Bilişim Dünyası 01 ARALIK 2014 / 10:04

Hibrit bulut BT’nin belkemiği

Depolama ve ağ yedekleme çözümleri ile tanınan NetApp, yeni flaş sistemleri ve oluşturduğu bulut platformu OnTap 8.3 ile bir seviye daha atlamaya kararlı.

NetApp, Berlin’de düzenlediği ve müşterileri ile iş ortaklarını bir araya getirdiği Insight 2014 etkinliğinde en son teknoloji ve çözümlerini tanıttı. Bulut ve flaş üzerine çalışmalar yapan NetApp’ın bu seneki organizasyonunda hibritin önemi vurgulandı.

Etkinliğin açılışında konuşan NetApp CEO’su Tom Georgens, son mali yıl içinde 6.3 milyar dolarlık gelir elde ettiklerini belirterek hibritin şirketler için baskın bir model haline geleceğini ve bulutun rekabetçi fiyat nedeniyle şirketler için yerel kaynakların doğal bir uzantısı olduğunu söyledi.

Bu alanda müşterilerine daha iyi bir hizmet sağlamak amacıyla NetApp, bir felaket durumunda mevcut depolama sistemini kurtaracak Cluster Data OnTap 8.3, herkese açık bulut sağlayıcıları ile bağlantı sağlamaya yarayan OnCommand Cloud Manager ve artık Amazon Web Hizmetleri ile çalışan Cloud Storage servislerini duyurdu. Bu servisler, müşterilere kendi verilerinin kontrolünü ellerinde tutarken özel ve halka açık bulut kaynakları arasında seçim yapmalarına da olanak sağlıyor.

NetApp Data Fabric doğru bir mimari

NetApp ürünlerinin operasyonundan sorumlu başkan yardımcısı George Kurian, artık hem yerel hem de bulut içinde aynı özellikleri sunan bu platform hakkında detaylı bilgi vererek aynı mimariye sahip olan Cloud ONTAP’in veri formatlarını ve yerinde veya çevrimiçi olarak değiştirilen anlık yedeklemeleri destekleyeceğini ve müşterilerin halka açık bulut kaynaklarından özele ya da tam tersi olarak kolayca geçebileceklerini belirtti ve şöyle devam etti:

“Biz işletmelerin seçtikleri bulut hizmetleri ve kendi kurumlarının arasında bir köprü kurarken verilerinin kontrolünü sağlamalarına yardımcı oluyoruz.  Hibrit Bulut için oluşturulan NetApp Data Fabric, kurumsal sınıf hibrit bulutlar oluşturmak için doğru bir mimari. Yazılımımız, müşterinin mevcut altyapısının ekonomisini, esnekliğini ve iş etkisini arttırırken, bulut teknolojisi çözümlerimiz de müşterilere gelecek planlarındaki gerekli güveni sağlıyor.”

Bulut daha yeni başlıyor

Bulutla birlikte flaş depolama sistemlerinin gelişimi de NetApp’in öncelikleri arasında bulunuyor. Flaş depolamasının yükselişte olduğu bir evrende yaşamaya başladık. NetApp de FlashRay ve Mars işletim sistemi (OS) ile çok daha yüksek depolama yoğunluğu ve düşük maliyet olanağı sunan üçlü seviyeli hücre (TLC) flaş kullanımı ile flaşı daha ileriye taşımayı umuyor. Ancak aynı zamanda, flaşın abartılacak bir şey olmadığını, bulutun önümüzdeki yıllarda çok daha ön planda olacağı dile getiriliyor.

Bu konuda NetApp kurucusu ve yönetici başkan yardımcısı Dave Hitz, flaşın sadece müşterinin beklemesini gerektirdiğini ve flaşındahil olduğunda depolama ürünlerinin gelişeceğini ve hızlanacağını belirtirken bulutun daha farklı hissettirdiğini, müşterilerin kendi altyapılarını kurmak veya bulut kullanmak arasında bir seçim yapmaları gerekeceğini, bulutta hangi uygulamalara güvenmek gerektiğini sorgulayacaklarını söylüyor ve bu nedenden ötürü flaş sona erse de bulutun daha yeni başladığını vurguluyor.
ETİKETLER : 998