Bilişim Dünyası 02 KASIM 2015 / 07:20

Herkesin bir bulutu olacaksa…

İş yükü gün geçtikçe artan BT birimlerinin onayı olsun olmasın, kurumsal verileri saklamak adına sektörlerde genel kanı; Google Drive, SharePoint ve Dropbox gibi paylaşım platformlarının da kullanıcılara ücretsiz olarak sınırsız depolama alanı sunacağı yönünde. Bu da, çalışanlar sayesinde şirketlerin "Bring Your Own Cloud - Kendi Bulutunu Getir" platformlarına dönüşmesini sağlayacak.
Citrix’in de kabul ettiği gibi, bu eğilim, BT yöneticilerinin durdurabileceği veya engelleyebileceği bir şey değil. Bu nedenle işin başı, çalışanların bu eğilimini kabullenmekten geçiyor. BT yöneticilerinin, yönetimi gerçekten önemli olan noktaları tespit etmeleri ve soruna uygun bir çözüm belirlemeleri de şart. Yani her şeyi üstlenen büyük çaplı çözümlere girişmek her zaman en iyi bir seçenek olmayabilir. Bu nedenle verilerin mi, yoksa cihazların mı korunacağına karar vermek gerek.
 
Avantaj ve riskler başa baş
Şirket çalışanlarının bu hizmetlerde kurumsal verileri depolamasına izin vermenin bazı avantajları var. Citrix’e göre, bunlar arasında mobil kullanım, verim artışı, kullanıcı deneyiminde iyileşme ve artan çalışan memnuniyeti ilk sırada. Konu çekinceler olduğunda ise değerli fikri mülkiyetin yanı sıra finansal veriler ve İK verileri gibi şirket içi bilgilerin kaybı ile verilerin sızdırılarak güvenlik açıklarına ve hassas müşteri verilerinin kaybına yol açma riski. Öte yandan, sağlık, finansal hizmetler ve telekom gibi sektörlerde devlet düzenlemeleriyle ilgili politikaların ihlal edilmesi riskini de unutmamak gerek.
Citrix’e göre, şirketlerin BYOD ortamlarında cihazların değil, verilerin güvenliği ve yönetimi konusuna odaklanan çözümler bulması gerek. Bu noktada geleneksel yöntemlerle cihazları kilitleme özelliği, BYOD ortamında BT yöneticilerinin güvenebileceği bir özellik değil.
Bunun yerine BT güvenliği sıkı olan çalışma alanları sunumu, geçerli ortamda bulunan sistemlerle de entegrasyon gerek. Şirket verilerinin bulunduğu yerlere entegre olabilen bir veri yönetim çözümü seçmek, verilerin tek bir noktaya taşınmasından daha uygun ve daha kolay bir çözüm. Güvenlik açısından bakıldığında, seçilecek çözüm BT yöneticileri için yeterli güvenliği sağlayacak kadar esnek olmalı ve şirketin sahip olduğu sistemlere entegre edilebilmeli.
 
ETİKETLER : 1044

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics