Bilişim Dünyası 09 EYLÜL 2012 / 14:39

HGS’li akıllı ulaşım dönemi başlıyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 4 Eylül’de Ankara’da düzenlenen basın toplantısında Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) uygulamasının, 17 Eylül’den itibaren ülke genelinde başlayacağını açıkladı.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na bağlı Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) ve Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından projelendirilen HGS;  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın katıldığı basın toplantısıyla tanıtıldı. Toplantıya Bakan Yıldırım’ın yanı sıra PTT Genel Müdürü Osman Tural, Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan ve  yüklenici şirket yetkilileri katıldı.
Projenin yüklenici şirket yetkilisi Erhan Ark, 8 milyon KGS kullanıcısının Hızlı Geçiş Sistemi’ne geçmesiyle birlikte yaklaşık 440 milyon TL tasarruf elde edileceğini belirtti. Sistemde bariyerlerin kaldırılmasıyla birlikte araç geçişinde üç kat artış hedeflendiğini söyleyen Ark, bu projeyle Avrupa’daki ilk referans uygulama yazılımın Türkler tarafından gerçekleştirildiğini de vurguladı.

HGS’de hedef Ocak 2013
Bakan Yıldırım konuşmasında, bugüne kadar köprülerde ve otoyollarda OGS ve KGS’nin uygulandığını hatırlattı. OGS’nin daha seri geçiş imkânı sağladığını ancak KGS’nin yoğun zamanlarda tıkanmalara neden olduğunu dile getiren Yıldırım, vatandaşların bu durumdan mağdur olduklarına işaret etti ve HGS’nin devreye girmesiyle kısa bir süre içinde KGS’nin tamamen ortadan kalkacağını belirtti. Yıldırım, “Yaklaşık 8 milyon KGS kartı sahibi bu kartlardaki paraları harcadıktan sonra HGS’ye geçecek” dedi. HGS’deki geçiş etiketini tanıtan bakan, yapışkan tipi etiketin 5 lira, kart tipi etiketin ise 15 liradan satılacağını, HGS’ye yüklenecek para tutarının en az 60 lira olduğunu kaydetti ve HGS etiketlerinin temininin kolaylığını açıklayarak PTT şubelerinden alınabileceği gibi, otoyol ve köprü girişlerine kurulan 29 PTT gişesinin yanı sıra yollar üzerindeki dinlenme tesisleri ve benzin istasyonlarından da temin edilebileceğini dile getirdi. Ayrıca, vatandaşların herhangi bir hesapla bağlantısı olmayan KGS kartlarındaki paralarını, HGS etiketine aktarabileceğini de söyledi.
Hedeflerinin 2013 yılbaşına kadar KGS’nin yerini HGS’nin alması olduğunu belirten Binali Yıldırım, uygulamanın 17 Eylül’den itibaren ülke genelinde başlayacağını açıkladı. Yıldırım, HGS’yi kullananların KGS’ye göre yüzde 20 daha ucuza geçiş yapma imkânına kavuşacağına dikkati çekerek, ‘’Hem hızlı geçecek hem kolay temin edecek hem daha az ödeyecek’’ dedi. PTT müşterilerine HGS etiketlerinin ücretsiz verileceğini bildiren Yıldırım, sistemin kaçak veya suça karışmış araçların takibinin ve tespitinin yapılmasını kolaylaştıracağını söyledi.

Yaptığımız akıllı ulaşım sistemi
Sistemin yazılımlarının büyük bir kısmın Türkiye’de yapıldığını ifade eden Yıldırım, sorun çıkması halinde bunun giderilmesinin daha kolay ve güvenlik açısından da daha emniyetli olduğunu vurguladı. Bakan Yıldırım projeyle ilgili olarak, “Yerli yazılımımızı geliştirmemize, yeni tecrübeler kazanmamıza sebep oluyor. Hayatı kolaylaştırmak, yaşam kalitesini artırmak için pek çok şey yaptık. Şimdi artık ulaşımda akıllı sistemlere daha çok yatırım yapıyoruz. Bu yaptığımız Akıllı Ulaşım Sistemi” dedi
HGS Nedir: Otoyollar ve/veya köprülerde seyreden taşıtların ödeme noktalarında durmadan geçmelerini ve geçiş ücretlerini de kart veya pasif RFID etiket üzerinden ödemelerini sağlayan yüksek teknoloji ürünü sistemdir.  HGS Sisteminin Temeli, araç üzerinde bulunan RFID (radyo frekansı kullanarak nesneleri tekil ve otomatik olarak tanıma yöntemi) etiketlerinin otoyol şeritlerinde, RFID okuyucu anten tarafından okunarak giriş ve çıkış verilerinin oluşturulmasına
dayanmaktadır.
ETİKETLER : Sayı:887

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics