Bilişim Dünyası 23 OCAK 2014 / 16:40

Huawei’den 3,4 milyar dolarlık satın alma

Huawei, Davos’ta Avrupa’da yaptığı satınalma rakamlarını açıkladı ve Avrupa’da karşılıklı fayda ve kazan-kazan prensibine dayalı işbirliği içinde olduklarını vurguladı. Huawei 2013 yılında Avrupa'dan 3,4 milyar dolar değerinde satınalma gerçekleştirdi.Huawei, Davos Dünya Ekonomik Forum'unda 2013 yılı satınalma miktarını açıkladı. Avrupa ile karşılıklı yarara dayalı işbirliğini sürdürmeye kararlı olduğunu ifade eden Huawei, Avrupa’nın önde gelen operatörleri, üniversiteleri ve sanayi kuruluşlarıyla gerçekleştirdiği bu işbirliğine devam etme taahhüdünde bulundu. Huawei Türkiye de, 2013 yılında Türkiye’de 100 milyondan fazla satınalmayı ortalama 100 aktif tedarikçiyle ve 15 bölgesel stratejik işortagı ile gerçekleştirdiğini açıklamıştı.

Huawei'nin Avrupa'da 7 bin 700'den fazla çalışanı bulunuyor. Buna ek olarak, Huawei'nin toplam 14 farklı lokasyonda 2 ana alt merkezde Ar-Ge Merkezleri bulunuyor. 6 tane de finans, pazarlama, hizmet ve diğer alanları kapsayan uzmanlık merkezi bulunuyor. Ayrıca Huawei, politikaları, standartları, Ar-Ge ve satın almalarını geliştirmek için Avrupa'nın önde gelen operatörleri, üniversiteleri ve sanayi kuruluşları ile işbirliği halinde.

“Huawei olarak, Avrupa'yı önemli bir yetkinlik merkezi olarak görüyoruz”

, “Avrupa, inovasyondaki köklü geleneğinin yanı sıra tarihi, yönetimi ve teknolojik uzmanlığından yararlanıyor. Huawei olarak, Avrupa'yı önemli bir yetkinlik merkezi olarak görüyoruz. Faaliyetlerimizi yerelleştirmemiz ve Avrupalı iş ortaklarımızla yoğun işbirliğimiz sayesinde genel kabiliyetlerimizi geliştirdik. Aynı zamanda küresel değer zincirimiz, bu yeteneklerimizi Avrupa'dan dünyanın büyük değer oluşturan diğer bölgelerine transfer etmemizi sağladı. Bu süreçte, Avrupa'da birçok iş olanağı yarattık ve sanayinin gelişmesine katkıda bulunduk" dedi.

“İşbirliği partnerlerimizin rekabet gücünü artırıyor, müşterilerimize fayda sağlıyor”

Geçtiğimiz yıl Huawei Avrupa'dan 3.4 milyar ABD doları değerinde bileşen, mühendislik hizmetleri ve lojistik hizmetleri satın aldı. Huawei Asbaşkanı ve Dönüşümlü CEO Ken Hu, "Satınalma miktarımız gelecekte de büyümeye devam edecektir. Satınalma üzerinde işbirliğimiz sadece yerel işletmelerin büyümesine ve iş eklemesine yardımcı olmakla kalmayıp, aynı zamanda Huawei ve iş ortakları arasında teknolojik ve inovatif etkileşimi teşvik ediyor. Her iki tarafın da rekabet gücünü arttırıyor. İşbirliği girişimlerimiz yerel topluluklar için değer yaratmakla kalmayıp, dünyadaki tüm müşterilerimize de fayda sağlıyor" dedi.

“AB’de aktif rol oynamaya devam edeceğiz”

Ken Hu gelecekteki durumları konusunda ise, "Açık ve serbest ticaret politikalarımızın, Bilgi ve İletişim teknolojileri sektörünün rekabet gücünün ve dijital ekonominin büyümesinin önünü açacağına inanıyoruz. Gelecekte de tam bir güvenle Avrupa'da yatırım yapmaya devam edeceğiz. 2013 yılında 5.4 milyar ABD doları Ar-Ge yatırımımızla 2013 Avrupa Birliği Endüstriyel Ar-Ge listesine girdik. Huawei olarak, Çin-Avrupa sanayi işbirliğine aktif olarak katıldık. Bulut bilişim, 5G standartları, frekans spektrumu ve Internet gibi çeşitli alanlarda işbirliğine dayalı birçok projeyi hayata geçirdik. Bölgede yenilikleri teşvik etmek adına Avrupalı sektör oyuncularıyla işbirliğinde ve toplumu yeniden şekillendirme konusunda aktif bir rol oynamaya devam edeceğiz" dedi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics