Bilişim Dünyası 10 KASIM 2014 / 09:48

Her türlü etiket itinayla basılır

Epson’ın yeni etiket yazıcıları çok farklı sektörlerdeki ihtiyaçlara yanıt vermeyi hedefliyor. Ama öncelik bu ihtiyaç başlığında farkındalığı geliştirmek.

Epson, LabelWorks serisi yazıcılarla farklı etiket ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyor. LabelWorks serisi etiket yazıcıları ile standart, pastel, floresan, metalik, mat, transparan gibi çeşitli renk ve tarzlarda ve yansımalı, güçlü yapışkanlı, kablo sarmalı, ısıya dayanıklı, karanlıkta görünür, tekstil ürünlerine transfer gibi çeşitli pek çok tipte 36 mm genişliğe kadar etiket çözümü sunuluyor. Birçok ofis, şirket ve kurumun özel ihtiyaçlarına yönelik sunulan yeni Epson LabelWorks serisi, LW-400, LW400-VP, LW-600P, LW-700 ve LW-900P olmak üzere beş modelden oluşuyor.

Bu ürünlerin hayatı birçok açıdan kolaylaştıracağı üzerinde duran ‘görüntüleme çözümleri’ başlığında Epson Gelişmekte Olan Pazarlar İş Geliştirme Yöneticisi Elisa Delarue’ya göre, küresel pazarda ihtiyaçlar yataydan dikeye, büyük bir çeşitlilik gösteriyor. Çünkü etiketleme ihtiyacı birbirinden çok farklı olan kurumlar ve bireyler var. Bu noktada BT sektöründen sağlık sektörüne kadar her sektörde bu çözümler kendine yer bulabiliyor. “Türkiye pazarında önceliğimiz her ölçekte kurumsal müşteride deneyim kazanmak ve dikeye de odaklanmak” diyen Delarue, bu yorumunu şöyle detaylandırdı:

“Elektrik, BT kablolama gibi farklı sektörlerde farklı başlıklar var ve böylece ürünlerimizle hedeflerimiz de çok büyük hale geliyor. Birçok sektörde her kademede çalışanın kendine has öncelikleri ile etiketleme ihtiyacı da var. Her sektör birbirinden farklı ve zaten bunu gözeterek cihaz çeşitliliğine önem verdik. Baskı ihtiyacı bitmiyor, sadece ihtiyaçlar, gelişen teknoloji ile farklılıklar gösteriyor ve değişiyor. Bu yüzden bu cihazlar büyük ölçekli kurumlar ve KOBİ’ler, hem özel sektör hem kamu tarafından kullanıma uygun.”

Öncelik kurumsal segment

BT sektörü, her ölçekte ofisler, eğitim kurumları, başlıbaşına kablolama sektörü öne çıkan pazarlar. Bu konuda entegratörlerle çalıştıklarını söyleyen Delarue, bu nedenle çözümlerinin birincil kullanım noktası olarak veri merkezlerini gösterdi. Index Bilgisayar bünyesindeki Despec ise bu konuda önemli bir bağlantı noktası. Birbirinden farklı uyarıları bu etiketlerle gösterme imkanına dikkat çeken Delarue, pazarlama başlığında şu detayları paylaştı:

“Şu anda tüm pazarı hedeflemiyoruz. Önceliğimiz KOBİ’ler ve aslında tüm EMEA pazarında stratejimiz bu. Bu cihazları kullanmak çok kolay. Evde de kullanılabilir ama baskı hacmi doğal olarak düşük olacaktır. Bu nedenle önceliğimiz KOBİ’ler, kurumsal şirketler ve kamu sektörü. En azından ilk etapta bireysel kullanım pazarına odaklanmayı düşünmüyoruz. Dikey pazarlara ise özel olarak odaklanacağız.”

Yeni başlayan bir alan

Sahada çalışan, müşteri ziyaretleri yapan, buna ek olarak mobil bağlantı ile kurumsal verilere anında ulaşan kullanıcı sayısı giderek artıyor. “Biz de bu gelişim ve rekabet sürecinde sunulmayan bir yapıyı ortaya koyuyoruz” diyen Delarue, uzaktan baskı cihazına erişim ve buradan baskı alabilme gibi birçok yeniliğin hayatımızda yerini aldığına dikkat çekti. Epson bu konuda kendi içinde çalışıyor ve tüm cihazların yanında uygulamaları da kendi bünyesinde geliştiriyor. Delarue önceliklerini bu tarz ürünler konusunda ‘farkındalık yaratmak’ olarak tanımlarken, şu detayları paylaştı:

“Yeni bir pazar eğilimi oluşturuyoruz. Bunun arkasındaki hedef ise dikey sektörlere yönelik özel uygulamaları tanıtmak. Bu nedenle örneğin önce kablolama sektörü diyoruz. Sonuçta spesifik bir uygulama geliştirmek, kullanımı kolay uygulamalarla bu sektöre yanıt verebilmek önemli. Temelde bu segment aslında yeni başlıyor. Bu nedenle önce cihazı kendi uygulamalarımızla sunuyor, insanları bu teknoloji konusunda eğitmemiz gerektiğini biliyoruz. Bazı temel uygulamalar var. Ama bundan sonra önceliğimiz yeni uygulamaları yeni gelişen ihtiyaçlara yönelik sunmak olacak. Bu ürün gamında başarılı olmak için sürekli yeni birşeyler sunmamız gerektiğini de biliyoruz.”

Hızlı bağlanan, hızlı işlem yapan, maliyet avantajı sunan, kolay kullanılan cihazlardan oluşan etiketleme yapısında,  farkındalık yaratmak için öncelik ise bu segmentin büyümesine destek verecek başarı hikayeleri yaratmak. “Epson, projeksiyon ve baskı cihazları ile iyi bilinir. Ama bu tarz cihazlarımız çok bilinmez” diyen Delarue, bu nedenle farkındalık yaratmanın önemine işaret ederken, sonrasında gelişimin adım adım süreceğine dikkat çekti.

Gözlük için geri sayım

Epson’ın sanayi kullanımı için uygun gözlükleri üzerinde çalışmaları var ve Delarue bu konuda şu bilgileri paylaştı:

“Yine sektöre yenilik getiriyoruz. Bunlar normal bir gözlük gibi ve içinde ekran var. Bu yönüyle mesela Google Glass’tan farklı. Bireyselde olduğu kadar, dikey ve yatay sektörlerden bu konuda talep var. Bu nedenle tüm taraflara yönelik çözüm sunma hedefiyle ilerliyoruz. Ama sanayi kullanımını teşvik önceliğimiz. Bireysel kullanım bundan sonra gelecek. Ama hepsinden önce önceliğimiz sanayi sektörü kullanımına uygun uygulamaları geliştirmek. İhtiyaca bağlı olarak kendimiz de geliştireceğiz geliştiricilerle işbirlikleri de yapacağız. Bu kazan-kazan eksenli bir işbirliği. Tüketici kanadında son kullanıcı beklentileri ve sektör bazlı ihtiyaçları göz önüne alınca akıllı bir cihaz için yapılması gereken çok şey var. Bu nedenle bunu hemen pazara sunmak gibi bir acelemiz de yok. İçinde kullanılacak zengin bir uygulama yapısı olması önemli. Bu nedenle doğru zamanı beklemek bu sefer de önceliğimiz.”
ETİKETLER : 995