Bilişim Dünyası 28 MAYIS 2013 / 11:36

HP'den OpenStack desteği

Açık kaynak kodlu bulut çözümlerinde sektörde önemli bir yere sahip olan HP, özel, genel ve karma bulut çözümlerinde OpenStack teknolojilerini Kurumsal Bütünleşik Bulut portföyüne dahil ediyor.

HP’nin özel bulut çözümünün son sürümü HP CloudSystem 7.2’nin, OpenStack bütünleştirmesiyle yeni özellikler kazandığı belirtildi. Açık kaynak kodlu yazılım teknolojilerini bulut yapılarında kaynak atama, yönetim ve ölçeklendirme için sektörde kanıtlanmış kurumsal fonksiyonlarla birleştiren HP CloudSystem’in, OpenStack teknolojisinden yararlanarak iş yükündeki anlık artış taleplerini “bursting” teknolojisi ile sağlamanın yanı sıra KVM kaynak havuzlarını da desteklediği belirtildi. Bunun da kurumların kullandıkça öde modeliyle, kapasite artırımında doğrudan HP CloudSystem’in harici kaynakları kullanmasına izin verdiği söylendi.

HP buna ek olarak, kurumların ve hizmet sağlayıcıların bulutta ani talep artışını karşılayacak sistemleri güvenilir ve hızlı bir şekilde kurup yapılandırması için iki yeni HP CloudSystem Bursting Aktivasyon Hizmetini de duyurdu. Servisi sunan HP uzmanları sayesinde HP CloudSystem çözümleri arasında “bursting” yapılandırması çok daha basit ve kolay hale geliyor. Böylece birden fazla HP CloudSystem arasında ortak kapasite kullanımına geçiliyor ve hizmet sağlayıcılar müşterilerine isteğe bağlı olarak anlık ilave kapasite sunabiliyor. Ayrıca, yeni ortamın daha etkin yönetilmesi ve kullanılması amacıyla “bursting” ortamını işleten ve yöneten BT ekiplerine eğitim programları da sağlanıyor. Bu da karma bulut sistemlerini kurulumunu basitleştirerek kaynakların etkili bir şekilde kullanılmasını hızlandırıyor.

Kurumsal depolamada büyük ölçekli organizasyonların ve servis sağlayıcıların ihtiyaçlarını karşılamaya odaklanan HP, OpenStack Foundation’a Fibre Channel tabanlı depolama ürünlerinin özel ve karma bulut ortamlarında orkestrasyonu ve kaynak atamasına yönelik taslak mimari ve yazılım ile katkıda bulundu. Bu katkı çerçevesinde HP Bütünleşik Depolama portföyü, HP 3PAR StoreServ ve HP StoreVirtual Depolama çözümleriyle birlikte, iSCSI ile Fibre Channel protokollerinde OpenStack teknolojisini destekliyor. Bu da açık kaynak kodu benimsemiş bulut tabanlı kritik iş ortamlarına sahip, yüksek çalışabilirlik ihtiyacı olan kurumlara daha fazla esneklik ve maliyet optimizasyonu sağlıyor.

 
ETİKETLER : HP OpenStacks

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics