Bilişim Dünyası 20 KASIM 2011 / 14:57

Hizmet sektörüne özel iş modeli

Farklı bir anlayışla oluşturulan teklifborsasi.com, hizmet sektöründeki şirketlerle, işini yaptırmak isteyen kişileri bir araya getiren çevrimiçi bir pazar yeri.
Geçtiğimiz günlerde Markafoni’nin de ortakları arasına katıldığı internette gelişen iş girişimlerinden biri de; farklı bir anlayışla oluşturulan teklifborsasi.com, hizmet sektöründeki şirketlerle, işini yaptırmak isteyen kişileri biraraya getiren çevrimiçi bir pazar yeri. Hizmet sektöründeki herhangi bir iş için ihale açılarak teklif toplanılabilen ya da buradaki müşteriler tarafından açılmış olan ihalelere teklif verebilen çevrimiçi bir pazar yeri olarak hizmet veren girişim inşaat, dekorasyon, çatı, boya, mimarlık, temizlik, bebek bakıcısı, yaşlı bakıcısı, parti planlama, catering, evden eve nakliye, özel ders, web programlama ve hizmet sektöründeki diğer tüm işleri bir çatı altında toplayan bir yapı sunuyor. İş yaptırmak isteyen insanlar ve bu işleri yapmak için uğraşan, teklif veren şirketlerin ücretsiz olarak biraraya gelip iş yapabilecekleri bir platform oluşturduklarını belirten TeklifBorsasi.com Kurucusu ve Genel Müdürü Kerem Ulukan, 2,5 yıllık bir planlama ve geliştirme sürecinin ardından ortaya çıkan TeklifBorsasi.com’un  oluşum hikayesini ise şöyle aktardı: “ Kariyerimin 15. yılında, hizmet ve inşaat sektörlerinde çeşitli şirketlerde yönetici olarak çalıştım. Daha sonra, bu tecrübelerimden faydalanarak, inşaat ve dekorasyon alanında kendi şirketimi yönettim. Bu yıllar boyunca, sektördeki her türlü problemi ve eksikliği görme fırsatım oldu. Bence en büyük ihtiyaçlardan birisi, iş yaptıracak olan müşterilerin ve işi yapacak şirket ya da ustaların kolay ve ekonomik yoldan birbirine ulaşmaları ve iletişim sağlamalarıydı. Bu düşüncemi, internet üzerinden çalışacak tek bir sistem altında topladım 2010 yılı sonbaharında TeklifBorsasi.com ortaya çıktı.

Kullanım kolaylığı ve basit işleyiş sunuluyor
Günümüzde bir işi yaptırmak için şirket veya usta bulmak çok zor olduğuna dikkat çeken  Ulukan, “Çalışan bir insansanız ve evinizde tadilat yaptıracaksanız, bulduğunuz ustalarla randevulaşır ve onların geleceği saatte evde beklersiniz. Defalarca görüşmeler yaparsınız. Bütün bu işler sırasında çok büyük zaman kaybeder ve çok yorulursunuz. Biz, TeklifBorsasi.com olarak, tüm bu problemlere çare bularak üyelerimizin işini kolaylaştırıyor, zaman ve para kazandırıyoruz. TeklifBorsasi.com’da, oturduğunuz yerden küçük büyük her türlü işiniz için ihale açabilir, ölçülerini, resimlerini koyarsınız. Bu bilgiler ışığında şehrinizdeki, ya da Türkiye’nin her yerindeki usta ve şirketler bilgisayardan, tekliflerini verirler” diye konuştu.
Geniş bir üye yelpazesine sahip olduklarını belirten Ulukan, “45 TL’lik tesisat işinden heykeltraş arayanlara, 15 milyon TL’lik inşaat ihalesine kadar çok çeşitli boyut ve sektörde ihaleler sistemde  mevcut” diye konuştu. Ulukan sistemin işleyişi hakkında ise şöyle konuştu: “Teklifborsasi.com’a ücretsiz üye olunuyor.  Birkaç saniye süren üyelik aktivasyonunuzun ardından ihalenizi açabilir, mevcut profilleri inceleyerek ihtiyacınız olan usta, şirketi bulabilir, ya da ihalelere teklif verebilirsiniz. Bizim çalışanlarımız, aynı zamanda sizin satın alma elemanınız gibi çalışıyorlar. Eğer ihaleye yeterli şirket teklif vermemişse, sizin yerinize uygun ve kaliteli şirketleri arayarak ihalenize teklif vermeye davet ediyorlar. İhaleyi açtıktan bir- iki gün sonra, gelen çok sayıdaki teklifleri değerlendirebiliyor, teklif veren şirketler hakkında, tek bir tıklama ile detaylı bilgi alabiliyor, referanslarını, sertifikalarını inceleyebiliyor, şirkete daha önce iş yaptırmış olan müşterilerin yazdığı yorum ve değerlendirmeleri okuyabiliyorsunuz.”

Üç ana avantaj söz konusu

TeklifBorsasi.com’un çok önemli üç avantajı beraberinde getirdiğini ifade eden Ulukan, bu noktaları da şöyle açıkladı: “Bunlardan birincisi teklif toplama, ikincisi şirket ya da ustanın referanslarına göz atabildiğiniz, diğer müşterilerin yaşadıkları tecrübelerden yararlanabildiğiniz puanlama ve sonuncusu da seçiminizin o işi yapmak için gerekli yeterlikte olduğundan emin olmak için şirketle ilgili bilgileri ve belgeleri inceleyebildiğiniz yeterlilik. Sistemimizde ihale açan müşteriler, işlerini yaptırdıktan sonra, şirketin yaptığı işin kalitesini değerlendirerek şirketle ilgili puan verip yorumlarını yazabiliyor. Puan ortalaması yüksek olan şirketler ve ustalar, hem TeklifBorsasi.com’da, hem de internette en üst sıralarda görüntülenerek yeni iş kazanma şanslarını da artırmış oluyorlar. TeklifBorsasi.com bir taraftan şirketlere, ustalara ve iş yapmak isteyenlere, ucuz ve etkili bir reklam olanağı sunuyor, diğer taraftan da müşterilere, başka müşterilerin yorumlarından faydalanarak, tavsiye edilen kişi ya da şirketlerden hizmet alma ayrıcalığını yaşatıyor. Kullanıcılarına da teklif veren şirket ve ustaların profillerini inceleyebiliyor, daha önce iş yaptırmış olan diğer kullanıcıların değerlendirmelerini okuyabiliyor, yaptıkları işlerin fotoğraflarına bakabiliyor, iş  yaptırıldıktan sonra da şirket/usta ile ilgili kendi düşüncelerinizi yazarak değerlendirme yapabiliyor ve  puan verebiliyorsunuz. İşiniz acele veya çok düşük bütçeli bir iş ise, ihale açmakla uğraşmayıp “Firma Rehberi”nden de şirket bulabiliyorsunuz.
Hedeflerinin hizmet sektöründe Türkiye’deki en büyük pazar yeri olmak olduğunu dile getiren Ulukan, “Şu anda rakiplerimizden açık ara öndeyiz. Arayı daha da açmak istiyoruz. Kullanıcı sayısıyla ilgili bilgi veremiyorum, ancak kış aylarında olmamıza ve en büyük sektörümüz olan inşaat sektöründe işler hemen hemen durmuş olmasına rağmen, günlük olarak çeşitli büyüklükte çok sayıda ihale açık oluyor. Her hafta yaklaşık yüzde 20 civarında büyüdüğümüzü söyleyebilirim” diye konuştu.
ETİKETLER : Sayı:846

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics