Bilişim Dünyası 13 ARALIK 2015 / 19:17

Huawei Enterprise yeni yılda da iddiasını sürdürecek

Bu yıl yüzde 186 büyüme gösteren Huawei Türkiye Enterprise’ın 2016 yılı büyümesinde itici güç kanal, servis ve veri merkezleri olacak.
Huawei Türkiye, bir yandan kurumsal alana yönelik yatırımlarını artırırken bir yandan da hızlı büyümesini sürdürüyor. 2015 yılında yüzde 186 büyüme gösteren Huawei Türkiye Enterprise, bu gelişim ivmesini 2016’da da sürdürmeyi hedefliyor. Huawei Türkiye Enterprise’ın yeni ülke müdürü Serdar Yokuş, fiyat rekabetinin bu başarıda büyük bir etkisinin olmadığını belirterek, “Biz fiyatlarımızı artırmadık, rakiplerimiz düşürdüler. Ama yine de pek çok kurumun tercihi Huawei oldu” dedi.
Türkiye’de veri merkezi yatırımlarının 2016 yılında hızla büyümeye devam edeceğini belirten Serdar Yokuş, Huawei Enterprise olarak bir veri merkezinin tüm bileşenlerini içeren ürün ve çözüm yelpazesine sahip olduklarını belirterek, ürün ve çözümleri ile ilgili şu bilgileri verdi:
“Bu yıl en fazla satış ve proje gerçekleştirdiğimiz ürünlere baktığımızda ilk sırada SWITCH ürün grubunu görüyoruz. Bu dönemde Wi-Fi ürünlerimizin satışında da önemli artış gözlemledik. Depolama alanında da OceanStore3’ün rekabette Huawei’yi öne çıkardığını söylemek mümkün. Gelecekte bu kategoride önemli oranda büyüme öngörüyoruz. 2015’te en büyük büyüme, Storage, Access Point ve Switch ürünlerinde gerçekleşti diyebiliriz. Pazara sunduğumuz birçok ürün, temelde müşterilerimizle birlikte, müşteri ihtiyaçlarına yönelik olarak, geliştirdiğimiz ürünler. Örneğin SAP HANA için ciddi maliyetlerle bir Innovation LAB kurarak çalıştık. Şu anda da SAP HANA’nın en iyi performans gösterdiği ürünler, Huawei ürünleridir. Bu performans, rekabette de önemli avantajlar sağlıyor. Bunun yanı sıra, hızla gelişen bir SOLAR pazarı var. Bu pazarda da oyunun kuralları değişiyor ve Huawei rekabette öne çıkmaya başlıyor. Kesintisiz güç kaynağı pazarı da 2015’te dikkat çekmeye başlayan bir diğer alan. Enerji kesintisi çok büyük iş kayıplarını da beraberinde getirecektir. Bu alandaki rekabette de Huawei farkı artık sektörde hissediliyor.”
Kurumsal alanda pazarın küçüldüğünün ve büyüme oranının yüzde 3.1 olarak öngörüldüğünü kaydeden Serdar Yokuş, kendilerinin ise büyüdüklerinin altını çizerek, öngörülerini şöyle paylaştı: “Huawei’nin Türkiye’de büyüme oranı ile pazarın büyüme oranı ters orantılı. Enterprise birimi, 2014’te kümülatif olarak yüzde 300 oranına büyüme gösterdi. 2015 yılında pazar küçülürken, Huawei yüzde 186 oranında büyüdü. 2016 sonunda bu büyüme oranını, en az yüzde 100 olarak öngörüyoruz. Huawei, diğer bölgelerde de Enterprise tarafında oldukça hızlı büyüyor. 2016, geride bıraktığımız yılın ekonomik konjonktüründen daha zorlu geçebilir. Geçtiğimiz yıl pazar yaklaşık olarak yüzde 3’lük bir büyüme gösterdi. Önümüzdeki yıl için pazarda daha düşük seviyelerde bir büyüme öngörüyoruz. 3 haneli büyümeye ulaşmak ise yine hedeflerimiz arasında yer alıyor. Huawei pazara girdiğinde, aralarında son derece köklü, 15 – 20 yıllık firmaların da bulunduğu rakiplerin, belli bir seviyeye gelmiş sistemleri ve cirosal yapıları söz konusuydu. Huawei bu pazar yapısını farklılaştırmayı başardı. Bu noktada şunu vurgulamamamız önemli; ‘Büyüyen pazarda büyümekle, sınırlı büyümesi olan bir pazarda büyümek birbirinden oldukça farklı sonuçlar’. Bu başarıdaki en önemli etken, rakiplerimizden daha farklı değer teklifleri sunmamızdır. Huawei son yıllarda bunu en iyi şekilde uygulayan markalardan bir tanesi.
Huawei’den önce, belli projelerin belli firmalarla yapılması zorunluymuş gibi, yazılmamış kurallarla ilerleyen bir sektör vardı. Huawei bu ekosistemi, makul kar paylarıyla gerçekleştirdiği projelerle tamamen değiştirdi. Pazardaki en önemli başarı kriterlerinden biri ürünlerinizin iyi olmasıdır. Huawei, birçok köklü rakibinden çok daha iyi ve uzun süreli performans sergileyen ürünleri pazar sunmuş ve birçok bağımsız test kuruluşu tarafından da bu performans tescillenmiştir.”
 
Yeni servis iş ortakları geliyor
Huawei Türkiye Enterprise’ın kanala büyük önem verdiğini ve önümüzdeki dönem de bu yöndeki çalışmalara ağırlık vereceklerini kaydeden Serdar Yokuş, “Biz bugüne kadar doğrudan satış yapmadık ve önümüzdeki dönem de bu ilkeden vazgeçmeyeceğiz. İş ortaklarımıza yönelik eğitim ve desteklerimizi artırarak devam ettireceğiz. Ayrıca önümüzdeki günlerde de Türkiye’nin iki önemli şirketini de servis işortağı olarak atayacağız ve 2016 yılında servis iş ortaklarımıza da sertifika zorunluğu getireceğiz” dedi.
Yokuş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Huawei, Türkiye pazarına, servis desteği sunmayacağı hiçbir ürünü adapte etmeyecektir. Dünya pazarında, birçok alanda farklı ürünlerimiz kullanılıyor. Ancak Türkiye’de kullanıma hazır hale gelmeyen, yetkin mühendislik ve teknik servis altyapısı, sertifikalı eğitmeni olmayan ürünler, pazarda olmayacak. Yeni ürünlerden ziyade, pazardaki ürünlerimiz konusunda yetkinliğe sahip iş ortaklarımızı geliştirmeye daha fazla önem veriyoruz. Gelecek dönemde Anadolu’daki iş ortaklarımızın sayısını artıracağız ve bu bölgeye daha fazla önem vereceğiz. 2015’te servis hizmetleri kapsamında, çağrı merkezimizi hayata geçirdik.”
 
ETİKETLER : 1050

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics