Bilişim Dünyası 09 ŞUBAT 2015 / 08:01

Huawei 2014'ü yüzde 30 büyüme ile kapadı

Huawei, Tüketici İş Grubu’nun 2014 finansal performans sonuçlarını açıkladı. Toplam satış geliri geçen yıla göre yüzde 30 büyüme kaydederek 12,2 milyar dolara ulaştı ve 10 milyar barajını geçmiş oldu.

2014 yılında bir önceki yıla göre yüzde 7,8 artış ile 138 milyon toplam cihaz satışı yapıldı. En büyük büyümeyi gösteren akıllı telefon satışları, yüzde 45’lik artış ile 75 milyon olarak gerçekleşti.

Tüketici İş Grubu CEO’su Richard Yu, premium orta ve üst segment ürünlere odaklanmaları sonucunda ürün Ar-Ge’si, marka bilinirliği, kanal gelişimi ve pazar payı gibi alanlarda başarılı sonuçlar elde ettiklerini ve bu başarının küresel akıllı telefon pazarında 2014 yılında sahip oldukları 3.’lük pozisyonunu pekiştirdiğini söyledi. Yu, markanın küresel büyüme ivmesinin devam ettiğini ve bu sayede Huawei’nin Interbrand’in “2014 Top 100 Global Firma” listesine girebildiğinin altını çizdi.

Huawei’nin 2014 yılındaki en önemli başarılarından biri orta ve üst segment akıllı telefon pazarında yüzde 18’lik ciddi bir satış artışı elde etmesi oldu. Amiral gemisi olan Huawei P7, Mayıs 2014’de Paris’te gerçekleşen lansmanın ardından sadece altı ay içerinde 4 milyon sevkiyat gerçekleştirdi. Bu süre zarfında Huawei Mate7 de tüm dünyada tüketiciler tarafından büyük beğeni topladı ve Eylül ayında gerçekleşen lansman ardından sadece üç ay içerisinde 2 milyondan fazla sevkiyat yapıldı.

Huawei’nin orta ve üst segmentte piyasaya sürdüğü akıllı telefonlarla kazandığı başarı, markanın tüketiciler nezdinde dünya çapında bilinirliğinin artmasına katkıda bulunuyor. Huawei, yükselen marka bilinirliğini daha da güçlendirmek için Türkiye dâhil olmak üzere dünyanın her yerinde pazarlama odaklı faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor.

Küresel marka bilinilirliği artıyor

IPSOS tarafından hazırlanan ve 32 ülkeyi kapsayan tüketici araştırması raporunda Huawei’nin 2013 yılında yüzde 52 olan marka bilinirliğinin 2014 yılında yüzde 65’e çıktığı görülüyor. Bu da Huawei’nin araştırmanın gerçekleştiği ülkelerin üçte ikisinde marka bilinirliğini arttırdığını gösteriyor. IPSOS’un raporuna göre Huawei akıllı telefonları, yüzde 43’lük tavsiye edilme oranı ile ilk üç marka arasında yer alıyor.

Huawei, müşterileri için marka deneyimini geliştirme ve küresel pazarda rekabet gücünü gösteren Marka İvmesi kategorisinde de ilk üç marka içerisinde yerini alıyor.

Huawei Tüketici Ürünlerinden Sorumlu Pazarlama Direktörü Cem Sezer ise şunları söyledi:

“Huawei olarak, 2012 yılından bu yana yüksek standartlarda ürünler geliştirmek amacıyla ortaya koyduğumuz çabaların meyvelerini toplamaya başladık. 2014 yılında Dünyanın en büyük 3 cep telefonu üreticisi arasında yer aldık. Çin ve Batı Avrupa gibi pazarların yanı sıra Türkiye’de de Huawei marka bilinirliğinin ve algısının her geçen gün daha da güçlendiğini görüyoruz. Huawei olarak Türkiye’de de temel amacımız yüksek teknoloji ve tasarımın bir araya geldiği akıllı telefonlarımızı Türk tüketicisiyle buluşturmak.”

 
ETİKETLER : 1008

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics