Bilişim Dünyası 12 OCAK 2015 / 09:24

Herkes için e-ticaret fırsatı

Anadolu’daki girişimlerin de e-ticaret dünyasında yerini almasını hedefleyen T-Soft, anahtar teslim e-ticaret sitesi kavramını güncel içerikli eğitimlerle zenginleştiriyor.

Bütünleşik bir e-ticaret sistemini sunan T-Soft’ta 2 binin üzerinde e-ticaret sitesi barındırılıyor. E-ticaret başlığında sadece yapıyı sunmakla yetinmediklerini, eğitim ve desteği de sunduklarını vurgulayan T-Soft Proje Yöneticisi Ömer Arıkan, “Anahtar teslim e-ticaret sitesi kavramı, eğitimden barındırmaya, ilgili yazılımdan iş sürekliliğini sağlamaya kadar birçok başlığı içeriyor” dedi ve sorularımızı yanıtladı:

‘Anahtar teslim’ tanımı neleri kapsıyor?

İnternetten satış yapmak isteyen girişimciye yazılımını hazırlıyor, eğitimini veriyor, SSL sertifikası, veri barındırma gibi detayları takip ediyor,  Türkiye’deki ödeme sistemleri ile onu tanıştırıyor ve bilgilendiriyoruz. Lojistik şirketleri ile de onları tanıştırıyoruz. Bu şirketlerin T-Soft’a özel indirimleri ile daha uygun fiyatlarla kargo gönderimi mümkün oluyor. Düzenli eğitimlerimizle de sektöre yetkin ve kalıcı bir işgücü oluşturmaya çalışıyoruz.

Sektör Türkiye’de yeni ve girişimcilerin bilgisinin sınırlı olması önemli bir insan kaynağı problemi. Bu nedenle e-ticaret girişimleri uzun ömürlü olamıyor. Eğitim tarafında sorumluluk hissediyor, müşterilerimizin eğitimine önem veriyoruz. Yeni ofisimizde konferans salonumuz var. 80 kişiye bu salonda haftanın 3 günü eğitim veriyoruz. Zaten uzun yıllardır bu eğitimleri düzenliyor, müşterimizin eğitimini ve kendini geliştirmesini sağlıyoruz. Önceliğimiz Türkiye’de e-ticaret pazarını büyütmek.

Bu felsefe, çalışmalarınıza nasıl yansıyor?

Sektörde 12 yılımız geçti. Farklı sektörlerin önde gelen büyük ölçekli şirketleri ve finans sektörü ile zaten uzun yıllardır çalışıyoruz. E-ticaret sektörünün İstanbul gibi büyük şehirlerden Anadolu’ya yayılımını gördük. Anadolu’da girişimci üretim yapıyor, ama İstanbul pazarından uzak ve bu pazara erişmesi kolay değil. Oysa girişimci, bir e-ticaret sitesi açarak Türkiye’nin her yerine erişebilir hale gelince, potansiyeli ve gücü artıyor. Yöresel üretimi, e-ticareti yaygınlaştırarak yok olmaktan kurtarabiliriz. Ayrıca her konuda her noktada perakende devleri var. Küçüklerin ayakta kalması zorlaşıyor. Oysa onları destekleyip e-dönüşümlerini tamamlamak ve e-ticaretle tüm Türkiye’ye seslenebilmelerini sağlamak mümkün. Devlet de bu çabayı desteklemeli. Çünkü e-ticaret, yüzde 100 kayıtlı satış demek. Bu nedenle Anadolu’da e-ticaret ekseninde KOBİ’lere destek önceliğiyle ilerliyoruz.

2014 yılı nasıl geçti?

İstikrarlı büyümemiz devam ederken, dünyaya açılma eğilimimiz de hayat buldu. İzmir ve Kahramanmaraş’ta iki ofis, Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Teknoparkı’nda Ar-Ge merkezi, Bayrampaşa’da yönetim merkezi ve destek operasyon merkezi ile faaliyet gösteriyoruz. 2014, tüm e-ticaret pazarı için bir dinlenme yılı gibiydi. 2015’te daha hareketli bir yıl bekliyoruz. Sektörde konsolidasyon beklentimiz de var. E-ticaret cirosu büyüyor, ama sektör oyuncuları kanadında bir konumlanma sorunu var. Bu sorunun, yaratmaya çalıştığımız farkındalıkla aşılmasını bekliyoruz. Doğru insanların doğru bilgilerle sektöre girmesi önemli.

Küreselleşme planlarınız nasıl ilerliyor?

Küresel bazda yerel iş ortakları bularak ilerlemek istiyoruz. Öncelikli hedefimiz Orta Asya pazarı. Burası e-ticaretin pek olmadığı bir pazar ve ilk adımları Türkiye desteğiyle atan girişimciler olsun istiyoruz. İran gibi Arap ülkelerinde de e-ticaret ufak adımlarla gelişmeye başladı. İran’daki e-ticaret çözümü de olalım istiyoruz. Avrupa’da Balkan ülkeleri öncelikli olmak üzere çalışmalarımız var. Azerbaycan’da en yaygın e-ticaret çözümüyüz. 2014’te giriş yaptığımız Azerbaycan’da 100’e yakın e-ticaret müşterimiz var. Orta Asya e-ticarete ve kredi kartı kullanımına yeni alışıyor. Orada güçlenirken, Avrupa ülkelerinde de etkinliğimizi artıracağız. İlgili ülkelerde belli sayıda müşteriye ulaşıp, onlara e-ticaret imkanı sunarken desteğimizi geliştirmek, iş ortağımız olarak bu yapıyı yayarak da para kazanmaya teşvik etmek önceliğimiz. Bu stratejiyle belirttiğim ülkelerde ilk adımlarımızı attık. Yerel iş ortakları ile bölgelerde büyüdükçe, oralarda ofis açmamız gerekmeden yol alabileceğiz.

2015 öncelikleriniz neler?

Kişiselleştirilmiş teklifler sunmak için büyük veri madenciliği ve istatistiki yazılımlar önemli. Doğru müşteriye doğru sunum ve teklif böyle yapılabilir, e-ticaret sitesi için müşteri sadakati oluşur. Akıllı cihazlar, giyilebilir teknolojiler gibi kavramlarla e-ticaret hayatımızın her alanında. Bu nedenle dünyayı takip edip teknolojimizi geliştirmeye hiç ara vermiyoruz. Masaüstü sitelerimiz mobilde de verimli çalışıyor. Ama artık mobil cihazlara göre de e-ticaret siteleri olmalı. Mobil çözümümüzü bu yönde geliştiriyoruz. Akıllı TV’lerdeki uygulamalarla e-ticaret yapma konusunda da çalışmalarımız var. 2013’te MNG Kargo ile verimli bir çalışma yapmış, 90 gün boyunca 30 şehirde ekip olarak bulunmuş, insanlara, dolayısıyla potansiyel girişimcilere ve tüketicilere e-ticareti anlatmıştık. Böylece farklı şehirlerde binlerce insana ulaşma ve onları bilgilendirme imkanımız oldu. 2015’te Anadolu’da bu çalışmaları sürdürmek istiyoruz. Kahramanmaraş ofisi satıştan ziyade Ar-Ge ofisi ve orada da yazılım geliştiriyoruz. E-ticarette olduğu gibi, yazılım sektöründe de yetkin İK sorunu var. Bunun için Anadolu’ya gittik. İlerleyen süreçte bu ofisteki İK kadrosu, Davutpaşa ofisimizle rekabet edebilir hale gelecek sayısal olarak. Samsun’da evden çalışan bir çalışanımız da var. Bir süre sonra bunun da geliştirebileceğimiz iş modeli olabileceği kanısındayız.

Davutpaşa’da odaklanılan başlıklar neler?

Yazılımda küresel entegrasyon şart. Her platforma uygun olma konusunda altyapımızı geliştirmeye hiç ara vermiyoruz. Tüm ticari yazılımlarla, ERP yapıları ile tam bütünleştirme önceliği ile ilerliyoruz. Böylece e-ticaret sitelerinin işini kolaylaştırıyor, kamunun e-dönüşüm yapılarına uyum sağlayabilmesini sağlıyoruz. Lojistik şirketleri ile de tam bütünleştirmemiz var. İstiyoruz ki, müşterilerimiz olabildiğince çok platformda satış yapsın, kendi sayfasının yanında pazar yerlerinde de konumlanabilsin, geliri artsın. Bu pazar yerleri ile de tam bütünleştirme yapıyoruz. Ürünümüzü e-ticaret sitemizde satarken, girişimcinin otomatik olarak pazar yerlerinde de yerini almasını, sipariş takibi, muhasebe programı gibi tüm başlıklarda bütünleşik yönetim ile çoklu platformda takip edilebilir satış ve ulaştırma sağlıyoruz. Bu yapıda 2015 yılında geliştirme çalışmalarımız devam edecek.

 
ETİKETLER : 1004

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics