Bilişim Dünyası 26 NİSAN 2013 / 10:46

IBM büyük veri inovasyonlarını duyurdu

IBM, kuruluşların büyük veriden yararlanmalarını kolaylaştıran, hızlandıran ve daha ekonomik hale getiren yeni inovasyonlarını duyurdu. Duyurular arasında veri hızlandırma teknolojisi ile yeni Hadoop Sistemi yer alıyor.

IBM, şirketlerin ve devletlerin büyük verileri analiz etmeleri için tasarladığı yeni teknolojilerini duyurdu. IBM tarafından yapılan açıklamada yeni teknolojiler ile büyük veriler için 25 kata kadar daha hızlı raporlama ve analitik yeteneği sağlandığı belirtildi.

Dünya genelindeki IBM laboratuvarlarında geliştirilen analitik performansını artırmak yönetimi basitleştirmek için çok sayıda tekniği bir araya getiren  “BLU Acceleration”ın yanında, IBM’in yeni duyuruları arasında, kuruluşların (sosyal medya içerikleri, dijital resimler ve videolar, çevrimiçi işlem kayıtları ve cep telefonu konum verileri gibi) yapısal ve yapısal olmayan büyük verileri düzenlemeleri ve analiz etmeleri için kullanılan, Hadoop açık kaynaklı yazılımını daha kolay ve hızlı devreye almak üzere tasarlanmış yeni IBM PureData System for Hadoop çözümü de yer alıyor.

IBM’in duyurduğu BLU Acceleration’ın, (veri kümeleri bellek boyutlarını aştığında dahi bellek içi performans sağlayarak sabit diskler yerine daha hızlı performans için verilerin Random Access Memory ortamına yüklenmesine olanak tanıyan) geleneksel bellek içi sistemlerin yeteneklerini artırdığı belirtildi. Test ortamında tipik bir analitik iş yükündeki bazı sorguların birleştirilmiş BLU inovasyonları kullanıldığında bin kattan daha hızlı gerçekleştiği gözlemlendiği belirtildi.

BLU Acceleration kapsamındaki yenilikler arasında yedeklenen bilgiler gibi analiz edilmesi gerekmeyen verileri atlama, farklı işlemcilerdeki verileri paralel olarak analiz edebilme, ayrı veri modelleme katmanı geliştirmeye gerek olmadan verileri şeffaflıkla analiz etme yetenekleri “veri atlama” gibi özelliklerin de bulunduğu ifade edildi.

IBM Büyük Veri Platformu’nun, geleneksel veri ambarı teknolojilerini Hadoop, akış bilgi işlemi (stream computing) veri keşfi, analitik ve kurumsal entegrasyon gibi yeni Büyük Veri teknikleriyle bir araya getirerek kritik gereksinimlere yanıt vermek için bütünleştirilmiş bir çözüm oluşturduğu açıklandı.

IBM laboratuvarlarında 5 binin üzerinde uzmanın, dört yılda geliştirilen IBM PureSystems bütünleşik sistemler ailesi üyesi IBM PureData System for Hadoop sürümünün, IBM Araştırma Birimi’nin her ölçekte  işletmenin verileri uygun maliyetle yönetmesini ve analiz etmesine izin veren ve  IBM Araştırma Birimi’nin yönetim, iş akışı, yetkilendirme ve güvenlik de dahil en iyi analitik yeteneklerine sahip IBM InfoSphere BigInsights ile entegre olabildiğinin de altı çizildi.

IBM tarafından yapılan açıklamada, PureData System for Hadoop dışında tüm ürünler 2013 ikinci çeyreğinde pazara sunulacak. PureData System for Hadoop sürümünün piyasaya çıkış tarihi ise 2013’ün ikinci yarısı olarak belirlendi.
ETİKETLER : Büyük Veri IBM

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics