüşlerinde, “Türkiye BT hizmetler pazarı harcamalarının 2012 yılında yüzde 11,3, donanımın yüzde 8,7, yazılımın ise yüzde 9,1 oranında büyümesi, toplamda pazarın yüzde 9,1 oranıyla 9,682 milyar dolar mertebesine ulaşması bekleniyor” açıklamasında bulundu. Nalbantoğlu’na göre, 2013 yılında BT pazarı 10 milyar doları aşacak.

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen de TÜBİSAD verilerini referans göstererek, önceki haftalarda e-ticaret rakamlarını da içerdiği için eleştirdiğimiz 66,7 milyar dolarlık büyüklüğe işaret etti. Software AG Türkiye Başkan Yardımcısı Gökhan Arıksoy da görüşlerinde uluslararası çalışmaları referans göstererek, “Türkiye’deki BT pazarının büyüklüğü 2012’de 7,9 milyar dolarken, 2016 yılında 14,4 milyar dolara ulaşacak” şeklinde görüş bildirdi.

Tüm görüşler bir araya geldiğinde sektörün ölçek olarak kendini konumlandıramadığı görülüyor. Bu durum önümüzdeki dönemde yurtdışı ya da içinden gerçekleşebilmesi olası yatırım planlarının değişmesine, piyasadaki oyuncuların hareketlerinin kısıtlanmasına sebep olacaktır. Ortak bir dil ve en azından pazar büyüklüğü ifade edilmedikçe de pazarın beklenen büyüklüğe ulaşması zor görünüyor. Bunca çelişkili ifade bizlere şu soruyu sorduruyor: “Hepimiz aynı ülkede mi yaşıyoruz?”
ETİKETLER : Sayı:907

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics