Bilişim Dünyası 12 HAZİRAN 2016 / 12:18

Huawei Türkiye İletim Ağları Zirvesi İstanbul’da gerçekleştirildi

Huawei Türkiye İletim Ağları Zirvesi, sektörün önemli temsilcilerinin katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirildi. Huawei Türkiye İletim Ağları Zirvesi’nde video teknolojileri alanındaki en güncel eğilimler katılımcılarla paylaşıldı. Zirve; planlama ve iletim yetkililerinin yanı sıra, Türkiye’den Beyaz Rusya’dan, Kazakistan’dan, Ukrayna’dan, Kırgızistan’dan ve Gürcistan’dan 80’den fazla sektör temsilcisi eşliğinde gerçekleştirildi. Ana teması, -Video Deneyimi Odaklı Ultra Geniş Bant Taşıyıcı Ağlar- olarak belirlenen zirvede katılımcılarla; video ağları mimarileri, WDM/MW teknolojilerinin gelişimi ve bu alandaki teknolojilerin evrimi ile iletim ağlarının ne şekilde inşa edileceği özelinde güncel veriler paylaşıldı.  
Ovum Baş Analisti Ian Redpath zirve çerçevesinde gerçekleştirdiği konuşmada, “4K video çağına doğru hızla ilerliyoruz. Ek olarak, 4.5G LTE, bulut ve nesnelerin interneti servisleri, veri trafiğini günden güne daha fazla artırırken, taşıyıcı ağlar gitgide daha fazla baskı altına giriyor. 100G ve bunun da ötesindeki optik çapraz bağlantılar bit başına daha düşük maliyetler sağlarken, taşıyıcı iletim ağlarının geleceğine de yön veriyor” dedi.  
Turkcell İletim Ağları Planlama Müdürü Faruk Ekici ise taşıyıcı ağların 4.5G video aktarım stratejisiyle ilgili olarak; “2020 yılına kadar veri trafiğinin agresif bir şekilde artacağını öngörüyoruz. Turkcell yakın dönemde yüksek güvenlikli OTN ve ASON akıllı iletim sistemleri ile düşük gecikmeli CRAN mobil ağlarına odaklanırken, 4.5G’nin gelişimini de destekleyerek kullanıcılarına en iyi deneyimi sunacak” dedi. 
Etkinlikte yapılan sunumlarda Huawei’nin düşük gecikme ve yüksek verimlilik vaat eden OTN sistemleri ile 4.5G LTE çerçevesinde daha yönetilebilir bir ağ mimarisi sunarak daha başarılı bir video deneyimi sağlamayı amaçladığı aktarıldı. OVUM, VDF, Belarus MTS ve Huawei’den gelen uzmanlar ise veri iletiminin video servislerine nasıl uyarlanacağını konusunu masaya yatırdılar. Ayrıca zirve kapsamında Huawei’nin 1T, one box ve 100G W çözümleri gibi WDM ve MW teknolojileri de tanıtıldı.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics