Bilişim Dünyası 27 ŞUBAT 2016 / 15:11

Her adımda çevresel duyarlılık ön planda

Utarit, ISO 9001:Kalite Yönetim Sistemi, OHSAS 18001: İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetim Sistemi, ISO 27001:Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi belgelerine bir yenisini daha ekledi. Şirket, ISO 14001: Çevre Yönetim Sistemi ile çevreye verilen zararın en aza indirilmesi amacıyla sektör ve ölçek gözetmeksizin her işletmeye uygulanabilen ve gönüllülük esasına dayalı bir sistemi bünyesinde oluşturdu. Danışman firma ile bu konuda ilk olarak 2015 Haziran’ında görüşmelere başlandı. Sürecin nasıl yönetileceği de böyle belirlendi. 21 Kasım 2015 tarihinde yapılan denetimlerin ardından, 26 Kasım’da  belge alındı. Utarit Genel Müdürü  Burak Tüzün, süreci şöyle anlattı:   
“Danışman firmamız; ISO 14001 yapısının, işletmelerin çevreye verdikleri  veya verebilecekleri zararların sistematik olarak azaltılması, mümkün olduğunca ortadan kaldırılması için geliştirilmiş bir yönetim sistemi olduğunu ilettiğinde, bu konuyla ilgili neler yapılabileceğini araştırdık. ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi’nin olması işimizi biraz daha kolaylaştırdı. Standardın maddelerini ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi’nin prosedürlerine bağlı akışlarda ekleme yaptık. Tehlikeli atıkların bertaraf edilmesi, doğal kaynakların lüzumsuz kullanımı gibi konularda yapılabilecekleri kalite politikalarımız içerisinde yer almasını sağladık. Çevre konusunda duyarlılığımızın, çalışanlarımız ve müşterilerimiz üzerinde farkındalık yarattığını söyleyebiliriz.”
Tüm çalışanlarda ve müşterilerde çevre konusunda farkındalık yaratmak hedefine işaret eden Burak Tüzün, bunun gerçekleştiğini gördüklerini vurgulasa da, bu adımlarda daha yüksek verim beklentisinin de altını çizdi. Özellikle atık pil ve kullanılmayacak olan elektronik kartların  imhası, lüzumsuz kullanımlar ile ilgili daha iyi, sistematik çözümler üretebileceklerine yönelik beklentisini dile getiren Burak Tüzün, “Her şeyden önce konulara bakış açımız değişti” yorumunu yaptı ve ekledi: “İş süreçlerimizi yürütür ve gözden geçirirken, tüm aşamalarda çevre başlığı dikkate alınıyor.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics