Bilişim Dünyası 22 NİSAN 2013 / 08:06

Her sesin kimliği ve ihtiyacı farklıdır

Yurtdışı pazarlarda konumlanmak adına net bir yol haritası çizen Sestek, finans ve telekom pazarında hakim çözümlerine ek olarak, kamu projelerindeki etkinliğini
artırmayı hedefliyor.

Ses ve iletişim teknolojileri alanında faaliyet gösteren Sestek, varolan kapsamlı çözümlerinin mobil kanadını da geliştirirken, kârlılığını artırmayı ve yurtdışı pazarlarda sistemli bir biçimde yer almayı hedefliyor. Sestek Genel Müdürü Serdar Karadayı, tüm ses teknolojilerinde API seviyesinde modüller sunduklarını, uygulama geliştiricilere uygulamanın motorunu verdiklerini belirtti. Bu çalışmaların merkezi ise Sestek’in 30 kişiye yaklaşan personeli ile yürütülen çalışmalarla toplam cirodan yüzde 60’a yakın pay alan Ar-Ge merkezi. Temel yapı üstüne geliştirilen kurumsal uygulamanın ardından kullanıcı bazlı veya aylık lisans bedeli şeklinde ödeme yapılıyor. İş modelinin bu şekilde işlediğini belirten Karadayı, Text-to-Speech (metin seslendirme), Speech Recognition (konuşma tanıma), Speech Analytics (konuşma analitiği), Voice Verification (sesli imza ile ses tanıma), Otomatik Operatör, Sesli Duyuru Sistemi gibi kurumsal çözümleri olduğunu belirtti. TÜBİTAK-TEYDEB desteklerinin devam ettiğini, Avrupa’da ortak projeler de yaptıklarını söyleyen Karadayı, konuşma analitiği ve sesli imzanın daha da parlamasını beklediğini vurguladı.
Sesli imza yapısının çok popüler olduğunu, Avea’da kurdukları ‘Şifrem sesimde saklı’ çözümünün bunun önemli bir örneği olduğuna dikkat çeken Karadayı, bunun bir benzerini Denizbank’ta hayata geçirdiklerini hatırlattı. Sistemde yatırım geri dönüşü hızlı. Böylece çağrı merkezinde kişisel kimlik doğrulama süreci için çağrı merkezindeki görevli daha az zaman harcıyor. Karadayı, Mayıs ayında San Fransisko’da ‘voice biometrics’ başlıklı düzenlenecek konferansta bir sunumla yer alacakları bilgisini verdi.

Planlı bir ‘dışa açılım’
Sestek’in ‘konuşma analitiği’ odaklı çalışmalarında 10’a yakın çağrı merkezi temel kullanıcı konumunda. Konuşmanın yazıya döküldüğü bu yapıda, kelime aratmak, duygusal etiketleme yapmak, böylece çağrı merkezi verimliliğini ve müşteri memnuniyetini artırmak mümkün. Karadayı, 2013 yılında yeni çağrı merkezlerinin bu yapıyı kullanmaya başlayacağı bilgisini verdi. Türkiye’de pazarın belli bir yapıda olduğunu ve bu pazarın önemli bir kısmını kapsadıklarını söyleyen Karadayı, 2013 yılı yurtdışı hedeflerini şöyle anlattı:
“Ortadoğu ve yakın coğrafya pazarını hedefledik. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Türk Cumhuriyetleri, Rusya, Balkan ülkeleri gibi noktalardaki bankalar ve telekom operatörleri birinci önceliğimiz. İkinci önceliğimiz ise ABD pazarı. Bu farklı lokasyonlarda pazar yapılarına göre bir iş stratejisi belirlemek gerek. Stratejimiz paralelinde buna uygun iş ortaklıklarını hayata geçireceğiz.”
Sestek, yurtdışı pazarlara ulaşmada hedef ülkeye uygun arama motoru optimizasyonu çalışmalarını da düzenli olarak hayata geçiriyor, konferans ve fuar gibi etkinlikleri takip ediyor. Yurtdışında ‘voice verification’ ilk adım olarak belirlenmiş. “Çünkü sesli imza daha çokdilli bir ürün ve konumlandırması kolay” açıklamasını yapan Karadayı’ya göre, bir ülkeye ilk adımı atarken en pratik ilk çözüm bu. Şu anda yurtdışında iş ortağı arayışı sürüyor, ama Karadayı, gerekirse ilgili ülkede ofis açmaya da sıcak baktıklarını hatırlattı.
2012 yılında 5.5-6 milyon TL ciro elde eden Sestek, yurtiçi ve yurtdışında kamu odaklı projeler hariç, 2013 yılında bu rakamı yüzde 30 oranında artırma hedefinde. Ama bu gibi projelerin gelmesiyle, artışın da katlanacağını hatırlatan Karadayı, “FATİH Projesi gibi birçok konuda sesle ilgili birçok uygulama yaratılabilir. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın ‘Gören Göz’ projesinde ses teknolojileri odaklı yazılımlar ışığında biz de çalışmanın bir parçası olmuştuk” bilgisini paylaştı.
Sestek’in bireysel çözümleri de var, ama Karadayı’nın da dikkat çektiği gibi, gelirde asıl pay kurumsal ürünlerde. Bireysel anlamda ise görme engellilere seslenen çözümler kadar, doktorlar için GVZ MediTalk, hukukçular için GVZ JustTalk gibi konuşmaları metne dönüştüren çalışmalar öne çıkıyor. GVZ FreeTalk ise bireyler için ve Karadayı, bu gibi bireysel çözümlerde mobilin kendilerine önemli fırsatlar sunduğunun altını çizdi.

Doğru iş ortağını bulma önceliği

Sestek, Ankara’da görev yapan temsilcisine ek olarak, bir ofis açmak için teknokentlerle görüşmeler yürütüyor. Bir tarafta da, kendi internet sitesinde bireysel ürünlerini satmaya hazırlanan şirket, farklı dil çözümlerinde olan metin seslendirme çözümleri ile böylece dünyaya ulaşmayı hedefliyor. Ürün bazlı iş ortaklığı stratejisi ile ilerleyen şirketin iş ortakları da çağrı merkezlerine altyapı sağlayan, sistem bütünleştiriciliği yapanlar oluyor. İşte bu tarz ortakları hedef ülkelerde de bulmak birincil öncelik.
ETİKETLER : Sayı:918

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics