Bilişim Dünyası 10 TEMMUZ 2016 / 11:42

Huawei ve Flextronics ortak üretim yapacak

Huawei ile Flextronics, 4.5G baz istasyonları ve ağ enerji sistemleri üretecek fabrikanın açılışını 22 Haziran 2016 tarihinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan’ın da katıldığı törenle Tekirdağ’da gerçekleştirdi. Açılış törenine; Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliği, ISPAT, DEIK, TOBB, ICBC Bank Vodafone, Turkcell, Türk Telekom Grubu ve Vodafone temsilcileri katıldı.  Huawei Türkiye, Türkiye’de kullanılacak 4.5G donanımları özelindeki yerli üretim politikalarına yönelik desteğini de farklı projelerle sürdürüyor. Huawei bu amaçla geçtiğimiz yıl ön görüşmelerine başladığı 4.5G ekipman üretim tesisleri için, Flextronics ile iş ortaklığına gitti. Huawei Türkiye Genel Müdürü Li Shen; “Huawei Türkiye olarak Flextronics ile işbirliğine gitme kararı aldık. 4.5G baz istasyonları ve ağ enerji sistemleri üretimine Ekim 2016’da başlamayı hedefliyoruz. BT sektörünün yerelleşmesi ve operatörlerin bu yönde desteklenmesi, Türkiye kamu kurumları açısından stratejik olarak da önem taşıyor. Sektörün belli bir seviye ve olgunluğa erişmesi için, yerelleşme anlamındaki iş planlarımızı daha da artıracağız” dedi.   
Flextronics Türkiye, Huawei Türkiye tarafından 4.5G ihalesi sonrasında bu alandaki lokal üretim projeleri vesilesiyle ödüle layık görüldü. Flextronics Türkiye’nin bu alandaki ürün gamı,  4.5G baz istasyonları ile ağ enerji sistemleri üretimini kapsıyor.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, “Huawei, özellikle 380 kişinin çalıştığı Ar-Ge merkezindeki faaliyetlerini bir adım ileri taşıyıp üretime yönelik bu tesisiyle, Türkiye’de 1.700 çalışanı ve 200’den fazla iş ortağı ile 5.000 kişilik bir eko-sistem oluşturmuştur. Bu tesiste kullanılacak birçok ürünün patentinin de Huawei Ar-Ge merkezinde geliştiğini burada vurgulamak istiyorum. Bununla birlikte Huawei’nin Ar-Ge merkezinden beklentimizin yüksek olduğunu da söylemeliyim. Ayrıca 5G Türkiye formunu kurduk. Bu amaçla Japonya, Çin gibi ülkelerle işbirliklerimiz gerçekleşti. 5G ile ilgili hemen hemen her firma teste başladı. Ancak yine de 5G’nin standartlaşması için 2019 beklenmeli” dedi.  
 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN