Bilişim Dünyası 21 TEMMUZ 2014 / 08:06

IBM’den radikal bir karar: Açık İnovasyon Platformu

IBM Power Systems & System z - Sistemler ve Teknoloji Grubu Satış Müdürü Kadir Yılmaz, kendi içinde gelişmeye çok açık, genel yaygınlık anlamında da farklı yerlere taşıyacak bir sürecin başlangıcında olduklarının altını çizdi. Öncelikle sunucu pazarının tüm dünyada değiştiğine dikkat çeken Kadir Yılmaz IBM’in de pek çok alanda olduğu gibi bunun da öncülüğünü yaptığını kaydetti. Yılmaz, “IBM, her yaptığı işte kendi katma değeri olsun istiyor. Diğer yandan IBM’in sunucu teknolojileri 50 yıllık bir geçmişe dayanıyor. IBM sunucu çözümleri pazardaki yeni dinamikler ve fırsatlar doğrultusunda dönüşüyor. IBM yazılımları artık öncelikle ‘Power Systems’ üzerinde etkili kılınacak ve en yüksek performansta bu platformda çalışacaklar. Power 8, dünya üzerinde büyük veri ve iş analitiği için tasarlanan ilk sunucu işlemci. ‘Power Systems’ açık inovasyon taahhüdünü de yerine getiriyor. IBM, Linux pazarının çok büyüyeceğini, ileri gideceğini öngörüyor. IBM Power Systems, geçen 10 yıldaki yatırımların üzerine ilave olarak, Linux ve açık kaynak iş yüklerine 1 milyar dolar daha yatıracak” açıklamasını yaptı.
Linux kamuda mutlaka büyüyecek
Yılmaz, Türkiye Linux pazarının dünya pazarıyla karşılaştırıldığında çok aşağıda olduğuna dikkat çekerek “Kamuda kullanım alanları daha da az. Dünyada ise Alman, Çin hükümetlerinin Linux’a yönelim doğrultusunda aldığı kararlar var. Linux özellikle kamuda mutlaka büyüyecek, gelişecek. Dünya ölçeğinin de altında olduğumuz için kamuda yüksek büyüme oranları gözleyeceğiz. Redhat ve Suse Türkiye’de ofis açtı. Bu önemli bir konu; Türkiye’de satış öncesi ve satış sonrası yerel teknik kaynaklarla destek verebilecekler. Bu durumun piyasanın gelişmesi için önemli ve değerli olduğunu düşünüyoruz. Örneğin; Amerikan Savunma Bakanlığı dünya üzerinde Redhat Linux kullanan en büyük tekil kurulum. Google, YouTube, Yahoo, Facebook ve Twitter dahil dünyanın en büyük 10 web sitesinden 8’i Linux üzerinde koşuyor.
Power 8, toplam satın alma maliyetini düşürürken, güvenlik, ayakta kalabilirlik, performans konularında da büyük avantajlar sağlıyor. Günbegün üzerinde desteklenen uygulama sayısı hem kamuda hem de özel sektörde artıyor.
Donanım ve yazılım artık bütünleşiyor
Artık insanların kendi işlerinin çözülmesine odaklandıklarına dikkat çeken Yılmaz, donanım ve yazılımın bütünleştiğini dile getirdi. Yılmaz, “Tüm bu yeni dünyanın içinde, IBM, büyük veriyi, bulutu, ortaklaşa kullanıp hem insanlığın hem de iş dünyasının kullanabileceği teknolojileri topluyor. Yeni dünyada büyük verinin kullanımıyla ilgili çok farklı şeyler göreceğiz ki sosyal medyanın etkin kullanımı burada büyük önem taşıyor. İş zekâsını, iş analitiğini buralarda kullanmaya yönelik çözümlerden söz ediyoruz” dedi.
ETİKETLER : Sayı:981