Bilişim Dünyası 01 TEMMUZ 2013 / 08:12

Hızlı olan kazansın

Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye Programı hızlı büyüyen şirketlerin dünyaya açılması adına önemli bir fırsat olmayı sürdürüyor.

Bu yıl 8’inci kez düzenlenecek Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye Programı için 5 Haziran’da başvurular açıldı ve 19 Temmuz’a kadar devam edecek başvuruların ardından değerlendirme sürecine girilecek. Deloitte Türkiye TMT Endüstri Lideri Tolga Yaveroğlu’nun verdiği bilgiye göre, her geçen sene başvuru sayısının arttığı Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye Programı ile bu yıl daha geniş çapta teknoloji şirketlerine ulaşmak hedefleniyor. Çünkü Yaveroğlu’na göre, bu programda kazanan olmak bir etiket halini aldı. Bu nedenle genel beklenti; birçok sektörde teknoloji alanında çözümler üreten şirketlerin bu seneki programa katılması yönünde.
Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye Programı ile hedef; son 5 yılda Türkiye’deki en hızlı büyümeyi gösteren, kendi teknolojilerini üreten ve teknolojik çözümler sunan şirketleri belirlemek ve onların önünü açmak. Yaveroğlu, “Bu şirketlerin agresif ve aynı zamanda başarılı büyüme stratejilerini desteklemek, Türk bilişim sektörüne bu şirketleri tanıtmak Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye Programı ile mümkün oluyor” dedi. Öne çıkan bu şirketler girişim sermayesi şirketlerinin dikkatini çekerek, teknoloji sektöründe teşvik görüyor ve şirket profilleri yükseliyor. Türkiye ve uluslararası arenadaki teknoloji şirketleriyle iletişim içinde kalarak teknoloji alanında bilgi alışverişi ve iletişim kurma imkanını da buluyorlar.

Girişimciler için farklı fırsatlar doğuyor
Başvuru süresinin tamamlanmasının ardından değerlendirme sürecinde başvuru yapan şirketlerin bilgileri, büyüme oranları gibi konular ele alındıktan sonra ilk 50 şirket saptanacak. Ağustos ayında ilk 50’de yer alan şirketlerin CEO’ları ile anket çalışmasını yapılacak. Kasım başında da Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye 2013 Programı ödülleri sahiplerini bulacak. Programda yer alan şirketlerin bilgileri EMEA Fast500 sıralamasını hazırlayan ekip ile paylaşıldıktan sonra, geçen sene 29 Türk şirketinin yer aldığı Deloitte Teknoloji Fast500 EMEA Programı’nın sonuçları da Kasım sonunda açıklanacak.
Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye Programı görüldüğü gibi, uzun bir süreçten oluşuyor. Genellikle yılın ortasında Fast50 program duyurularıyla ve pazarlama aktiviteleri ile başlayan başvuru sürecini, başvuru değerlendirmeleri, ilk 50 şirketin belirlenme süreci, şirket CEO’ları ile yapılan anket araştırması ve tüm bilgilerin raporda toplanıp sunulması takip ediyor. Öte yandan, bu sene geliştirme projesi olarak  Fast50 pazarlama aktiviteleri sosyal medya platformuna da taşındı ve bu şekilde duyurulmaya başlandı. Yaveroğlu, sosyal medyanın en etkin pazarlama aracı olarak kullanıldığı bu zamanda, olumlu sonuçları şimdiden aldıklarını belirtti. Yaveroğlu bu kapsamlı çalışmalarda desteğin önemine ise, “Bu süreçte iş ortaklarımızın, yani MOBİLSİAD, TBV, TBD, TESİD, TTGV, TUBİSAD ve YASAD’ın desteği bizim için büyük önem taşıyor” sözleriyle vurgu yaptı.
Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye Programı için başvurular genellikle internet, yazılım, telekomünikasyon, medya, teknoloji yan ürün üretim sektörlerinden geliyor. Yaveroğlu bu tablo karşısında geçen yıllara bakıldığında, katılım profilinin çok değişkenlik göstermediğine dikkat çekti, ama eklemeden geçmedi: “Bu yıl ve önümüzdeki senelerdeki hedefimiz; yaptığımız duyuru ve pazarlama aktiviteleri ile diğer sektörlerde de teknoloji ürünleri üreten şirketlere ulaşabilmek. Her sene başvuru sayısının artmasından şirketlerin ilgisinin arttığını ve girişimci şirketler için farklı fırsatların doğduğunu söyleyebiliriz.”

Dünyaya açılma fırsatı

Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye Programı; teknoloji sektöründe yürütülen bir etkinlik ve Yaveroğlu şu eklemeyi yaptı:
“Teknoloji alanında yeni fikirlerle ortaya çıkan, hızlı büyüme gösteren şirketlerimizi sektörde tanıtmak, onlara destek olmak bizim için büyük bir başarı hikayesi. Uluslararası platformda gerçekleşen Deloitte Teknoloji Fast500 EMEA Programı’nda 2007 yılı birincisinin bir Türk firması olduğunu ve 2012, 2011, 2009 yıllarında da Deloitte Teknoloji Fast500 EMEA Programı’nda ilk 10 şirket sıralamasında yine Türk şirketleri olduğunu gururla söyleyebiliriz.”
ETİKETLER : Sayı:928