Bilişim Dünyası 27 ŞUBAT 2014 / 13:07

Hızlı trende kesintisiz iletişim

Marmaray ve Ankara-İstanbul Hızlı Tren Hattı’nın Haydarpaşa-Gebze-Köseköy kesimindeki telsiz ve telli haberleşmeyi Netaş sağlayacak. Haziran ayında teslim edilecek ve yaklaşık 3 milyon avro değerindeki projede Netaş, yüksek hızlı trenlerin ulaşım güvenliği açısından ihtiyaç duyduğu teknolojik altyapılardan biri olan GSM-R ağını kurarak, trenlerle TCDD birimleri arasında doğrudan ve sürekli haberleşmeyi gerçekleştirecek. GSM-R tarafından sağlanan sesli ve diğer veri iletişim imkânlarıyla trenin durumu ve hareketleriyle ilgili bilgiler, gerçek zamanlı olarak paylaşılabiliyor.

Hat uzunluğu yaklaşık 100 km olan proje, Kapsch Carrier Communications şirketiyle stratejik ortaklık kurularak gerçekleştirilecek. Projede yer alan ürünlerin kurulum, işletme öncesi test, saha destek ve eğitim faaliyetleri, Netaş ve iş ortakları kanalıyla yurtiçinde sağlanacak. Netaş, hızlı tren hattının Haydarpaşa-Gebze-Köseköy kısmı için; GSM-R SDH haberleşme ağıyla telsiz haberleşmeyi, Birincil Mültipleks ve Açık Alan Telefon sistemleriyle de telli haberleşmeyi sağlayacak. GSM-R ve SDH haberleşme ağı projelendirme ve tesisi alanında Türkiye’de en fazla projeyi gerçekleştiren iki firmadan biri olan Netaş, daha önce; Polatlı-Konya hızlı tren hattının GSM-R, SDH ve telefon sistemleri projesini gerçekleştirdi. Halen, Menemen-Manisa-Balıkesir-Bandırma tren hattı modernizasyonu kapsamında yer alan GSM-R ağı da Netaş tarafından tesis ediliyor.

Konuyla ilgili bilgi veren Netaş CEO’su C. Müjdat Altay da, “Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında, demiryolu ulaşımındaki iletişimi standart hale getirmek amacıyla geliştirilen, hızlı tren hatlarında kullanılan GSM-R sistemi, işletmelere kolaylık ve verimlilik sağlıyor” dedi.
ETİKETLER : Netaş

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN