Bilişim Dünyası 22 OCAK 2017 / 14:49

Herkes için hız gerek

Vodafone’un Axon Consulting tarafından hazırlanan “Türkiye’nin Dijital Geleceği: Genişbant Vizyonu” raporu yayımlandı. Raporda, Türkiye’de fiber altyapı kapsamının tüm hanelere ulaştırılması için en uygun teknoloji ve uluslararası yatırım modelleri analiz edildi. Rapor, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel’in ev sahipliğinde Axon Partners Yönetici Ortağı Dimitri Kallinis ve Türkiye Genel Müdürü Dikmen Edgü’nün katılımıyla tanıtıldı. Evlere genişbant taşımak için birçok teknolojinin olduğu belirtilen raporda, bu teknolojiler arasında teknik olarak en gelişmiş olan evlere-binalara kadar giden fiber "FTTH/B" teknolojisi “Açık Erişim Şebekesi” (AEŞ) modeliyle Türkiye için de önerildi. Axon Partners Yönetici Ortağı Dimitri Kallinis yapılan çalışma ile ilgili şu bilgileri verdi: “Çalışmamız, Türkiye'nin Genişbant Planı hedefinin eve kadar fiberi (FTTH/B) nüfusun şimdikinden çok daha geniş kesimine ulaştırmak olduğu vizyonundan yola çıkmakta. Tek seferlik, uygun şekilde tasarlanmış bir yatırım yapılmasını sağlayacak bu inisiyatif ile ülkeye yıllarca kullanılabilecek bir altyapı sağlanacak. Önümüzdeki yıllarda sabit genişbant talebinde beklenen büyüme göz önünde bulundurulduğunda, Türkiye'deki erişim teknolojilerinde yeni iyileştirmelerin veya değişimlerin zamanının geldiği anlaşılmakta.”
Raporda, Kalkınma Bakanlığı’nın yayınladığı 2015-2018 Türkiye Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı’na atıfta bulunulurken, sürekli artan bant genişliği ihtiyacını karşılamak için uzun vadeli çözüm önerisi olarak FTTH/B teknolojisi ele alındı. Tek seferlik, uygun biçimde tasarlanmış yatırım ile yapılacak girişimin de Türkiye’ye uzun yıllar kullanılabilecek bir altyapı sağlayacağı üzerinde duruldu.
Toplantıda konuşan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel, ulusal bir genişbant politikasının oluşturulmasının önemine dikkat çekerek, şöyle konuştu:
“Sektörümüzde yatırımları teşvik edici modellerin geliştirildiği ve yatırım yapmak isteyenlerin ödüllendirildiği bir iklim sağlanırsa, Türkiye’nin iletişim sektöründe kendi bölgesinin öncü ülkelerinden biri olabileceğine inanıyoruz. Hızlı genişbant internet erişiminin, temel vatandaşlık hakkı olarak belirlenmesi ve bir haneye giden temel hizmetler kapsamında değerlendirilmesi gerek. Türkiye pazarında uzun vadeli büyüme vizyonumuz doğrultusunda yatırımlar yapmaya devam edecek, yatırımlarımızı 2017 yılında da aynı hız ve kararlılıkla sürdüreceğiz. Dijitalleşmenin Türkiye’nin tamamını kapsaması için çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics