Bilişim Dünyası 18 KASIM 2015 / 13:45

Her platforma aynı şifreyi kullanmayın

Webit Global Congress açılış konuşması için Türkiye’ye gelen F-Secure Tüketici Güvenliği Birimi Genel Müdür Yardımcısı Samu Konttinen internet güvenliği hakkında bilgiler verdi. Konttinen’e göre, güvenlik piyasası en çabuk büyüyen sektörlerden ve kendi içinde bunu 3 kategoriye ayırabiliriz. Birinci kategori siber saldırılar. İkincisi tüketiciler ile ilgili boyut. Yani son kullanıcılar, online oldukça, gizliliklerinin giderek azaldığının da farkına varmaya başladı. Bunu izleyen nesnelerin interneti meselesi.
Sosyal ağ kullanımında aynı şifreyi kullanmama konusunda uyarıda bunan Konttinen, ''Instagram, Facebook, Dropbox gibi yapıları kullanan şirketlerin sorumlulukları var. Tüketiciler de basit bir hata yapıyor, çoğunluğu sosyal ağ hesaplarının hepsi için aynı şifreyi kullanıyorlar. Oysa bu bir hata” vurgusunu yaptı. F- Secure’un Freedome çözümü, ağırlıklı olarak gizlilik konusunda tedbir almak için hazırlanmış bir ürün ve Konttinen, sağladığı faydaları şöyle anlattı: 

Potansiyel büyük
“Birincisi sizin internet trafiğinizi şifreliyor. Böylece internetteki hareketlerinizin arasında birlerinin sizi fark etmesi, dinlemesi mümkün olmuyor. İkincisi sizi anonim kılması. Böylece sizi takip edenler ve profil çıkaranlardan kendinizi korumuş oluyorsunuz. Bu yapı, anonimlik işini bir kademe daha yukarı çıkartıyor. Yani, eğer isterseniz, sanal tercihinize göre seçebiliyor, Türkiye'de iseniz yerinizi Finlandiya'da gösterebiliyorsunuz. Bu da güvenliğinizi bir üst seviyeye çıkarıyor. Üçüncüsü ise sörf yaparken size bir koruma getirmesi, yanlışlıkla kötü niyetli internet sitelerine girmenizi engellemesi.''
Türkiye'de güvenlik piyasası büyümekte olan bir piyasa olduğuna vurgu yapan Konttinen, ''Freedome ve benzeri ürünler için önemli potansiyel var. İnternet genel olarak Türkiye'de zaten artışta. Akıllı telefonlar, tabletlerle sürekli online oluyor insanlar, internet artık burada günlük hayatın bir parçası. Artan bu internet kullanımı yüzünden insanlar daha fazla anonim olmak daha fazla koruma altında olmak isteme ihtiyacı hissediyorlar. Tüketiciler takip edilmeden sitelerde dolaşmak istiyorlar'' dedi.