Bilişim Dünyası 22 ARALIK 2014 / 13:13

Huawei kurumsal pazarda gelişiyor

Günümüzün artan veri ihtiyaçları paralelinde kurumsal çözümlerini genişleten Huawei, yazılım çözümleriyle öne çıkıyor.

BThaber’in de sponsor olduğu Datacenter Dynamics Converged İstanbul etkinliğinde ana konuşmacılar arasında yer alan Huawei BT Veri Merkezi Çözümü CTO’su Ron Raffensperger ile sohbet etme fırsatı bulduk.

Merhaba Ron, okuyucularımız için kısaca kendini ve bulunduğun pozisyonu tanıtabilir misin?

Elbette, Huawei’de kurumsal bölümde CTO olarak görev yapıyorum. Huawei’nin akıllı telefonların da olduğu bireysel bölümünün yanı sıra aslında bizim geleneksel denebilecek, operatörleri hedeflediğimiz altyapı satışlarımız yer alıyor. Artık kurumsalda da güçleniyoruz. Anahtarlar, yönlendiriciler, telekonferans sistemleri ve hatta UPS’lerin olduğu kurumsal bölümde sunucu, depolama, bulut ve büyük veri çözümlerimiz bulunuyor.

Günün de anlamıyla bağlantılı olan veri merkezleriyle ilgili Huawei’nin hangi çözümleri var? Bugün hangi konular öne çıkıyor?

Bugün bizim için en önemli konu kurumların veri odaklı dönüşümü. Satın alınan ERP, CRM sistemlerinin daha verimli çalışmasının istendiğini, sanallaştırma gibi yöntemlerle sunucu sayılarını azaltıldığını gözlemliyoruz. Günümüzde artık daha hızlı karşılık veren, daha esnek sistemlere ihtiyaç duyuluyor. Artık BT’deki süreçler sadece satın almak ve kurulumu yapmakla bitmiyor. BT altyapısının daha çevik olması için buna uygun veri merkezlerine gerek duyuyor. Geleneksel veri merkezleri ihtiyacı yeterince karşılayamıyor. Birçok süreçte genel bulut kullanımına başvurulduğu için şirket bünyesinde barındırılan veri merkezi yetersiz kalıyor. Biliyorsunuz birçok melez yapı ortaya çıktı ve aynı anda birçok yerdeki sistem bir hizmet için kullanılıyor. İş sadece donanım olmaktan çoktan çıktı.

Peki, sizce son dönemdeki eğilimler veri merkezlerinin gelişimini nasıl etkiliyor?

Artık veri merkezleri büyük veriyi ve bulut bilişimi kaldırabilmek için çok daha esnek olmalı. Artık veri merkezlerindeki kabinlerde bulunan yükler çok fazlalaştı. Bu sebeple de işlemci gücünün yanı sıra o sistemi nasıl soğuttuğunuz, nasıl yönettiğiniz öne çıkmaya başladı. Biz de Huawei’de modüler veri merkezi ile yeni bir donanıma gerek kalmadan tüm koşullara uyum sağlayabilecek sistemler üretiyoruz. Gördüğümüz kadarıyla yeni nesil eğilimler artık yüksek performans limitlerini zorluyor.

Huawei’yi bugüne kadar başarılı bir donanımcı olarak tanıdık. Kurumsalda başarılı olmanın yolunun yazılımdan geçtiği göz önüne alındığında, Huawei’nin çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

Bizim odaklandığımız nokta altyapı. Elbette bir altyapıda donanım olmak zorunda. Ancak günümüzde altyapılarda çok daha fazla yazılım kullanıldığını görüyoruz. Örneğin, Huawei’nin kendi sanallaştırma ortamı da OpenStack’e adapte edildi. Müşteriler birçok kaynaktan sanallaştırma, yazılım tanımlı ağlar ya da yazılım tanımlı veri merkezi çözümlerini satın alarak bir arada çalışmasını sağlayabiliyorlar.

Huawei, Hadoop’un şu andaki en büyük dördüncü dağıtımcısı konumunda bulunuyor. Mühendis ekibimiz Hadoop çözümleri geliştirmeye devam ediyor. Kurumlar için Hadoop üzerinde geliştirilen şifreleme, yönetim ve kontrol gibi birçok uygulamamız bulunuyor.

Sonuç olarak altyapının değiştiğini vurgulamalıyız. Ben Huawei’ye bundan 7,5 yıl önce başladığımda mühendislerin yüzde 70 donanım üzerinde çalışırken bugün ekibin yüzde 70’i yazılım üzerine çalışıyor. Çünkü artık her şey ortak platformlara gidiyor ve özelleşme yalnızca yazılımla ortaya çıkıyor. Gelecekte altyapıları yenilemek için yeni bir donanıma ihtiyaç olmadan yazılımı yenilemek yeterli olacak.

Tüm bu konuştuklarımız ışında yeni yılda Huawei’de neler göreceğiz?

Bizim yeni yılda odaklanacağımız konu Çin’in ucuz olduğu algısını yıkmak, Huawei’nin geçmişten gelen tecrübesiyle günümüzün aşırı yüklenen tüm sistemlerinde başarılı olabileceği fikrini yerleştirmek olacak. Kurumsalda iş ortaklarına ihtiyacımız var. Örneğin Huawei geçtiğimiz yıl altyapılarda iş ortaklığı sistemlerini geliştirdi. Sonuçta biz Oracle gibi veritabanı sistemi ya da SAP gibi BI çözümü üretmiyoruz. İş ortaklıklarıyla büyüyebiliriz. Daha fazla görünürlüğümüzü artırarak kendimizi kurumsal alanda kabul ettirmek istiyoruz.

Son sorum Türkiye ve bölgeyle ilgili olacak. Sıkça gelişen pazar olarak anılan Türkiye ile ilgili siz ne söylemek istersiniz?

Türkiye’de daha fazla kanal yapısı oluşturarak büyümeyi hedefliyoruz. Huawei’nin rekabet avantajı sunarak iş ortaklarına fayda getirebileceğini göstermek istiyoruz. Sadece veri merkezinde kullanılan cihazların dışında kullanılabilecek modüler veri merkezinin Türkiye’de fark yaratacağına inanıyoruz.

Türkiye’deki kurumsal taraftaki yapılanmamız son 3,5 yılda gerçekleşti. Türkiye’deki merkezde bölgeye eğitim desteği veriyoruz.

Huawei kurumsalda neler yaptı?

Huawei Kurumsal Çözümler İş Grubu, 2013 yılında 34 ülke ve bölgede yaklaşık 4 bin 500 iş ortağına, 1.100’den fazla hizmet ortağına, 110’dan fazla eğitim ortağına ve 25 binden fazla mühendise ulaşan geniş bir ekosistemle yoluna devam ediyor. Grubun portföyünde kurumsal ağ çözümleri, birleşik iletişim, bulut bilişim ve veri merkezleri, ağ enerjisi, kurumsal kablosuz ağlar ve altyapı servisleri gibi alanlara odaklanan geniş bir ürün ve hizmet yelpazesi yer alıyor.

2013 yılında Huawei'nin kurumsal ürün ve hizmetlerdeki yıllık satış geliri, yıldan yıla yüzde 32 artışla 2,5 milyar dolar seviyesine ulaştı. Bu alandaki büyüme oranı yüzde 40,6 seviyesinde gerçekleşti. Bu gelirin yüzde 55’den fazlasını kanal iş ortakları üzerinden gerçekleştirildi.
ETİKETLER : 1001

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics