Bilişim Dünyası 22 ARALIK 2014 / 13:17

Herşeyin interneti, fırsat demek

“Yarın burada başlıyor” temasıyla düzenlenen, Cisco’nun en önemli teknoloji etkinliklerinden biri olan Cisco Connect Türkiye 2014, 11 Aralık’ta Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde iş dünyasından ve kamu kurumlarından teknoloji karar alıcılarının katılımıyla gerçekleştirildi. Intel’in ana sponsorluğu, Netaş’ın platin, Biltam ve Sekom’un ise altın sponsorluklarıyla düzenlenen etkinlikte ziyaretçiler, etkileşimli bir sergi alanı olan “Çözümler Dünyası”nda ürün ve teknoloji demoları ile Cisco ve iş ortaklarının çözümlerini deneyimleme fırsatı buldu.

Etkinlikte bir konuşma yapan Cisco Global Başkanı & Operasyondan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi (COO) Gary Moore, şeylerin interneti (IoE) döneminin hem bireyler hem işletmeler için sunacağı fırsatlarla ilgili bilgi verdi ve “Türkiye’deki iş dünyası ve hükümet liderleri, değişime öncülük etmede kendileri ile işbirliği yapacak ve birlikte çalışacak iş ortakları istiyor” diyerek, şu başlıklara değindi:

  • Teknolojinin geleceği, piyasadaki dönüşüm veya endüstrinin dönüm noktalarıyla şekilleniyor.

  • Ağlar; IoT yapısının merkezinde ve zeki bağlantıların yaratılmasında kilit rol üstleniyor.

  • Nesnelerin İnterneti (IoT) döneminden, nesnelerin içerik farkındalığı, artırılmış işlemci gücü ve daha fazla hissetme yeteneği kazandığı Her Şeyin İnterneti (IoE) dönemine geçiyoruz.

  • Önümüzdeki 10 yılda IoE, dünya çapındaki işletmeler ve hükümetler için 19 trilyon dolarlık fırsat sunuyor.


Tasarrufun kaynağı IoE

Cisco Türkiye Genel Müdürü Cenk Kıvılcım da, Cisco’nun sayıları artmaya devam eden çalışanları ile iş ortaklarından oluşan 650 kişilik bir ekosistemi ve 3 binden fazla Cisco Sertifikalı İnternet Uzmanı olduğunu söyledi ve şu bilgileri paylaştı:

“Türkiye’deki şehirler de Akıllı Şehir planlamasını hayata geçirme konusunda artan bir baskıyla karşı karşıya. Cisco olarak bakanlıklar ve işletmelerle yakın temasta bulunarak bu vizyonu destekleme hedefiyle çalışıyoruz. Buradaki en büyük amaç Türkiye’deki tüm şehirleri, aralarında eğitim, sağlık, enerji, güvenlik ve ulaşımın da bulunduğu her alanda etki yaratan, dinleyen, öğrenen ve günlük ihtiyaçlara yanıt veren hale getirmek. Her Şeyin İnterneti’nin şehirler üzerindeki etkisi sadece teoride kalmıyor. Günümüzde hayata geçirilen Akıllı Şehirler şimdiden su tüketimini yüzde 50 düşürdü, enerji tasarrufunu yüzde 30’a çıkardı ve trafiği yüzde 30 azalttı.”
ETİKETLER : 1001

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics