Bilişim Dünyası 23 NİSAN 2011 / 01:03

HP işistasyonları Ankara’da

HP yeni işistasyonları ve ince istemcilerini Ankara’da düzenlediği etkinlikte tanıttı. İkincisi gerçekleştirilen etkinlik 14 Nisan’da “Hız ve Performans” temasıyla gerçekleştirildi.
Etkinliğe ilişkin görüşlerini aldığımız HP Kişisel Sistemler Grubu Ankara Bölge Yöneticisi Onur Cansu, geleneksel hale getirmeye çalıştıkları işistasyonları etkinliğinin bu seneki bölümünde Z800 işistasyonlarını, ince istemcileri, performans ekranlarını ve bunlara ilişkin uygulamaları Ankara’daki katılımcılara tanıttıklarını söyledi.
Her yıl bir ya da iki çözüm ortağıyla düzenledikleri etkinliği bu yıl VMware ve Avnet ile birlikte gerçekleştirdiklerini söyleyen Cansu, Türkiye’de geçen yıla göre işistasyonu talebin de gelişme kaydedildiğini açıkladı. Cansu, “Geçtiğimiz yıl Türkiye işistasyonu sayısı ve kullanımı açısından dünyada ve HP içinde gerilerdeydi. Ancak son yıllarda gerçekleştirdiğimiz etkinlik ve çalışmalarla tüm masaüstü ve bilgisayar pazarındaki payının arttığını gözlemliyoruz” dedi.
Z800 işistasyonu ailesi hakkında da bilgi veren Cansu, şunları söyledi: “Aynı anda farklı işlemleri yapabilme özelliğine sahip bir ürün ailesi. Her işlem için bir makine almak yerine paralel çalışabilen işletim sistemlerini kurabildiğiniz, birden fazla oturum açabildiğiniz bir yapıya kavuşuyorsunuz. Bu sayede kullandığınız makineler üzerinde enerji tasarrufunuzu artırabiliyorsunuz.”

Yeni ürünler son kullanıcıya da hitap edecek
Etkinlikte işistasyonları ve performans ekranları ile ilgili bir sunum yapan HP Kişisel Sistemler Grubu Kategori Ürün Müdürü Emre Cankurtaran, önümüzdeki günlerde gelecek yeni ürün ailesi Z210 ve mobil işistasyonları hakkında bilgi verdi. Cankurtaran, giriş seviyesinde Z210 ürününün piyasaya yakın bir zamanda gireceğini söyleyerek “Intel’in Sandy Bridge işlemcileriyle birlikte bu ürünümüz gelecek. Mobil işistasyonlarımızda da görüntü ve teknoloji tamamen Mayıs itibariyle yenilenmiş olacak. Daha hızlı ve tasarım olarak da biraz daha göze hitap eden ürünler olacak. İşistasyonlarında tabi ki öncelik profesyoneller ancak son kullanıcı taleplerini de göz önüne alarak onların da ihtiyaçlarını karşılayacak ürünlerle birlikte olacağız” dedi.

“2012’de işistasyonu ve ince istemciyi daha fazla duyacağız”
Kamu ve özel sektör müşterilerine güncellemeleri daha hızlı ve sık bir şekilde buluşturmayı hedeflediklerini söyleyen Avnet Pazarlama İletişimi Yöneticisi Gülnur Uysal, etkinlikte güçlü bir demo ortamı da oluşturduklarını belirtti. Uysal, 9 demo ürünün etkinlikte yer
aldığını ve müşterilerin performans testlerini burada yapabildiğini söyledi.
İnce istemci ve işistasyonu pazarında 7 yıldır yer aldıklarını anımsatan Uysal sektördeki gelişmeler ile ilgili şunları söyledi: “İşistasyonlarını eskiden kelime anlamıyla anlatmakta dahi zorlanıyorduk. Bunu aşmış durumdayız. Özellikle sadece donanım değil yanındaki yazılımla da işistasyonlarının anlamlı hale geldiği algısına da dikkat çekiyoruz. İşistasyonu
pazarı açısından gidecek
daha çok yolumuz var. Masaüstü sanallaştırma
ile de hem işistasyonları
hem de ince istemciler pazarının 2012-2013
yılında çok daha büyük patlama gerçekleştireceğini düşünüyoruz.”
ETİKETLER : Sayı:818

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics