Bilişim Dünyası 01 NİSAN 2014 / 13:03

Huawei’den yüzde 12’lik büyüme

Huawei’nin 2013 yılında küresel satış geliri, Yuan bazında önceki yıla göre yüzde 8,5’lik artış elde ederek, 239 milyar Yuan’a ulaştı, net kârı ise 21 milyar Yuan oldu. Dolar bazında değerlendirildiğinde, Huaewi’nin küresel satış geliri önceki yıla göre yüzde 11.6’yla rekor düzeye ulaşarak 39 milyar doları aşarken, net kârı 3 buçuk milyar dolar oldu. Huawei’nin tüm dünyadaki etkin varlığı, operatör ağları, kurumsal çözümler ve tüketiciye yönelik iş birimlerinde sürekli büyümenin sağlanmasına yardımcı olduğunun altını çizen Xu, sözlerine şöyle devam etti:

“2013 yılında, Huawei'nin operatör ağları iş grubu 166,5 milyar yuan satış gelirine imza atarak, sağlam bir performans sergiledik. Bu oran, yıldan yıla yüzde 4 artışa karşılık geliyor. Kurumsal ve tüketici iş gruplarında ise rekor düzeyde artış gerçekleştirdik ve kurumsal çözümler iş grubunda yüzde 32.4, Huawei cihazlarının yer aldığı tüketici iş grubu ise yüzde 17.8 oranında büyüyerek, sırasıyla 15,5 milyar yuan ve 57 milyar yuan seviyesine ulaştı. 2013 yılında gelirlerinin yüzde 65’inin Çin dışındaki pazarlardan elde eden Huawei’nin, Çin’deki geliri ise 84 milyar yuana ulaşarak önceki yıla göre yüzde 14.2 artışa imza attı. Huawei’nin küresel büyümesinin arkasında sürekli inovasyon yatıyor. Sadece 2013 yılında, Huawei’nin Ar-Ge yatırımları 30.7 milyar Yuan’a (5.06 milyar Dolar) ulaşarak, satış gelirinin yüzde 12.8’ini buldu.”

Ar-Ge yatırımları hız kesmiyor

Huawei’nin toplam Ar-Ge yatırımlarının son 10 yılda 151 milyar Yuan’ı geçtiğini belirten Xu, Huawei’nin inovasyon stratejisinin müşteri ihtiyaçlarını baz aldığını ve bilgi iletişim teknolojilerindeki lider konumunu sürdürmek için, şirketin inovasyon çalışmalarını önümüzdeki senlerde temel bilim ve mühendislik teknolojilerine artarak devam ettireceğini ifade etti.

Huawei’nin önümüzdeki dönemde uygulayacağı kurumsal stratejilere dair ipuçları veren Xu, geçtiğimiz sene BT sektöründeki ürün ve çözümlerdeki yakınsamaya, yani geleceğe uyum sağlama adına Huawei SoftCOM ağ mimarisini duyurduğunu ve bu şekilde bilgi ve iletişim teknolojileri etrafında şekillenen ürün ve hizmetler sunmayı hedeflediklerini söyledi ve sözlerine şöyle devam etti:

“Gelecekte herkesin her şeyi paylaşabileceği, birbirine daha fazla bağlı bir dünya bizi bekliyor. Müşterilerimiz ve iş ortaklarımızın yanı sıra, dünyanın en etkin ve bütünleşik sayısal lojistik sistemini kuracağız ve bu şekilde herkesi, her şeyi birbirine bağlayacağız.”

Bağlı dünya, fırsat demek

2014 yılında Huawei özellikle ultra genişbant ve mobil genişbant, özellikle 4G (LTE) alanında stratejik büyüme fırsatı görüyor. Akıllı cihazlar da Huawei’nin bir diğer odak noktasını oluşturuyor. Bilgi ve iletişim teknolojilerinin üretkenlik platformuna dönüşmesine ve işletmelerin merkezinde yer almasına paralel olarak, mevcut Bilgi Teknolojileri sistemlerinin dönüşümü ve geleneksel şirketlerin dijital dünyaya taşınması bir diğer odak noktasını oluşturuyor. 2014’ün sadece Huawei için değil, tüm endüstri için yeni bir başlangıç olduğunu söyleyen Xu, “Bağlı bir dünya hayallerimizin ötesinde birçok olasılığı bizler için gerçeğe dönüştürüyor” diye konuştu.

Huawei’nin bağımsız bir denetim şirketi olan KPMG tarafından onaylanmış 2013 yılı finansal sonuçlarına dair detaylı raporu http://www.huawei.com/en/annualreport2013 adresinde bulabilirsiniz.

Kur oranı: 1 ABD Doları = 6.0569 Çin Yuan’ı / 31 Aralık 2013

 
ETİKETLER : Huaewi

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics