Bilişim Dünyası 15 KASIM 2015 / 12:23

Hobium.com, Avrupa pazarında da büyümeyi hedefliyor

1 yıllık yapılanma sürecinin ardından Hobium.com, yatırımlarını devam ettirerek, sadece Türkiye’de değil, Avrupa’da da önemli e-ticaret platformlarından biri olmayı hedefliyor. Hobi severlerin el işi hobilerine dair aradığı tüm malzemeler ile bilgileri bulabileceği hatta kendi ürünlerini satabileceği bir e-ticaret platformu olan Hobium’u, Genel Müdür Emrah Sağlık’dan dinliyoruz.
 
Hobium’u kurma fikri nasıl ortaya çıktı?
Günümüz dünyasında insanlar gittikçe yoğunlaşıyorlar. Trafikte, işte ve diğer günlük yoğunlukları dikkate aldığımızda insanların kendilerine ayırdığı vaktin giderek azaldığını gözlemliyoruz. Bir hobi sahibi olmak, insanın kendine verdiği değerin en büyük göstergesi… Biz buna inanıyoruz ve yönde çalışıyoruz. Yalnızca Türkiye de değil tüm dünyada doğal olana bir talep var. Bu gereksinim ekseninde, Hobium ortaya çıktı. Fakat Hobium kurgulanırken standart bir e-ticaret sitesi olarak değil, insanlarla daha çok etkileşimde olan ve onların her türlü hobi ihtiyaçlarını karşılayabileceği bir platform olarak tasarlanıyor. Yurtdışında benzer küçük siteler var fakat bu şekilde platform olarak ortaya çıkan bir alternatifimiz bulunmuyor.
Kurucumuz Kemal Karabel’in aile şirketi 40 yıldır tekstil ve tuhafiye alanında faaliyet gösteren ve bu alanda uzmanlığı olan bir firma. Bu tecrübenin ve bilgi birikiminin verdiği kaynak ve imkânlarla Hobium hızlı bir büyüme eğiliminde. Hobium.com, 2014 Eylül itibariyle faaliyete başladı. Fikrin olgunlaşma süreci 7-8 ayı buldu. Hayallerimiz özel olduğu için iyi bir ekiple projeye başladık. Bu projenin altyapı çalışmaları yaklaşık bir 7-8 ay sürdü. İlk olarak Eylül 2014 döneminde online alışveriş severlerle buluştuk. Bir yıldır aktif olarak yayındayız.

Hedef kitlenizi nasıl tanımlıyorsunuz? Sadece el işlerine ve hobilere ilgi duyan ve para kazanmak isteyen kadınlardan mı oluşuyor yoksa gerçekten az önce belirttiğiniz gibi kendine vakit ayırmak isteyen ve bu anlamda sizden alışveriş yapan bir kitle mi var?
Bizim hedef kitlemiz evde oturan insanlar değil, dokunmak istediğimiz asıl kitle kadınlar. Bu insanlar, hedef kitlemizin büyük çoğunluğunu oluşturuyor. Hedef kitlemiz 25-45 yaş arası, genç, çalışan, gelişime açık büyük bir kesim.

Hobium sitesini açmadan önce bu girişimi başarıya ulaştıracak ne gibi eksiklikler gördünüz yani bu az önce de tanımladınız aslında ama ilk ve tek özelliği taşıyor musunuz? Piyasada sizi ayrıştıran ne oldu?
Biz standart bir e-ticaret sitesi değiliz. Biz kendimizi platform olarak tanımlıyoruz. İnsanların her türlü ürün bulabileceği ürün bilgilerine kolayca ulaşabileceği, ürünlerin nasıl yapıldığına kadar tüm detayları görebileceği ve bunların aynı zamanda videolarını izleyebileceği bir platform… Hem operasyonel süreçlerimizin yönetimi hem Dünya’ya dönük hedeflerimiz hem de geniş ürün gamımızla büyük bir platformuz. Türkiye’de hatta Dünya’da benzer platformlar var. Küçük benzerleri demek daha doğru bir tanımlama olacak. Ancak bu kadar kapsamlı, çok kategorisi bulunan başka bir platform yok.

Peki hobium.com’u tanıtmak için nasıl reklam ve pazarlama stratejilerini kullanıyorsunuz?
Biz bir dijital firmayız. Reklamın her türlü ortamda olan gücüne inanıyoruz. Ancak dijital bir firma olduğumuzdan dolayı, dijital pazarlama önceliğimiz durumunda. Ayrıca hedef kitlelerimize yerinde ulaşmak için, kitlemize ulaşabileceğimiz etkinlikleri takip ediyoruz oralarda bulunmaya gayret ediyoruz.

Sitenizin mobil uygulaması var mı?
Aktif bir uygulamamız henüz yok. Ancak sitemiz mobile uyumlu olarak tasarlandı. Dolayısıyla mobilden alışveriş yapabilme olanağı da sunuyoruz. Mobil uygulamaya ise orta vadede geçmeyi düşünüyoruz.

Gelir modelinizden söz edebilir misiniz?
Temel gelir modelimiz sitemizden yaptığımız ürün satışları. Fakat aktif olan butik modelimizde bir pazaryeri görevi üstlenerek alıcı ve satıcıyı da sitemiz üzerinde buluşturuyoruz. İleride pazarın gereksinimleri ekseninde yeni gelir modelleri tanımlayarak sitemize dahil etme planlarımız da bulunuyor.

2015 yılı nasıl geçti 2016’ya dair hedefleriniz öngörüleriniz nelerdir?
2015 oldukça verimli ve yükselişle geçti. Özellikle hem müşterimizle olan etkileşimimiz hem de aldığımız geri dönüşler özelinde olsun, 2015 bizi oldukça güzel noktalara getirdi. Her gün artan bir ivmeyle belirli bir noktaya geldik.
Açıkçası 2016 için biz çok daha fazlasını hedefliyoruz, daha büyük hedeflerimiz var. En başta üç temel hedefimiz bulunuyor. Öncelikli olarak operasyonun değerli olduğuna inanıyoruz. Bu yüzden bu platformu yurt dışına taşımak ve yurt dışı operasyonunu başlatmak istiyoruz. Sonrasında her türlü etkinlik, eğitim ve benzeri süreçlerde sponsorluk desteği sunmayı amaçlıyoruz. Ayrıca düzenleyeceğimiz geniş kapsamlı bir festivalle şirketimizi hedef kitlemizle buluşturmayı hedefliyoruz.
  
ETİKETLER : 1046

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics