Bilişim Dünyası 26 ŞUBAT 2012 / 17:51

Huawei IPv6’ya hazır

IPv6 Konferansı’na katılmak üzere Ankara’da bulunan Huawei ABD’de IP Teknolojileri Danışmanı Dean Cheng ve Huawei ABD’de Kıdemli Araştırma Mühendisi Behçet Sarıkaya konferans öncesi IPv6 hakkında küresel ölçekteki yeni gelişmeleri paylaştı.
Dean Cheng Türkiye’de de IPv6 konusunda karar alıcıların istekli olmalarının olumlu bir yaklaşım olduğunu dile getirdi. İnternetin hızla büyüdüğünü ve ağa bağlı cihazların sayısının her geçen gün katlanarak arttığını ifade eden Cheng, “Bu hızlı büyüme, küresel internet altyapısında da bazı yapısal değişikliklere gidilmesini zorunlu hale getiriyor. Zira halen kullanılmakta olan Internet Protokolü (IP) kapsamındaki adresleme sistemi bu büyümeyi taşıyamayacak duruma geldi ve en basit ifadesiyle internet adreslerini belirleyen IP numaraları tükendi. Teknoloji dünyası bu soruna çözümü internet adresleme sisteminde yeni bir açılım olan IPv6’ya geçmekte buldu. IPv6, getireceği iyileştirmeler sayesinde daha hızlı, güvenli, yaygın ve çokluortam açısından daha da zengin bir internet deneyiminin de önünü açıyor” dedi.

IPv6 geniş bir ev
IPv4’i bir insanın kendine yetecek kadar bir evde oturmasına benzeten Cheng, IPv6’yı ise daha geniş olanakları olan bir ev olarak tanımladı ve ekledi “Bu eve geçerken tabii ki bazı sorunlar ve riskler de taşıyacaksınız. Ancak gelecekte daha fazla olanak ve alana da sahip olacaksınız.”
Huawei ABD Kıdemli Araştırma Mühendisi Behçet Sarıkaya, “IPv6 yeterli adresin kalmamasından dolayı bir zorunluluk haline geliyor. Bu zorunluluğu başta Fransa olmak üzere birçok gelişmiş ülke farkına varmış durumda. Fransa bugün milyonlarca IPv6 kullanıcısına ulaştı ve IPv6 ile ilgili çalışmalarını hızlı bir biçimde tamamlamak üzere. ABD ve Kanada’da gerekli altyapı ve sistemler hazır ancak orada da geçiş için bir aciliyet ve teşvik görülmediği için tam anlamıyla IPv6 başlamış değil”
Sarıkaya, 2012’de gerçekleşecek IPv6 World Day etkinliğinde IPv6’ya geçelim ve orada kalalım sloganı ön plana çıkacak diyerek sözlerini bitirdi.
ETİKETLER : Sayı:860

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics