Bilişim Dünyası 12 AĞUSTOS 2012 / 15:31

Hotmail öldü, yaşasın yeni Outlook!

Dev yazılım şirketi, sosyal platformlara daha uyumlu bir çevrimiçi e-posta servisi Outlook’u duyurdu. Amaç, Google’ın Gmail ile elinden aldığı pazar payını geri kazanmak.

Microsoft, Hotmail hizmetinin adını -Office programlarından alışık olduğumuz- Outlook’a dönüştürdü. Önümüzdeki birkaç ay içerisinde tüm Hotmail kullanıcıları Outlook’a geçecek.
Sosyal ağlarla daha fazla bağlantısı olan servisin çarpıcı, yeni bir görünümü dikkat çekiyor. Sosyal ağ bağlantılarının vurgulandığı Outlook, istenmeyen e-postaların da önüne geçmek için birçok yeni özellik sunuyor.
ComScore rakamlarına göre, Haziran ayı itibarıyla 324 milyon kullanıcısı bulunan ve dünya çapında piyasanın yüzde 36’sını elinde bulunduran Hotmail, son zamanlarda Gmail karşısında zorlanıyor. Hızla büyüyen Google’ın servisi, yüzde 31’lik pazar payıyla Hotmail’e nefesini ensesinde hissettiriyor. Yahoo Mail ise uzun süredir yüzde 32 civarında pazar payını elinde bulunduruyor. Microsoft, e-posta hizmetini Outlook olarak değiştirerek kullanıcıların Office programlarından alışık olduğu bir isimle yeniden büyümeyi hedefliyor.
“Yeni bir bakış açısının zamanı geldi”
Dünyadaki ilk e-posta hizmetlerinden biri olan Hotmail, 1996 yılında piyasaya sürülmüştü. Ancak Microsoft bu servisi yaklaşık sekiz yıldır ihmal ederek hiçbir yeniliğe gitmemişti. Microsoft’un resmi blog sayfasında yer alan açıklamada şirketin Windows Live’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Chris Jones, “Sekiz yılda çok şey değişti ve artık e-posta hizmetine yeni bir bakış açısı getirmenin zamanı geldiğini düşünüyoruz” dedi.
Yeni tasarıma bakıldığında Google’ın Gmail’de yaptığı gibi daha fazla beyaz alan bırakıldığını görüyoruz. Sağ sütunda bir reklam yeri bulunurken, e-posta kutusundaki mesaj açıldığında reklam görünmüyor. Kullanıcılar Facebook, Twitter, LinkedIn ve Google+ hesaplarının bağlantılarını vererek, arkadaşları ve bağlantılarından gelen son haberleri görebilecek. Bunun yanında Facebook Chat özelliği doğrudan Outlook üzerinde yer alabilecek. Microsoft’un sosyal ağlarla bu denli bağlı bir platform oluşturması en önemli yenilikler arasında görünüyor.
Microsoft’un kendi araştırmasına göre, ortalama bir e-posta kutusunun yüzde 80’ini haberler, teklifler, günlük fırsatlar ve sosyal beslemeler oluşturuyor. Bu aşırı yüklenmeyle mücadele için, yeni servis otomatik olarak herkese gönderilen genel mesajları algılayarak, bunları başka bir klasöre yerleştirecek. Bunun yanında kullanıcılar istedikleri gibi e-postaların yerleşimini, e-posta kutusunun rengini kişiselleştirebilecek.
ETİKETLER : Sayı:884
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN