Bilişim Dünyası 19 ŞUBAT 2017 / 12:22

Herkese uygun yatırım platformu

Uluslararası tasarım ve marka deneyim ajansı I-AM, Garanti Bankası’nın yatırım portalı Paragaranti’yi kullanıcı profillerinin ihtiyaçlarına uygun biçimde yeniledi. I-AM’in proje ekibi tarafından, mevcut ve hedef kullanıcılar ile gerçekleştirilen görüşmeler ve marka tarafından yapılan pazar araştırmaları sonucunda, yatırım portallarının birbirine çok benzer yapıda olduğu ve bu portalların içerik açısından genellikle finans uzmanlarına yönelik olduğu belirlendi. Yatırımlarını en basit seviyede gerçekleştiren kullanıcılara yönelik pazarda ihtiyaç ışığında yenilenen Paragaranti için beş farklı yatırımcı profili ortaya çıkartılarak, bu kullanıcıların beklentileri ve ihtiyaçları araştırıldı. Farklı risk eğilimi ve bilgi seviyesine sahip profillerin ihtiyaç ve beklentilerini karşılayacak şekilde tasarlanan Paragaranti’ye farklı fonksiyonlar da dahil edildi. 
Giriş seviyesinde kullanıcılara farklı yatırım ürünlerinin aynı zaman periyotundaki getirilerini karşılaştırma, ayrıca herhangi bir yatırım aracının grafiğindeki dalgalanmalara açıklamalar getiriliyor. Paraoyun’da ise kullanıcıya 100 bin TL değerinde sanal para tanımlanıyor. Kendi portföyünü bu sanal para ile yöneten kullanıcılar, yatırımlarının geri dönüşleri ile seviye atlayabiliyor.
Ayrıca kullanıcıların takip ettikleri yatırım ürünlerini filtreleyerek grafiklerini kişiselleştirebilecekleri; dolar, euro, altın ve diğer yatırım ürünleri ile ilgili hemen aksiyon almalarını sağlayan bir yapı da Paragaranti’ye eklendi.