Bilişim Dünyası 19 EKİM 2015 / 09:33

Her şey en güvenli haliyle cepte

Farklı sektörlerdeki iş ortaklarının kullanıcılarının kredi kartlarını kaydetmelerini ve sonraki ödemelerini hızlı ve kolay tamamlamalarını sağlayan Mobilexpress, Ortadoğu başta olmak üzere yurtdışında da hizmet vermeyi hedefliyor.
 
Mobilexpress, 2011 yılının sonunda, bir mobil ödeme ve ticaret sistemi olarak kuruldu. Hedef ise tüketicilerin dergi, gazete ve billboard gibi offline mecralarda gördükleri ürünleri cep telefonlarından tek bir SMS ile anında, her an her yerden alabilmelerini sağlamaktı. Yola, bunu sağlayan bir mobil cüzdan olarak çıkıldı, ama ilerleyen zamanda e-ticaret ve online ödemelerin gelişmesine paralel olarak, iş alanı da offline’a ek olarak, online dünyayı kapsamaya başladı. Böylece çok daha kapsamlı bir dijital cüzdan haline gelindi. Bu arada, Türk Telekom eski CEO'su Paul Doany de 2013 başında Mobilexpress’e ortak oldu. Gelinen noktada, farklı sektörlerdeki iş ortaklarının kullanıcılarının kredi kartlarını kaydetmelerini ve sonraki ödemelerini hızlı ve kolay tamamlamalarını sağlayan güvenli ödeme sistemi teknolojileri hayata geçmiş oldu. Detayları Mobilexpress CEO’su Zeynep Şener paylaştı:
 
Bu yapıda nasıl bir süreç var ve bu tarz alışveriş ilgisini kullanıcılarda nasıl görüyorsunuz?
Mobilexpress bir alternatif ödeme sistemi değil. Mobilexpress altyapısıyla Tek Tıkla Ödeme sunan e-ticaret sitelerinde, müşteriler farklı bir siteye yönlendirilmeden, ilave bir üyelik veya login sürecine girmeden, sitenin normal kredi kartı ile ödeme sürecine entegre, hızlı ve pratik ödeme yapabiliyorlar. Kredi kartı ile ödeme yapan müşteriler, kredi kartlarını alışveriş esnasında bir kereye mahsus kaydediyor. Aynı müşteri, bu sitede bir sonraki alışverişinde, kredi kartı ile ödeme adımının içinde daha önceden kayıt edilmiş kredi kartı bilgilerini güvenlik sınırları çerçevesinde görüyor ve kart bilgilerini tekrar girmeye gerek kalmadan tek tıkla ödeme yapabiliyor. Buna ek olarak, Mobilexpress altyapısına kredi kartı bilgilerini kaydetmiş bir kullanıcı, Mobilexpress’in farklı bir iş ortağında ödeme yapacağında tek seferlik bir güvenlik doğrulamasının ardından, Mobilexpress altyapısında kayıtlı kredi kartı ile tek tıkla ödeme yapabiliyor. Bu, bizim “interoperability” dediğimiz en ayrıştırıcı özelliklerimizden biri.
 
Bu nasıl bir özellik?
Interoperability sayesinde, hem müşterilerin diğer alternatif ödeme sistemlerinde olduğu gibi alışveriş yaptıkları siteden ayrılmalarına yol açmıyor ve birçok adımdan geçerek üye olmalarını gerektiren süreçler yaratmıyor, arka tarafta çalıştırmaya devam ettiğimiz “dijital cüzdan” mantığıyla aynı kredi kartı bilgilerinin her iş ortağımızda tekrar tekrar girilmesi külfetinden müşteriyi kurtarıyoruz. Türkiye’de dinamik bir e-ticaret kullanıcı kitlesi var. Üye işyerlerimizde tek tıkla ödeme yapan müşterilerimizin ve kayıtlı kartla yapılan işlemlerin sayısının artması; kullanıcıların güvenli, hızlı ve pratik ödemeyi benimsediğinin kanıtı. İlerleyen dönemlerde, kullanıcıların alışkanlık ve talepleri doğrultusunda, tüm e-ticaret sitelerinin kayıtlı kartla ödeme kolaylığı sunmaya yöneleceğini düşünüyorum.
 
Üye firmaları nasıl, hangi kritere göre seçiyor, onlarla nasıl bağlantı kuruyorsunuz? 
Bizim için öncelik, katma değer sunabileceğimiz bir iş alanı ve firma olması. Yalnızca e-ticaret sitelerine değil, sigortadan eğitime, havayollarından fatura ödemesine kadar birçok sektörün ihtiyacına yönelik kredi kartı kaydetme ve kayıtlı kartlardan ödeme yapılması konusunda farklı çözümler sunabiliyoruz. Anne-bebek siteleri, aidat/üyelik ödemeleri gerektiren yapılar, müşterilerin düzenli ve sık kullandığı üye işyerleri ile çalışmak öncelikli hedefimiz. Bu minvalde katma değer sunabileceğimiz firmalara ulaşarak işbirliği teklifimizi iletiyoruz.  Mobilexpress, kartlı ödeme sistemleri alanında dünyadaki en yüksek seviyeli standart olan PCI DSS (Payment Card Industry Data Security Standards) Level 1 uyumluluk sertifikasına sahip. Bu sertifika ile Visa Europe Merchant Agents List’te de yer alıyoruz. Bu kanallardan da bize ulaşan ve işbirliği yapmak isteyen üye işyerleri oluyor. Farklı sektörlerden üye işyerlerinin ihtiyaçlarına cevap veren, esnek ve kolay entegre edilebilen çözümlerimizle hizmet veriyoruz.
 
Mobil alışveriş ilgisi nasıl bir gelişim sergiliyor? Potansiyeli nasıl görüyorsunuz?
Online alışverişte akıllı telefon kullanımı hızla artıyor. Dünyada mobil ticaretin büyüme hızı, e-ticaret büyüme hızının 3 katına erişmiş durumda. Türkiye’de de e-ticaret trafiğinin mobil trafiğe kaydığı görülüyor. Türkiye’de tüketicilerin yüzde 53’ü, 2014 içerisinde yaptıkları online alışverişler için akıllı telefonlarını kullandıklarını söylüyorlar. Dolayısıyla bu yeniliğe uyum sağlayamayan firmaların büyüme hızlarının azalacağını öngörüyorum. Sunduğumuz güvenli kredi kartı kaydetme ve kayıtlı kartla ödeme çözümleri, özellikle mobil kanalda daha yüksek fayda sağlıyor. Kart bilgisi girişinin daha fazla zorluk yarattığı küçük ve dokunmatik mobil ekranlarda, kayıtlı kart ile ödemeyi tek tıkla tamamlamak müşteriler için kolaylık. İş ortaklarımıza da web, mobil, çağrı merkezi, satış ekipleri gibi tüm kanallarına entegre bütünleşik bir altyapı sağladığımız için iş ortaklarımızın herhangi bir kanalından kaydedilen kredi kartı bilgisi, diğer tüm kanallarında müşterilerin kullanımına sunulabiliyor.
 
Bu yapıyı tanıtmak için nasıl bir strateji izliyorsunuz?
Fayda sağlayacağımıza inandığımız firmalarla irtibata geçerek kendimizi tanıtıyoruz. Web sitemizde tüm faaliyet alanlarımızla ilgili güncel bilgiyi kullanıcılarımız ve üye işyeri adayı firmalar ile paylaşıyoruz. Sahip olduğumuz PCI DSS Level 1 uyumluluk sertifikası ile yer aldığımız Visa Europe Merchant Agents List üzerinden de bize ulaşan ve işbirliği yapmak isteyen üye işyerleri oluyor.
 
Orta vadeli hedefleriniz neler?
Hızla büyüyen e-ticaret sektörünün yanısıra yüksek fayda sağlayan çözümler sunabileceğimiz tüm alanlarda güvenilir, yaratıcı ve esnek çözümlerle, kredi kartı saklama alanında ilk akla gelen çözüm ortağı olmayı hedefliyoruz. Türkiye’deki işlerimizin gelişimine paralel olarak, Ortadoğu başta olmak üzere yurtdışında da hizmet vermeyi hedefliyoruz. Kayıtlı kullanıcı adedimiz her geçen gün artıyor. Yakın zamanda altyapımızda kayıtlı kart adedini 1 milyona ulaştırmayı planlıyoruz. 
 
Bu yapıya yönelik yatırımcı ilgisi nasıl? Paul Doany desteğini örnek alırsak, bu ilgi, sizin çalışmalarınızı, olası yurtdışı planlarınızı nasıl etkiliyor?
Türkiye’de ve yurtdışındaki farklı yatırımcılardan zaman zaman görüşme talepleri alıyoruz.  Yerli ve yabancı yatırımcıların yeni nesil ödeme sistemlerine ilgisi hayli yüksek. Finansal ihtiyaç gidermekten ziyade, Mobilexpress’e stratejik anlamda katkı sağlayacak yatırımcılar ile görüşmeyi tercih ediyoruz.
 
ETİKETLER : 1042

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics