Bilişim Dünyası 18 HAZİRAN 2016 / 07:35

Her kurumda yapay zeka stratejilerini oluşturmak şart

Dijital 2.0 Konferansı, düşünce kuruluşu GelecekHane’nin liderliğinde çok sayıda katılımcı ile Sabancı Center’da gerçekleştirildi. Konferansta iş dünyasında yapay zeka kullanımı, sanayinin dijitalleşmesi, büyük veri uygulamaları ve veri görselleştirme odaklı sunumlar yapıldı.  GelecekHane Kurucusu ve CEO’su Halil Aksu’nun açılış konuşmasıyla başlayan konferansta yapay zekânın iş hayatını nasıl dönüştüreceği ve eğilimler üzerinde duruldu.
GE Digital Genel Müdürü Uygar Doyuran; dijital endüstrinin ilerlediğini belirtti ve "Endüstriyel internet bir tercih değil, hayatta kalmak için zorunluluk haline geldi" yorumunu yaptı. SAP Türkiye'yi temsilen sunum yapan Uğur Candan ise hisseden, öğrenen ve aksiyon alan sistemler geliştirdiklerini ama bu akıllı sistemlerde kilit rolü oynayanın sayılar değil, insanlar olduğunu belirtirken, Etiya yöneticisi Ali Durmuş yapay zekâ çalışmalarının belli alanlarda insandan daha akıllı sistem arayışıyla ortaya çıktığını vurguladı. Teradata temsilcisi Can Yurtseven, sunumunda gerçek zamanlı analitik uygulamalara dikkat çekerken, HPE Software yöneticisi İsmail Cingil, dijital gezegenin logaritmik büyümesine değindi. Qlikview Türkiye temsilcisi Emre Çabuk ise iş raporlama sistemlerinin tarihinden bahsetti ve günümüzdeki uygulamalarla son kullanıcının veriyi analiz ederek çözümlere kolayca ulaşabildiğini belirtti.
Konferansın ikinci bölümünde yapay zekâ, insan-bilgisayar etkileşimi, veri görselleştirme, görüntü işleme gibi konularda Türkiye'den girişimlere yer verildi. Verite Analytics kurucusu Özgür Özlük, akıllı şehir uygulamalarından örnekler vererek, sokakların akıllanmasıyla hayatın kolaylaşacağını belirtti. Cogito Labs kurucusu Samet Kütük ise insan-bilgisayar etkileşimi ile ilgili gelişmeleri vurguladı. Yapay zekâ çalışmaları yapan Miletos’un kurucusu Berkin Malkoç, yapay zekâ yazılımlarının kendi kendine öğrenmeyi sağlayarak, derin öğrenme kavramını ortaya çıkardığına, yapay zekânın vaatlerini gerçekleştirmesinde derin öğrenmenin önemine vurgu yaptı. Ankara'dan bir girişim olan OpenZeka kurucusu Ferhat Kurt, yapay zekâ uygulamalarındaki başarının artışının, derin öğrenme algoritmalarının gelişmesine dayandığını belirterek, yapısal olmayan veri analizinde derin öğrenme algoritmaları kullandıklarını ifade etti. Sabancı Üniversitesi öğretim üyeleri Selçuk Artut (Filika Tasarım), Prof. Dr. Aytül Erçil (Vispera) ve Dr. Selim Balcısoy (VisioThink) yaptıkları sunumlarda iş girişimlerinde insan-bilgisayar etkileşimini nasıl kullandıklarını anlatırken, konferansın kapanış konuşmasını yapan Halil Aksu, Türkiye'deki şirketlerde yapay zekâya odaklanan bir bölümle karşılaşmadığını belirtti ve ekledi:  "Yapılan çalışmalar gösteriyor ki, yakın gelecekte yapay zekâ algoritmaları tüm sektörleri etkileyecek. Bu nedenle şirketlerin, kurumların ve ülkelerin yapay zekâ stratejilerini oluşturması şart." 
ETİKETLER : GelecekHane 1077

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics