Bilişim Dünyası 27 EKİM 2014 / 11:54

Her şey kesintisiz erişim için

Bu yıl ilk defa düzenlenen VeeamON ‘da sanallaştırma, bulut bilişim ve kesintisiz erişim çözümleri masaya yatırıldı.Modern veri merkezlerinin kesintisiz bir şekilde çalışabilmesi için ürün ve çözümler geliştiren Veaam’ın, dünyanın farklı yerlerinden gelen bilişim profesyonellerini ve iş ortaklarını bir araya getiren VeeamON 2014 konferansı 6 – 8 Ekim tarihleri arasında Las Vegas’ta gerçekleştirildi. Bu yıl ilk defa gerçekleştirilen ve kesintisiz erişimin odak noktası olduğu etkinlikte Veeam’ın yeni ürün ve çözümleri tanıtılırken, katılımcılar 30’un üzerinde paralel oturumlarla veri merkezi çözümleri, yeni teknolojiler hakkında bilgi alma fırsatı buldular. Fuaye alanında ise Veeam iş ortakları ürün ve çözümlerini canlı demolarla katılımcılara sundular.

Yaklaşık bin kişinin katıldığı ve ana teması “her zaman erişilebilirlik” olan etkinliğin açılışında konuşan Veeam CEO’su Ratmir Timashev geçmişten bugüne şirket hakkında bilgiler verdi ve küçük bir ofisten dünyanın 50 ülkesinde iş yapan, 1.500 çalışana sahip, 120 binin üzerinde müşteriye hizmet veren büyük bir şirket haline nasıl geldiklerini aktardı. Her ay yaklaşık 4 bin yeni müşteriye hizmet verdiklerini belirten Timashev, geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde bilişim dünyasında yaşanan dönüşümden bahsetti: “Son birkaç yıl içerisinde bilişim dünyasında büyük bir değişim yaşandı. Şirketlerin 7 gün 24 saat erişilebilirliğe ihtiyaç duymasından dolayı bilişim teknolojileri çok stratejik bir hale geldi. Bu tarz bir erişilebilirlik ancak sanallaştırma, bulut ve depolama teknolojileri kullanılarak verilebilir.”

Veeam’ın başarıya ulaşmasının arkasında üç önemli etken olduğunu vurgulayan Timashev sözlerine şöyle devam etti: “Doğru zaman, doğru yer ve müşterilerin problemlerini çözen doğru ürün. Bunlar bizim başarıya ulaşmamızdaki en önemli etkenler oldu.” Başlangıçta bilim adamı olmayı hedeflediğini ama “perestroyka” sonrasında hedeflerini değiştirerek ABD’ye geldiğini ve iş adamı olmayı tercih ettiğini belirten Timashev, özellikle farklı düşünmenin ve insanın sınırları önce kafasında kaldırmasının önemli olduğunu öğreten Steve Jobs’a büyük hayranlık duyduğunu sözlerine ekledi.

Erişilebilirliğin kilit noktası iş ortakları ve kanal

Timashev konuşmasında iş ortakları ve bayilerin, müşterilerin dönüşümünde büyük önem taşıdığını belirtti ve şöyle devam etti: “İş ortaklarımız ve bayilerimiz bilişim dünyasında yaşanan değişikliklere ayak uydurarak müşterilerin dönüşümüne yardımcı oldular. Müşterilerimizle kurdukları yakın ilişkiler sayesinde güvenilen danışmanlar haline geldiler.” Konuşmasında söz ettiği bilişim dünyasında yaşanan değişikliklere atıfta bulunan Timashev, “Değişmeyecek tek şey var. O da Veeam’in kanala olan yüzde 100 odaklılığı. Bu asla değişmeyecek” dedi.

Timashev’den sonra söz alan Veeam’ın Ürün Stratejilerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Doug Hazelman, yeni Availability Suite hakkında bilgiler verdi. Availability Suite’in yeni sürümünün şirketlerin günümüzde ihtiyaç duydukları iş sürekliliği ve erişilebilirliğe cevap verdiğini belirten Hazelman sözlerine şöyle devam etti: “Artık bilgi işlem departmanlarının uğraşması gereken eskisine göre çok daha fazla cihaz ve hizmet var. Bu cihazların ve hizmetlerin hızlı bir şekilde onaylanması, kontrol edilmesi ve güvenliklerinin sağlanması gerekiyor. Ayrıca operasyon maliyetlerinin düşürülmesi de büyük önem taşıyor.” Şirketlerin uğraşması gereken veri miktarlarının da hızla arttığına dikkat çeken Hazelman, “Veri miktarları şimdiye kadar eşi benzeri görülmemiz bir şekilde artıyor. Şirketler teknolojilerini yeniliyor fakat ne yazık ki çoğu şirkette verileri koruma bu yenilemelerin gerisinde kalıyor” dedi. Yedeklemelerde oluşan sorunların oranının yüzde 60’lara vardığını vurgulayan Hazelman, birçok şirketin pahalı olmasından ve çok uzun sürmesinden dolayı yedeklerini test dahi etmediklerini sözlerine ekledi.

Veeam, ücretsiz ürünlerine bir yenisini daha ekledi

Etkinlik kapsamında düzenlenen bir basın toplantısıyla, Veeam’ın yeni ücretsiz yedekleme aracı Veeam Endpoint Backup Free ürünü de tanıtıldı. Basit, ücretsiz ve bağımsız bir çözüm olan yeni yazılım, kullanıcıların Windows tabanlı dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarını dahili ya da harici disklere, NAS’a (ağa bağlı depolama birimi) veya Veeam yedekleme depolarına yedekleyebilmelerini sağlıyor. Kullanıcılar Veeam Endpoint Backup Free ile kurtarma sırasında aynı ya da farklı bir donanıma doğrudan kurtarma (işletim sistemi ve uygulamayı yüklemeye gerek kalmadan), disk bölümü seviyesinde kurtarma ya da dosya seviyesinde ek bir Veeam ürünü kullanımına gerek kalmadan kurtarma gerçekleştirebiliyorlar. Eğer ortamda Veeam Backup & Replication bulunuyorsa, Veeam Endpoint Backup Free bununla birlikte entegre bir biçimde çalışabiliyor. Böyle durumlarda Veeam Explorers ile Microsoft Exchange, SharePoint, SQL ve Active Directory için tek tek ya da komple uygulama kurtarma becerileri de söz konusu oluyor.

Etkinlikte ayrıca VMware, Microsoft, HP ve Cisco gibi iş ortakları da ürün ve çözümleriyle yer aldı.

Açılış konuşmasında da bahsettiğimiz gibi artık olaylara modern veri merkezi açısından bakmamız gerekiyor. Eğer veri merkezinizi modernleştiriyorsanız, her zaman erişilebilir kesintisiz bir veri merkezi ve verilerin korunması için modern teknolojileri kullanmak istersiniz. Eski çözümlerin çoğu artık sanallaştırmayı destekliyor ama ortada şöyle bir soru var, bu çözümler bu konuda ne kadar iyiler. Veeam olarak bizim en büyük farkımız tamamen bu işe odaklanmış olmamız. Tamamen sanallaştırma için geliştirilmiş çözümlerimiz bizim birçok şeyi fiziksel dünyadakinden çok daha farklı yapabilmemizi sağlıyor. Ayrıca değişime çok hızlı ayak uydurabiliyoruz. Sürekli yeni ürünler geliştiriyor ve pazara sunabiliyoruz. Ürün ve çözümlerimizle ilgili çok sık güncellemeler yayınlıyoruz. Her güncellememizde yeni çıkan donanımlar, farklı üreticiler için destek sağlıyoruz, yepyeni özellikler kazandırıyoruz. Bir diğer farklılığımız ise müşterilerimiz ve iş ortaklarımızdan gelen geribildirimleri çok iyi değerlendirebilmemiz. Müşterilerimizi ve iş ortaklarımızı sürekli dinliyor ve ürünlerimizi bu yönde geliştiriyoruz.

Değinmek istediğim bir diğer nokta ise büyük veri. Artık çok farklı yerlerden ve cihazlardan veri toplanıyor. Depolanan veri miktarı her geçen gün artıyor. Bu verilerin toplanması ve analizinin yanında bu verilerin korunması da çok büyük önem taşıyor. Gelecekte büyük veri, bu verilerin analizi ve korunmaları ile ilgili çok daha gelişmiş araçlar ortaya çıkacak.

 
ETİKETLER : 993