Bilişim Dünyası 25 KASIM 2013 / 08:09

Herkesin beklentisi; finansta sadelik

Yapı Kredi’nin yenilenen web sitesi, Google tarafından ‘Google Case Study’ olarak seçildi. Bu yönüyle www.yapikredi.com.tr, Türkiye’de Google Search Appliance teknolojisini kullanan ilk ve tek banka web sitesi. Yapı Kredi bu yapıda Google Search Appliance ürününü kullanarak arama fonksiyonunu sitenin merkezine yerleştirdi. Konuyla ilgili 14 Kasım’da Radisson Blu Bosphorus Hotel’de düzenlenen toplantıda Yapı Kredi Alternatif Dağıtım Kanalları Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan, internet sitesindeki yenilikleri şöyle anlattı:
“Site, sekiz aylık çalışmanın sonucu ve omnichannel (tüm kanalların bütünleşik çalışması) stratejimizin parçası. Site, tüm cihazlar ve tüm sosyal yapı burada buluşuyor. Müşterilerin bilgiye hızla ulaşabilecekleri bir altyapı kurduk. Sitede geçirdikleri zamanı 30 saniye artırdık. Web 3.0’a yöneldik. Çünkü müşteri ihtiyaçlarını anlayan semantik bir yapı var. Bu çalışma diğer kanallardaki etkinliği de artırdı. Yapılan aramaya göre çıkan sonuçta yer alan “banner” değişiyor. Çevrimiçi sohbet kullanıcı sayımız da artıyor. Bu amaçla 20 kişilik bir ekip, sohbet platformunda müşterileri bilgilendiriyor. İnternet sitemiz sade bir tasarımı temel alıyor, çevrimiçi yardım ile anlık olarak kişi bazlı destek hizmeti sunuyor, davranışları analiz ederek kişiye en uygun ürünleri sunabiliyor. Sitede sade bir tasarım ve yapının temelini oluşturan aramada Google Search Appliance ürünü var.”
Doğan’ın verdiği bilgiye göre, Yapı Kredi’ye Google ulaştı ve bunu uluslararası bir çözüm örneği olarak yayınlamak istediklerini söylediler. “Türkiye’de ilk kez bir banka bu altyapıyı kullanıyor” diyen Doğan ekledi: “Kaliforniya’da konuyla ilgili yayınlanacak raporu bekliyoruz. Bu deneyimi anlatmamız için davetler alıyoruz. 2014 yılı bu çalışmayı anlatarak geçecek.”
Site 10 Eylül gecesi devreye girdi ve Doğan’ın verdiği bilgiye göre, siteye giriş ve vakit geçirme oranında sürekli bir artış var. Doğan, 2 ayda 2,8 milyon arama yapıldığını söyledi.
Klasik site içi arama yapılarında günlük yaklaşık bin arama yapılırken, Yapı Kredi web sitesinin yeni arama arayüzünde günlük 50 bin-100 bin arasında arama yapılıyor. En çok arama yapılan anahtar kelimeler kredi, kredi kartı, altın ve döviz. Yenilenen web sitesi banka ve müşteri kanadında verimliliğin artmasını sağlıyor. Buna göre, ziyaret ve ziyaretçi sayısı yüzde 10 artarken, ziyaret sürelerinde de yüzde 30’luk artış yaşandı.
Yapı Kredi’nin yeni internet sitesinde farklı konularda arama yapılabiliyor ve sitede müşterileri tebessüm ettiren eğlenceli anahtar kelimeler de var. Doğan, arama motorunun ziyaretçilere verdiği bu esprili yanıtların sosyal medyada bile paylaşıldığını belirterek, “Bunlar arasından en çok sorulan sorular ve verdiğimiz yanıtlar şöyle sıralanıyor: ‘Aşık oldum’ sorusuna yanıt ‘Seviyorsanız gidip konuşun bizce’, ‘Çoraplarım nerede?’ sorusuna yanıt ‘Çoraplarınız veritabanımızda değil, çıkardığınız yere bakmanızı tavsiye ediyoruz’, ‘Şampiyon kim?’ sorusuna yanıt olarak da ‘Şampiyon belli, ikinci kim?’ şeklinde sıralanıyor. Bu yanıtları banka içinde bir ekip hazırlıyor. Çünkü nüfus genç ve bu tarz bir iletişime sıcak bakıyorlar. Gençler bizi yenilikler konusunda zorluyor” dedi.
2014 yılında ciddi bir ATM yatırımı öngörülüyor. Çünkü ATM’ye yatırılan para, çekilen paranın ortalama 3 katı. Bu beklentiye yanıt veren ATM’lerin konumlandırılmasına başlandı. Doğan 2017-2018 döneminde mobil bankacılık kullanıcısı sayısının internet bankacılığı kullanıcı sayısını geçeceği öngörüsünü de paylaştı. Doğan, BT’de 750 kişilik bir ekiplerinin olduğunu, dışkaynak da kullandıklarını sözlerine ekledi.
ETİKETLER : Sayı:947

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics