Bilişim Dünyası 16 NİSAN 2016 / 14:00

Huawei’den fotoğraf makinesi niyetine yeni telefon

Son dönemde mobil cihaz pazarında çok önemli gelişmeler kaydeden ve adından daha çok söz ettirmeye başlayan Huawei, Leica ile ortaklaşa geliştirdiği yeni telefonu P9’u dünyanın dört bir yanından gelen gazetecilerin katıldığı bir basın toplantısı ile tanıttı.
Huawei, son dönemde piyasaya sunduğu akıllı telefonlar, giyilebilir cihazlar ve tabletlerle mobil cihaz dünyasında kendine önemli bir yer edindi. Fotoğraf makinesi ve kamera alanında dünyanın en önemli şirketlerinden birisi olan Leica’yı da yanına alan Huawei, fotoğraf konusunda çok iddialı olan iki farklı modele sahip akıllı telefonu P9’la karşımıza çıktı.
Londra’da gerçekleştirilen tanıtımda konuşan Huawei Tüketici Elektroniği İş Birimi CEO’su Richard Yu, “Huawei olarak P9 kullanıcılarına 100 yıldan uzun bir süredir fotoğrafçılık konusunda uzman olan Leica’nın kalitesiyle benzersiz bir fotoğrafçılık deneyimi yaşatmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Fotoğraf deneyimi, akıllı telefonlarıyla milyarlarca kare fotoğraf çeken kullanıcılar için her geçen gün daha büyük önem taşıyor. P9 kullanıcıları, son derece güçlü ve şık bir akıllı telefonla, göz alıcı bir berraklık, zenginlik ve canlılıkla muhteşem fotoğraflara imza atacaklar” dedi.
Leica CEO’su Oliver Kaltner ise “Leica ve Huawei olarak dünya üzerindeki tüm kullanıcıların en iyi kareleri elde etmeleri için son derece özel bir işbirliğine gittik. Bu işbirliğimiz akıllı telefon fotoğrafçılığını en üst düzeye çıkarmak amacıyla gerçekleşti” dedi.
Richard Yu ve Oliver Kaltner’in ardından P9’u piyasaya çıkmadan önce deneyen çeşitli fotoğrafçılar sahne aldılar. P9 deneyimlerini basın mensuplarına anlattılar ve çektikleri fotoğraflardan örnekleri gösterdiler.

İlk izlenimler
Huawei’nin P9 ve P9 Plus’ın tasarımına çok önem verdiği daha telefonu elinize aldığınız ilk anda belli oluyor. İnce ve metal bir tasarıma sahip, dikkat çeken en önemli özelliği ise arkada iki kamera olmasına rağmen Apple ve Samsung gibi diğer telefonlarda olan çıkıntıya sahip olmamaları. Çok ince bir telefon olmasına rağmen Huawei bu çıkıntıları kaldırabilmiş. Telefonun dikkatimizi çeken bir diğer özelliği ise Type-C bağlantı noktasına sahip olması. Bu sayede kabloyu ters taktım takamadım sorunu ortadan kalkıyor.

Fotoğraf deneyimi
Huawei ve Leica, P9’da gerçekten çok iyi bir iş başarmış. P9’un arka kısmında iki adet kamera bulunuyor. Bu kameralardan birisi RGB, diğeri ise gri tonları çekiyor. Böylelikle fotoğraflarda hem derinlik hem de renk açısından daha fazla detay yakalanabiliyor. Buna ek olarak Huawei’ye göre P9, iPhone’a göre yüzde 270 daha fazla ışığı yakalayabiliyor. Ayrıca P9 diğer modellere göre oldukça hızlı otofokus özelliğine sahip ve hem hareketli hem de hareketsiz nesneler çok hızlı bir şekilde odaklanabiliyor. P9’un 8 megapiksel olan ön kamerasının da oldukça başarılı olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz.

Teknik özellikler
Huawei’nin yeni telefonunun P9 ve P9 Plus olmak üzere iki farklı modeli bulunuyor. P9’un ekranı 5,2 inç, P9 Plus’ın ise 5.5 inç. Her iki modelin de işlemcisi aynı, 8 çekirdekli (4 x 2,5GHz A72 ve 4 x 1,8GHz A53) Huawei Kirin 955. P9’un 3GB RAM ve 32GB ile 4GB RAM ve 64GB depolama alanına sahip iki farklı modeli bulunuyor. P9 Plus’un ise 4GB RAM ve 64GB depolama alanına sahip tek modeli var. Her iki telefonun da arka kameraları 12 megapiksel, ön kamera is 8 megapiksel. P9’un 3000 mAh, p9 Plus’ın ise 3.400 mAh bataryası bulunuyor. İşletim sistemi ise Android 6.0.
 
ETİKETLER : Huawei Leica 1068

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics