Bilişim Dünyası 19 MAYIS 2014 / 08:09

Hizmet sektörü internette toplanıyor

Kuruculuğunu ve CEO’luk görevini Başak Taşpınar Değim’in üstlendiği Armut.com üzerinden; yazılım, tasarım, boya, tadilat, nakliye, köpek eğitimi, temizlik, fotoğrafçılık gibi 500’den fazla alanda 25 binin üzerinde hizmet verene kolayca ulaşılabiliyor.
2011 yılında kurulan Armut.com, boyacıdan fotoğrafçıya, nakliyeciden grafik tasarımcıya, su tesisatçısından bilgisayar programcısına kadar 500’den fazla kategoride 25 binin üzerinde hizmet vereni müşterilerle buluşturan bir sanal çarşı. Bağımsız araştırma sitesi Alexa.com’a göre Türkiye’nin en popüler 40 alışveriş sitesi arasında yer alan şirket; hizmet veren ağı, kullanıcı sayısı ve finansal büyüklüğüyle dikkati çekiyor.Armut CEO’su Başak Taşpınar Değim, “2014 yılı başlarında Hummingbird Ventures’dan aldığımız yatırım oldu. Bu yatırımı da Armut.com markasının büyümesi için yönlendireceğiz” sözleriyle büyümeye yönelik çalışmalarını özetledi.
Kurulduğundan beri ürün geliştirmeye yatırım yapan Armut.com’un şimdilik mobil uygulaması yok ancak CEO Başak Taşpınar Değim, aslen bir teknoloji şirketi olduklarını vurgulayarak yakın zamanda mobil uygulama için çalışacaklarının haberini verdi.
Tasarım konusunda yenilikler planlayan Değim, kutu reklamlarla ziyaretçiyi yormayan bir tasarım kullanmaktan çok memnun. “Sitede kutu reklam olmaması nedeniyle kullanıcılar şaşırıyor ancak bir süre sonra sakin bir ekranın rahatlığını yaşıyorlar. Bizim gelir modelimiz reklama dayalı değil. Ön sıralarda görüntülenmek çıkmak isteyen hizmet sağlayıcıların müşterilerinden iyi yorumlar almaları gerekiyor” sözleriyle sistemi anlattı. Sistemin güvenliliği ile ilgili, kullanıcı yorumlarını çok önemsediklerini ifade eden Değim “Her iki taraf için de yüksek güvenlik sağlamaya çalışıyoruz. Sahte hesapları yakalayan bir sistemimiz var. Bilgileri kontrol ediyoruz ve kullanıcıların yorumlarına değer veriyoruz. Kullanıcılar hizmeti alabilmek için iletişim bilgilerini paylaşmaları gerekiyor. Ancak biz sahip olduğumuz bilgileri 3. Parti kullanıcılara satmıyoruz. Hatta güvenlik gerekçesiyle kayıtlı hizmet sunucularımızı kontrol ediyoruz” dedi.

Armut.com’un sapı
Hizmet almak isteyen müşteriler, tek tek ustaları aramak yerine Armut.com’a giriyor. Armut.com’a girip ihtiyacınızı kısa bir form doldurarak paylaşıyorsunuz. Talebinizi alıp onayladıktan sonra size kaliteli hizmet verebilecek evden eve nakliye şirketleri ile sizi eşleştiriyor. Müşteriler proje ile ilgili detayları ve telefon bilgisini vererek, sistemin önerdiği teklifleri değerlendiriyor. Hangi hizmetin, müşteriye önerileceğini birçok kriteri göz önünde bulunduran özel algoritmalar belirliyor. Hizmet verenler içinde en önce görüntülenme şansı ise olumlu yorum ve değerlendirme puantajına göre yapılıyor. Yani en çok reklam veren değil, en çok tavsiye edilen ustalar öncelik kazanıyor. Armut.com’u özel yapan bu arama algoritmalarının mutfağında da Değim ailesinin dahil olduğu çok küçük bir çalışma grubu var. Hizmet alan için Armut.com’u kullanmak tamamen ücretsiz, sadece hizmet verenlerden hizmet bedeli olarak küçük bir komisyon alınıyor.
ETİKETLER : Sayı:972