Bilişim Dünyası 24 HAZİRAN 2013 / 08:07

HP’nin yazılımda yenilikleri Türkiye pazarında

Yazılım başlığında yeniliklerini, sektörel uygulamalarını ve başarı hikayelerini katılımcılarla paylaşan HP, Yazılım Zirvesi’nde yeni çözümlerini tanıttı. 19 Haziran’da Çırağan Sarayı’nda düzenlenen toplantıda HP, büyük veri portföyünü yeni çözümlerle sundu. Bunlardan biri olan HAVEn; büyük veri analiz platformu ve HP’nin analiz yazılımları, donanım ve hizmetlerinden yararlanan bu platform, büyük veri uyumlu gelecek kuşak analiz uygulamaları ve çözümleri geliştiriyor. HP Autonomy, HP Vertica, HP ArcSight ve HP Operations Management gibi teknolojileri kapsayan HAVEn ile Hadoop gibi sektör standardı çözümler tek platformda birleştiriliyor. HP Yazılım Zirvesi’nde büyük veri odaklı tanıtılan diğer iki ürün ise HP Vertica Topluluk Sürümü ve HP Autonomy Eski Veri Temizleme bilgi yönetimi çözümü oldu.
HP Yazılım Zirvesi’nin açılışını HP Yazılım Türkiye Ülke Müdürü Nil Bağdan ve HP Türkiye Genel Müdürü Serdar Urçar yaptı. Urçar, 2008 küresel krizinin herkesi etkilediğini, HP’nin de yaşadığı belli sıkıntıların ardından, son 1,5 yılda yeni CEO Meg Whitman’ın da stratejisiyle eski gücüne kavuştuğunu söyledi. HP’nin DNA’sının temeli olarak nitelendirdiği insan ve inovasyona yönelime işaret eden Urçar, önceliklerini bulut bilişim altyapısı olarak gösterdi. Urçar, “Her cihazdan bilgi üretip buna erişebilmek ve bilgi güvenliği de gündemimizde. Veri patlaması var ve her yıl katlanarak büyüyen veriyi, bilgiyi yönetmeye odaklıyız” dedi. HP içinde yazılımın dört noktaya dayandığını, bunların bulut bilişim, bilgi yönetimi, mobilite ve güvenlik olduğunu söyleyen Nil Bağdan da, “Yeni bir BT dünyasındayız. Dünyanın 6’ıncı büyük yazılım şirketiyiz ve tüm bunları uçtan uca sağlayan iki şirketten de biriyiz” dedi.

Karmaşa artacak ama…
Ardından sahneye, Harley-Davidson motoruyla çıkan Harley Davidson Bosphorus Motor CEO’su Emin Ali Çakırkaya geldi ve HP ile benzer yanlarını, “HP de Harley Davidson da inişli çıkışlı zamanlar geçirdi, zorlu süreçlerin ardından bugünkü noktaya geldiler” sözleriyle tanımladı. Turkcell CIO’su İlker Kuruöz ise sunumunda HP ile stratejik işbirliğine ve HP yazılım ürünlerinden elde ettikleri sonuçlara değindi. Kuruöz ekledi: “Çok eğilim var, ama hepimizin temelde BT’yi sadeleştirmeye ihtiyacımız var. Bunun için çalışıyoruz.”
Küresel pazarda yazılım eğilimlerini ise HP Yazılım EMEA Bölgesi Genel Müdür Yardımcısı Rafael Brugnini anlattı. Mobilite, bulut bilişim, sosyal ağlar ve büyük verinin değişim getirdiğine, bunların BT için gelişim adına fırsat oluşturduğuna dikkat çeken Brugnini, şöyle devam etti:
“Enterprise 20/20 yapımızda 2020 yılında bilişim dünyasının nasıl olacağını görmeye çalışıyoruz. Uygulamalar bu vizyonda rekabet alanında kilit silah olacak ve etkileşimli cihazların artmasıyla içerik de cihazdan cihaza gezecek. Kurumsal BT’nin hedef ve öncelikleri de 2020’de farklı olacak ve odak noktası güvenli, varolan sisteme uygun uygulamalara karar vermek olacak. Bulut içinde bulut yapılar olacak ve BT sisteminde karmaşa artacak. Güvenlik başlığında ise büyük veri daha büyük hedefler yaratacak. Çünkü 2 milyar daha fazla internet kullanıcısı olacak, saldırı yüzeyi büyüyecek ve açıklar olacak. Tüm bunlar da yeni bir BT stili yaratacak.”
Bir video sunumu ile HP Yazılım Başkan Yardımcısı George Kadifa, yazılım çalışmalarında odak noktalarını ve Türkiye’nin potansiyelini kısaca anlatarak, teknolojik değişimleri sağlayan faktörlerin hepsinin büyük fırsatları da beraberinde getirdiğine dikkat çekti. Yazılım Zirvesi’nde günün ilk yarısının son oturumunda Forrester Türkiye Ülke Müdürü Murat Yaşar, 2018 yılına kadar izlenmesi gereken kritik teknolojileri katılımcılarla paylaştı.
ETİKETLER : Sayı:927

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics