Bilişim Dünyası 16 ARALIK 2017 / 18:21

Her şey ‘akıllı şehirler’ için…

Küresel bazda şehirlerin daha akıllı, güvenli ve daha kolay yaşanır hale gelmesini hedefleyen Cisco’nun açıkladığı 1 milyar dolarlık Şehir Altyapısı Fon Hızlandırma Programı ile yeni teknolojilerin şehirlere uyumu kolaylaşacak. Şehirler için Kinetik IoT veri platformuna kamu güvenliğini artıran yeni özellikler de eklendi. Fon, Cisco Capital aracılığıyla özel sermaye şirketi Digital Alpha Danışmanları ve emeklilik fonu yatırımcıları APG Varlık Yönetimi (APG) ve Whitehelm Capital ile ortaklaşa sağlanacak. Finansman sorununun, belediyelerin akıllı şehir dönüşüm projelerini hayata geçirmelerinde önemli bir engel olduğunu kaydeden Cisco Akıllı + Bağlı Şehirler Küresel Başkanı Anil Menon, bu süreci kolaylaştırmayı hedeflediklerini vurgularken, “İş ortaklarımızla birlikte, akıllı şehir projelerini gerçekleştirmek için gerekli sermayeyi ve uzmanlığı sunuyoruz” bilgisini verdi.
Programın, şehirlerin yenilikçi teknolojileri finanse etmek ve dağıtmak için doğru finansman araçlarını bir araya getirme imkanı sağlayacağını vurgulayan Cisco Türkiye Genel Müdürü Cenk Kıvılcım ise İstanbul gibi büyük şehir olmanın getirdiği sorunları “akıllı” projelerle çözme yolundaki şehirlerin finansman engellerini çözmesini hedeflediklerini belirtirken, “Gelir paylaşım finansmanı şehirlerin istedikleri sonuçlara ulaşmalarını ve operasyon bütçelerini yeni hizmetler ve dijitalleştirilmiş altyapı ile artırmalarını mümkün kılıyor” dedi.
Öte yandan Cisco, geçtiğimiz ay düzenlenen Smart City Expo Dünya Kongresi'nde Cisco Kinetic IoT veri platformuyla entegre Cisco Kinetic for Cities için ek fonksiyonları açıkladı. Yeni özellikler, kamu güvenliği için geliştirilmiş destek sunuyor. Platformdaki güncellemeler, vatandaşların güvenliğini ön plana alırken, yeni otomasyon seçeneklerinden entegre videolu gelişmiş gösterge panosuna kadar geniş kapsamda seçenekler var.  Ayrıca Cisco Kinetic for Cities için yeni satın alma opsiyonları da duyuruldu. Bunlar arasında Cisco IoT veri platformuyla uyumlu olan yeni başlayanlar için çözümler sunan paketler ve servisler var.