Bilişim Dünyası 12 MAYIS 2014 / 08:16

Hitachi kesintisiz bulut altyapısını duyurdu

Yeni ürün ve çözümler kurumların değişen iş ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayacak kesintisiz, yeni koşullara uyum sağlayabilen ve ölçeklenebilir bir altyapı sağlayacak.

Hitachi Data Systems, geçtiğimiz günlerde 7 farklı ülkede düzenlediği art arda etkinliklerle kurumların iş ihtiyaçlarının ön planda tutulduğu yeni teknolojilerini ve çözümlerini duyurdu. Yeni Kesintisiz Bulut Altyapısı (Continuous Cloud Infrastructure) kurumların iş ve teknoloji hedefleri arasındaki boşluğu dolduracak değişikliklere kolaylıkla uyum sağlayabilen bir altyapı sunuyor. Yeni altyapı sayesinde kurumlar eskisinden daha yüksek erişilebilirliğe sahip, ihtiyaçlara göre şekillendirilebilen ve optimize edilebilen yeni nesil veri merkezleri kurabiliyor. Örneğin hıza ihtiyacınız varsa hıza, güvenliğe ihtiyacınız varsa güvenliğe, yüksek erişilebilirliğe ihtiyacınız varsa erişilebilirliğe ya da hepsi ön planda tutularak optimizasyon sağlanabiliyor. Ayrıca değişen ihtiyaçlara kolaylıkla uyum sağlayabilmesinden dolayı süreklilik mümkün.
Artık tüm sektörlerde dünyanın her yerinde iş ve teknoloji hedeflerinin birbirine çok yakınlaştığını ve teknolojinin iş ihtiyaçlarına göre şekillendiğini belirten Hitachi Data Systems COO’su Brian Householder sözlerine şöyle devam etti: “İş ihtiyaçlarının ön plana çıktığı günümüzde BT ekipleri süreklilik sağlayacak, hızla uyum sağlayabilen ve ölçeklenebilir yeni altyapı stratejilerine ihtiyaç duyuyor. Kurumlar ise baştan aşağı sürekli yenilenme istemeyen, işlerine kesintisiz bir şekilde devam ederken geliştirilebilen, ihtiyaçlarına göre şekillendirilebilen altyapı çözümlerine ihtiyaç duyuyor. Yeni ürün ve çözümlerimizle müşterilerimizin bu ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyoruz.”
Hitachi, yeni bulut altyapısında kullanılacak Hitachi SVOS (Storage Virtualization Operating System – Depolama Sanallaştırma İşletim Sistemi), Hitachi Virtual Storage Platform G1000 ve Hitachi Command Suite yönetim platformunun yeni sürümü olmak üzere üç yeni teknolojisini de duyurdu. Hitachi ayrıca Unified Compute Platform’unda da köklü değişikliklere gittiğini açıkladı.
Hitachi’nin yeni işletim sistemi SVOS, donanımların ömrünü iki katına çıkaracak ve sunucu sanallaştırmanın sağladığı avantajları artıracak ortak bir yazılım mimarisi sunuyor. Ayrıca kurumlar yeni işletim sisteminin sağladığı avantajlar sayesinde çözümlerini ihtiyaçlarına göre şekillendirebilecekler.
Yeni depolama platformu VSP G1000 ise SVOS’un ve kritik iş uygulamalarının en iyi şekilde çalışabilmesini sağlayacak bir donanım altyapısı sunacak. Kurumlar G1000 ile tek platform üzerinden farklı ihtiyaçlarına cevap verebilecek ya da ihtiyaçlarına göre optimize edilebilecek bir altyapı elde edecekler.
Dünyanın 7 ülkesinde art arda düzenlenen toplantıların Dubai ayağında konuşan Hitachi Data Systems EMEA COO’su Tony Reid ise şunları söyledi: “Şirketler uzun süre kullanabilecekleri, sürekli yüksek performans sağlayan, kesintisiz ve ölçeklenebilir çözümlere ihtiyaç duyuyorlar. Yeni çözümlerimizle müşterilerimizin ihtiyaçlarına kolaylıkla uyum sağlayabilen, ölçeklenebilir, özelleştirilebilir dinamik bir altyapı sağlıyoruz.”
BT altyapısını kurarken iş ihtiyaçlarının ön planda tutulmasının büyük önem taşıdığını belirten Reid, “İlk olarak iş ihtiyaçlarınızı göz önünde tutmanız ve BT altyapısının buna uyum sağlayıp sağlayamadığına bakmanız ve iş ihtiyaçlarınızın nereye doğru gittiğini bilmeniz gerekiyor. Kurumsal bir uygulamayı geliştirip hızla hayata geçirmeniz için en önemli ihtiyacınız sürekli çalışan ve erişilebilirlik sağlayan bir altyapı” dedi.
Hitachi’nin yeni çözümleri ayrıca sektördeki diğer sanallaştırma platformları, veritabanları, kümeleme ve işletim sistemleri ile kolaylıkla bütünleşebiliyor ve farklı iş yüklerine uyum sağlayabiliyor.

‘Yeni bir bakış açısını tanıtıyoruz’

Japonya’da başlayan ve batıya doğru devam eden toplamda 7 ülkede düzenlenen etkinliğin Dubai ayağında Hitachi Data Systems Türkiye Satış Direktörü Uğur Osmanlıoğlu’ndan yeni ürünler ve Türkiye pazarı hakkında görüşlerini aldık.
“Biz aslında ürün ya da çözümden çok bir bakış açısını tanıttık. Bu aslında Hitachi’nin depolama dünyasının geleceğine bakış açısı. Artık kullanılan bilgi teknolojilerini iş ihtiyaçları şekillendiriyor ve biz buna “Business Defined IT” yani “İş ihtiyaçlarının belirlediği BT” diyoruz. Bunun anlamı aslında şu, biz artık depolama dünyasına bir ürün olarak bakmıyoruz. Kurumların bizden beklentilerini karşılayabilecek çözümleri üretme misyonundan bahsediyoruz. Bunun da en belirgin elementi yazılımlar. Burada yeni depolama işletim sistemimiz olan SVOS’u tanıttık. Bundan sonra geliştireceğimiz tüm teknolojiler bu işletim sistemi üzerinde çalışacak. Bu doğrultuda ilk olarak VSP G1000 platformunu tanıttık. Yakında yeni işletim sistemini destekleyecek diğer platformlarımızı da tanıtacağız. Aslına bakarsanız bugün duyurduğumuz ürün ve çözümler şu an sektörün ihtiyaç duyduğu özelliklerin çok daha fazlasını sağlıyor. Yeni platformumuzun en önemli özelliği ölçeklenebilirliği. Sahip olduğunuz sisteminizi hız, performans, erişilebilirlik ve kapasite gibi farklı ihtiyaçlarınıza göre büyütebiliyorsunuz. Altyapıyı kurduktan sonra değişen iş ihtiyaçlarına göre sisteminizi şekillendirebiliyorsunuz.
Türkiye açısından baktığımızda hızlı büyümemize devam ediyoruz. Telekom, finans, sağlık Türkiye’de büyümeye devam ediyoruz. Telekom, finans, havacılık ve sağlık gibi sektörlerde 40’ın üzerinde çok büyük diyebileceğimiz başarılı projelere imza attık. Bahsettiğimiz bu sektörlerde kesintisizlik, performans ve kapasite gibi özellikler çok büyük önem taşıyor. Birkaç dakikalık bir kesinti bile bu sektörlerdeki şirketlere yüz binlerce liraya mal olabiliyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics