Bilişim Dünyası 15 HAZİRAN 2015 / 11:03

Her bir parça ayrıca şifreli

Mozy Başkan Yardımcısı ve EMC Veri Koruma ve Erişim Bölümü Başkan Yardımcısı Russell Stockdale, sorularımızı yanıtladı ve çözümleri hakkında bilgi verdi.

Bir makineden bütün veriyi alıp buluta kopyalamak, Mozy’nin temel çalışması. Bunu DropBox gibi benzerlerinden ayıran unsur ise sadece değişiklik yapılan kadar bölümün buluta gitmesi, dokümanın tamamının değil... Kişisel doğum günü listesi gibi bir doküman söz konusu olduğunda bu özellik çok da önemli görünmüyor. Ama Stockdale’in de dikkat çektiği gibi, konu bir kurumsal veritabanı olduğunda durum çok farklı. Bu yönüyle, zeki bir depolama hizmetine dikkat çeken Stockdale,  “En güncel yapıyı adım adım görerek, her bir yenilemenize karşılık geriye dönük hangi versiyonu istiyorsanız onu tercih edebiliyor, misal 4 gün öncesine giderek verinin o halini alabiliyorsunuz. Bu da, standart bir depolamanın önüne geçmemizi sağlıyor” dedi. Ev kullanıcısından KOBİ ve büyük şirketlere uzanan kapsamlı bir çözüm ağına işaret eden Stockdale, şu detayları paylaştı:

“2007 yılında EMC, Mozy’i aldı ve böylece daha çok kurumsal müşteriye eğilme imkanı bulduk. En yeni veriyi nerede olursanız olun bulutta yedekleyebiliyorsunuz. Güvenlikte de belli kritik noktalarımız var. Veriyi buluta göndermeden önce onu şifreliyor ve dosya sahibine şifreli bir link gönderiyoruz. Dosyanız bulutta yedekleniyor ve Mozy de onu tek yerde tutmuyor, her gönderilen içeriği parçalara ayırıyor. Her parça şifreli ve farklı bir yerde depolanıyor. Aynı bir yapboz gibi. Bunun üstüne, veri merkezlerimiz de zaten tüm güvenlik şartlarına uyan yapılar. Avrupa’da İrlanda’da bir veri merkezimiz var ve diğer lokasyonları da gündemimizde tutuyoruz bu yıl için. ABD’de veri merkezlerimiz var. Asya’daki fırsatları da takip ediyoruz. 2016’da Asya’da bu yönde bir adımımız olabilir. 100’e yakın ülkeden MozyHome ve MozyPro müşterilerimiz var. Eminim ki bu yapıda Türkiye’den de kullanıcılar vardır.  MozyPro müşterilerinin talepleri doğrultusunda Linux sunucuları da artık koruyoruz. Kurumsalda bazı müşterilerimiz özel bulut istiyor. Bu konuda da çalışmalar yapıyoruz.”

Kapsam daha da genişleyecek

Stockdale, yeni projeleri hakkında da bilgiler verdi. Bunlardan ilki, yine EMC tarafından satın alınan, bulut tabanlı SaaS uygulamalarını koruyan Spanning Cloud Apps ile işbirliğini içeriyor. Google Apps, Salesforce ve Office 365 yedeklemelerini sunan bu yapının önemini Stockdale şöyle anlattı:

“Kullanıcılar ilk etapta bunları neden yedeklemeleri gerektiğini bilmiyor, ‘bunlara neden bulutta ihtiyacım olsun, bunlar zaten bulutta’ diyebiliyor. Oys hangi bulut yapısında olursa olsun, sizin kendi verinize sahip çıkmanız lazım. Bu tarz yapılarda veri kayıplarını görüyoruz. Temelde bir uygulamayı buluttan ne kadar çok kişi kullanıyorsa, veri kaybı riskiniz de var demektir. Spanning ise bu üç platformdaki veriyi korumak için önemli bir yapı. Bu üç platform dışında yapılarla işbirliği planımız yok, bunlarla büyümek önceliğimiz ve bu amaçla çözümlerimizin kapsamını daha da genişleteceğiz. Bir sonraki kutumuzda bu kapsam genişliği görülecek. Uçtan uca her yerde koruma felsefesiyle ilerliyoruz.”
ETİKETLER : 1026

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics