Bilişim Dünyası 17 HAZİRAN 2013 / 08:09

Huawei Türkiye’de 60 iş ortağıyla 4 bin kişilik ekosisteme sahip

Huawei Türkiye Kamu Kurumları İlişkiler Direktörü  Hakan Bakır, Huawei’nin Türkiye’yi uzun soluklu bir yatırım alanı olarak gördüğünü vurgulayarak tüm çalışmalar hakkında detaylı bilgiler verdi.

Hakan Bakır, Avea, Turkcell, Vodafone’la erişim, transmisyon, NGN, IPMPLS, teknolojilerinde projeleri bulunduğunu kaydederek “Vodafone’nun tüm 3G ağını kurmaktayız. Turkcell ile 2G’den başlayan işbirliğimiz 3G ile devam ediyor. Huawei 11 yıldır Türkiye’de varlık gösteriyor. Türkiye’ye çok büyük önem veren Huawei Çin’den sonraki en büyük ikinci Ar-Ge merkezini Türkiye’de açtı. Türkiye bilişim sektöründe çok büyük hareketlilik yaşanırken, Huawei bu hareketliliğin liderliğini üstleniyor” açıklamasını yaptı.

150 bin çalışanın 70 bini Ar-Ge’de
Huawei’nin telekom, enerji, sağlık, gibi alanlarda teknik altyapı sağlayabilecek bir bilişim şirketi olduğunu belirten Bakır, Huawei’in 150 bin çalışanından 70 bininin Ar-Ge’de istihdam edildiğini söyledi. Hakan Bakır şu bilgileri verdi: “Huawei dünya üzerinde Ar-Ge’ye en fazla önem veren ve kaynak ayıran şirketlerden biri. Sunduğu ürün ve çözümleri destekleyen Ar-Ge faaliyetleri konusunda çok önemli bir birikime sahip. 2012 yılı içinde Ar-Ge’ye 4,8 milyar dolar kaynak ayırarak rakiplerine fark attı; yıllık gelirimizin yüzde 13’ünü Ar-Ge’ye harcadık. Son 10 yılda Huawei’in Ar-Ge’ye ayırdığı bütçe 20 milyar doların üzerinde. Huawei Türkiye’de toplamda 60 adet iş ortağıyla 4 bin kişilik bir ekosisteme sahip. 350 Ar-Ge mühendisinin çalıştığı Türkiye Ar-Ge merkezine yapılan yatırım 50 milyon dolar. Diğer yandan, 2012 Türkiye Ar-Ge yazılım ihracatı 17 milyon dolar.”
Bakır, 2008 yılında İTÜ işbirliğiyle kurulan Huawei Türkiye Akademi’nin, 2012 yılından itibaren Huawei’nin merkez ofisinde Huawei Akademi adıyla hizmet vermeye başladığını söyleyerek şu ana kadar 20 milyon doların üzerinde eğitim yatırımı yapıldığının altını çizdi. Hakan Bakır, “Huawei Akademi, Türkiye’de yatırım yapmakla kalmıyor, aynı zamanda bilişim sektöründe insan üzerine de yatırımlar yapıyor. Huawei Akademi son 4 yılda 23 bin kişi/gün eğitim verdi. Akademi, Huawei’nin sahip olduğu küresel bilgi birikimini Türk bilişim sektörünün gelişmesi için Türkiye ve Türk insanıyla paylaşıyor.  Huawei Akademi ile verilen eğitimler, hem mesleki ve kişisel anlamda büyük katkı yapan teknik eğitim düzeyinde, hem de dünyadaki bilişim ve teknoloji eğilimlerini de içeriyor” ifadesini kullandı.

Sertifikalı eğitimlere kamu kurumları da eklendi
“Huawei, Türkiye’yi uzun soluklu bir yatırım alanı olarak görüyor. Üniversitelerle yaptığı işbirlikleri, bu yatırımın önemli bir ayağını oluşturuyor” vurgusunu yapan Bakır, “ODTÜ ve Bilişim Eğitim Merkezi ile yapılan işbirlikleri aracılığıyla, eğitimlerimiz devam ediyor. Huawei, sertifikalı eğitimlerine kamu kurumları da ekledi. BTK’nın yanı sıra UBAK ile işbirliği yapılarak 20 günlük eğitimler verildi” dedi.

Huawei 9 ülkeyi Türkiye ofisinden yönetiyor
Dünyanın en büyük 50 telekom operatörünün 45’inde Huawei çözümleri kullanıldığını, şirketin dünya nüfusunun üçte birine hizmet verdiğini kaydeden Hakan Bakır, Huawei Türkiye ile ilgili olarak da açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Huawei Türkiye’yi bir yönetim üssü olarak konumlandırdı ve 9 ülkeyi Türkiye ofisinden yönetiyor.
Huawei, Türkiye’nin 2023 hedefleriyle doğru orantılı olarak, Türk ekonomisine ve Türkiye bilgi teknolojileri sektöründe en büyük katkı sağlayıcı olmayı hedefliyor. Türkiye’deki tüm mobil ve sabit operatörleriyle çalışıyor. Türkiye’de kamu, özel ve sivil toplum kuruluşları da dahil olmak üzere geniş bir paydaş ağına sahip. Çok çeşitli ürün ve hizmetleri olan Huawei, tüm alanlarda Türkiye’de büyümek istiyor. Türkiye’deki Ar-Ge merkezi, Huawei’nin Çin dışındaki en büyük ikinci Ar-Ge merkezi konumunda ve 20’den fazla ülkeye hizmet veriyor. İspanya, Almanya, Kanada, Arjantin, Meksika, ve eski Sovyetler Birliği ülkeleri de dahil olmak üzere birçok ülkedeki yazılımlar Türkiye ofisinde üretiliyor. Huawei Türkiye Ar-Ge merkezi çalışanları Huawei’nin küresel tecrübesinden faydalanma imkânı da buluyor. Kurulduğu günden bu yana 200’den fazla Türk mühendis Çin’de 3-6 ay boyunca eğitim aldı. Türkiye Ar-Ge’de yapılan projelerin yüzde 80’i yurtdışına ihraç ediliyor. 2011 ve 2012 yıllarında Türkiye Ar-Ge ofisi Huawei sistemi içerisinde iki ayrı ödüle layık görüldü.”

FATİH Projesi’nden yüksek hızlı trene
FATİH Projesi ve diğer çalışmalar hakkında da bilgi veren Bakır, “Huawei Türkiye’de hem bir altyapı hem de cihaz üreticisi olarak yer almak ve Türkiye’nin eğitim alanında bilişim sektörünün gelişimine destek vermek istiyor. Altyapı tarafında Milli Eğitim Bakanlığı, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (YEĞITEK) tarafından yürütülen FATİH Projesi’nin donanım ve yazılım altyapısı kanadında 3362 okulda 15 bin adetten fazla Huawei ağ anahtar cihazı kurulacak ve bu servis Huawei Türkiye tarafından sağlanacak. Huawei, son dönemde 500’ün altında nüfusa sahip 1597 köye hizmet verilmesini kapsayan Evrensel Hizmet Projesi’nin tüm Türkiye’deki alt yüklenicisi olarak seçilen operatör üzerinden tüm operatörlerin müşterilerine hizmet sağlayan şirket olacak. 2011 Eylül ayında ilk projesine imza atan Huawei Kurumsal Çözümler birimi, bu proje kapsamında Ankara - Eskişehir arasındaki yüksek hızlı tren hattı boyunca sağladığı DWDM ve video görüntüleme çözümleriyle Türkiye’de hızlı tren hatlarına yönelik ilk güvenlik ve izleme sistemleri tedarikçisi oldu. Huawei Kurumsal, Eskişehir - Kütahya - Balıkesir arasındaki demiryolu hattında GSM-R ve telekomünikasyon altyapı sistemlerini de sağlayacak” diye sözlerini bitirdi.
ETİKETLER : Sayı:926

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics