Bilişim Dünyası 14 MAYIS 2011 / 02:10

Her noktada kadınların imzası

Kadınların dünyanın her yanında ekonomik yapıda daha da fazla rol üstlenmesi ve söz sahibi olması Küresel Kadın Zirvesi’nin de temel gündemi oldu.
21. Küresel Kadın Zirvesi, 5-7 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’da Grand Cevahir Otel’de gerçekleştirildi. ‘Kadınların Davos’u’ olarak tanımlanan etkinlikte, dünyanın dört bir tarafından kadın yöneticiler ve politikacılar, yaşanan uluslararası sorunlar karşısında kadınların çözüm önerilerini, ekonomik gelişmişlikte öne çıkmak için kadınların üstlerine düşen görevleri ele aldılar.
Dünyanın değişen dengeleri
Bakanlar düzeyinde basına kapalı gerçekleşen toplantılar öncesi, açılışta söz alan Küresel Kadın Zirvesi Başkanı Irene Natividad, bu yılki etkinliğin en kalabalık katılımcı grubunun 69 kişi ile Çin olduğunu, onu Malezya, ABD, Vietnam, İspanya, Kore, Bangladeş ve Güney Afrika’nın izlediğini belirtti. Katılımcıların üçte birinin bu yıl Asya-Pasifik ülkelerinden geldiği bilgisini veren Natividad, “Bu da, uluslararası ekonomide ağırlığın batıdan doğuya kaymasının bir göstergesi. Bu bölgede girişimcilik ve bu yapıda da kadınların etkinliği de öne çıkıyor” dedi. Ortadoğu’daki gelişmeler nedeniyle bölge ülkelerinden fazla katılımcı olmadığına da dikkat çeken Natividad, “Bu zirveyi zor bir dönemde yapıyoruz, her ülkede istikrar konusunda sıkıntılar var. Ama geçtiğimiz yıl Çin ekibinin dediği gibi, her kriz bir fırsattır” yorumunu yaptı.

Kadınların artan rolü
Malezya First Lady’si Datin Paduka Seri Rosman Mansor ise, ülkelerinde kadınların ekonomiye yaptığı katkının büyük olduğunu, girişimciliğin ve sınır ötesi işbirliklerinin önemli olduğunu vurguladı. Kadınların ekonomide rolünü artırmanın gerekliliğine işaret eden Mansor, şunları söyledi:
“Geleneksel yapılarda bunu yapmak hiç de kolay olmuyor. Ama engelleri aşmak için çabalıyoruz. Bu etkinliğe biz de evsahipliği yapmak istiyoruz. Bize bu şansı verin ve umarım 2012’de Malezya’da biraraya geliriz.”
ETİKETLER : Sayı:821

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics